Uzaktan Eğitim Sürecinde Üniversitelilere Tavsiyeler!

Uzaktan Eğitim Sürecinde Üniversite Öğrencisi Arkadaşlara Tavsiyeler!

Amfi ve Öğrenciler
Amfi ve Öğrenciler

Derslerinizi düzenli ve zamanında takip edin

Ben de üniversite öğrencisiyim ama günü gününe ve düzenli bir şekilde takip ediyorum. Sosyoloji ve Ekonomi alanlarında ayrı ayrı lisans eğitimi görüyor olmama rağmen ikisini de yürütebilmenin sırrı düzenli ve verimli ders çalışmadan geçiyor arkadaşlar.

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma hafta içi günlerini ders takip için kullanın, hafta sonu ise derslerinizi tekrar etmek ve araştırmalar için kullanın derim. Bunun faydasını iki veya üç hafta içinde anlayacaksınız.

Elinizde bir program bulunsun, kafanıza göre derslere girmeyin. Bu program ile daha da verim alınabildiğini göreceksiniz zaten. Derslere nasılsa evden giriyorum diye rahat davranmayın, okuldaymış gibi, fakültedeymiş gibi derslerinize ciddi asılın. Yoksa vize ve finallerde zorlanırsınız. Bir de mezun olunca, acaba ben ne diye okudum şeklinde düşüncelere takılabilirsiniz.

Online Eğitim ve Laptop
Online Eğitim ve Laptop

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar

DİKKAT!
DİKKAT!

Aile bireyleriniz ile iletişim bağınızı koparmayınız aksine daha da güçlendiriniz. Çünkü onlar sizin bu hayatta ki yegane kullanma kılavuzlarınızdır. Onları incitmeyin, iletişimi koparmayın ve onlara danışın. Hayat tecrübelerinden olduğunca faydalanın.

Sosyalleşmek adına sosyal medya ile haşır neşir olmayın çok fazla. Zaman zaman dışarı çıkın ve hava alın, bu mümkün değil ise balkona veya evin başka bir bölümüne gidin 15 dk. kadar kafanızı boşaltın.

Çay - kahve vd. gibi uyarıcı veya uyku kaçıran içecekler yerine su, maden suyu, ayran gibi doğal şeyler tüketmeye özen gösterin. Sporunuzu ihmal etmeyin, yeme - içmenize dikkat edin.

Sınavlarınız (vize - final) online ise buraya dikkat!

Baştan söylemekte fayda var, her ne olursa olsun kopya çekmeye yeltenmeyin. Sonuçta bu bir sınav değil mi? Hayat sınavından daha mı zor? Hayır. O halde hakkınızda ve onurunuzla sınavlara girin ve başarılı bir şekilde mutlu bir şekilde bitirin sınavlarınızı. Hiç bir şey sizden daha önemli değildir. Bunu sakın unutmayın derim.

Sınavlara girmeden bir hafta öncesinde çıkmış sorulara bakın, varsa notlara bakın. Kendi tuttuğunuz notun yerini hiçbir şey tutmaz. Kendinize özel küçük küçük notlar alın. Bu sizin için daha da yararlıdır.

Hocalarınızın yıldızladığı, altını çiziyorum, bunu üstüne çok durdum gibi dediği yerlere bir tık daha dikkat edin. Sonuçta hocalar işlediği yerden de sorar. Ona göre :) Bunun yanı sıra bir dosyanız olsun. Derslerden aldığınız verimin çıktısıdır bu dosya.

Sınava girdiniz, heyecan ve telaşeyi unutun. Adınız soyadınız gibi bildiğiniz soruları hemen şıklayın, bilmediğiniz sorular hakkında biraz düşünün. Soruyu tekrar tekrar, yavaşça ve anlayarak okuyun. Yoksa çuvallarsınız. Bitirdiğiniz sorular hakkında bir şey düşünmeyin. Geleceğe bakın sınavda.

Online Sınav
Online Sınav

Sınavlarınız ödev hazırlama şeklinde ise buraya dikkat!

Araştırma Yapan Öğrenciler
Araştırma Yapan Öğrenciler

Ödev çalışmanızın bir giriş kısmı olsun giriş kısmı ödevin adı- dersinin adı- konusu yazıldıktan sonra yazılır. Giriş kısmında pek fazla detay vermeden ne yapacağınız ve konuyu yazın.

Anahtar kavramlar önemlidir. Siz artık lisans öğrencisisiniz. Liseyi geçtiniz diye düşünüyorum. Güzelce hangi kavramlar daha ağır basıyor bir bakın. Ona göre üç - beş kelimelik anahtar kavramlar başlığı altında belirtin kavramları.

Çalışmanız size özgün olmalı, intihal oranı yüksek veya çalıntı bir çalışma ile dersten geçiyor olmanız bir mucize olur. Ya da vasat bir puan alırsınız. Kim istemez AA almayı dimi :) .

Academia, Research Gate, DergiPark, Google Akademik gibi sitelerden ve makale yayımlayan dergilerden, sitelerden faydalanın. Alıntılar yapın ama atıf yaptığınız hem cümle sonunda hem de kaynakçanızda yer alsın. APA -6 kurallarına göre uyumlu yapın atıflarınızı yoksa eksi puan yersiniz.

