İzliyor 1 ay

Efsane Bir Yapım: Ben 10

https://youtu.be/GGxUUaEKqQk?feature=shared

"Her şeyin başladığı an o uzay gemisi" repliğiyle aklımıza kazınan seri.

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Eğer 2005'li yıllarda bir çocukluk geçirmişseniz ; Cartoon Network kanalında yayınlanan bu çizgi diziye illa ki denk gelmişsinizdir.

Ben 10 bana göre zamanının en kaliteli , izlenilebilir yapımlarından. Özellikle Cartoon Network'ün 2 Temel serisinden bir tanesi. Diğer seri hangisi ? Diye soruyorsanız ; o da Bakugan'dan başkası değil.

Kuruluş Hikayesi

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Cartoon Network; ilk olarak Warner Bross tarafından ücretli bir şekilde piyasaya sürülmüş, sonrasındaysa insanlardan herhangi bir ücret talebinde bulunmadan erişimin sağlanabildiği bir kanaldır.

Kanal çok kısa bir sürede popüler olur. Haliyle Warner Bross ve CN daha fazla çizgi