Herkesin yazdığı cümleleri değil, kendi yorumunuzu katın. Ne anladıysanız o arkadaş bitti. Emin olun diğerleri sizden çok daha iyi değildir. Kendiniz olun yeter! Araştırma ve konulara göre çalışmayı ilerlettikten sonra geliyoruz. Analiz, rapor kısmına bir rapor yapın, bir analiz edin ve bunları maddeler halinde yazın. Bu, şu demek oluyor. Ben nasıl bir çalışma yaptığımı biliyorum demektir.

Sonuç, kısmı mutlaka bulunmalıdır. Sonuç kısmında ne yazdığınızı özetleyebilirsiniz. Hocanıza teşekkür edebilirsiniz. Ders ile ilgili neleri kazanımda bulundunuz. Bunlara yer verebilirsiniz.

Kaynakça, olmazsa olmazdır. Atıf yapılan eserleri ve makaleleri kaynakçada APA-6 kurallarına uygun şekilde göstermeniz akademinin şanındandır :)

Ben bir üniversite öğrencisi olarak sizlere en büyük tavsiyem şudur, gençlik kendinizi çok sıkmayın ve kasmayın. Daha gençsiniz, tadını çıkarın genç yaşlarınızın ama derslerinizi de ihmal etmeyiniz. Hiç bir şey sizden daha önemli değil lütfen bunu unutmayın...

Sizleri çok seviyorum...

Okuduğunuz için teşekkürler.

YAZAR: Saglamkoc

Uzaktan Eğitim Sürecinde Üniversitelilere Tavsiyeler!
5
14
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Fazlasıyla faydalı olmuş. Emeklerinize sağlık, umarım okuduğunuz bölümleri çok güzel sekilde bitirirsiniz ki hakkını verdiğinizden şüphem yok. Saygılarımla 💐
  Görüş hala geçerli mi?
  • Saglamkoc

   Çok çok teşekkür ediyorum efendim. İltifatlarınıza mazhar olduğum için memnun ettiniz beni. Saygılarımla...

  • Rica ederim efendim ne demek. Hakettiğiniz iltifatlar, hatta az bile buluyorum ama dilimin döndüğü kadarını söylemeyi de kendime borç bilirim. 💐

En İyi Erkek Görüşü

 • Shadoww1
  Sıkı çalışma ve takip önemli elbette ama yine de zor zamanlardan geçiyorlar. Allah kolaylık versin
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

413
 • Alyasoft
  Baştan söylemekte fayda var, her ne olursa olsun kopya çekmeye yeltenmeyin. Sonuçta bu bir sınav değil mi? Hayat sınavından daha mı zor? Hayır. O halde hakkınızda ve onurunuzla sınavlara girin ve başarılı bir şekilde mutlu bir şekilde bitirin sınavlarınızı. Hiç bir şey sizden daha önemli değildir. Bunu sakın unutmayın derim.
  • Saglamkoc

   Hani atıf? Hani kaynakça? Böyle intihal yapmayın :)

 • Hahahahahytyt
  Uzaktan eğitimi hic sevmiyorum o Ziya ya da hakkimi helal etmiyorum
  • Saglamkoc

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Bazı üniversiteler soruların altına beyaz qr kod koyuyor kopya işi sıkıntı
 • zirve_yolculuğu
  çalışsınlar derslerine adam akıllı.
 • Uzaktan eğitm tam bir fiyasko
 • benbendeğilimartık
  Mezunum ben. Faydalı bilgiler emeğine sağlık.
  • Saglamkoc

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

 • fonojetik
  teşekkürler uyutken bunalti dusunurum artik
 • Pikacuuuuuuuup
  Teşekkür ederim
 • ŞEREFXAN_KARDAŞ_21
  Ellerinize sağlık 😊
 • İnşallah bir. an önce uzaktan eğitim sureci biter
 • AdilOlmayanYıldırım
  Allah yardımcıları olsun.
 • Yiğit555
  Faydalı olmuş
  • Saglamkoc

   Sağ olun efendim. Yorumunuz için teşekkürler.

 • nickname_nickname
  Teşekkürler 👏🏻
 • Gizli Üye
  Valla bu süreçte sadece düzenli olan kişiler öğrenebiliyor geri kalan kısım ise hiçbişi öğrenmeden sadece sınavları geçmek için çalışarak devam ediyorlar. İlerde kimin neye yararı olucak diye düşünmeden yaşanılan bir dönemdeyiz herkesin bir nebze daha ciddiyete girmesi gerektiğini düşünüyorum. Güzel bir paylaşım👍🏻
  • Saglamkoc

   Detaylı ve açıklayıcı bir yorum olmuş. Yorumunuz için teşekkür ediyorum efendim.

  • Gizli Üye

   Rica ederim 🌺

 • Gizli Üye
  Sınavlarda güzel kopya çekin : D
  • Saglamkoc

   Çok kötücül bir yorum olmuş.

 • Gizli Üye
  emeğine sağlık güzel olmuş👍🏻
 • Gizli Üye
  İşleri zor. Allah yardımcıları olsun.
YÜKLENİYOR...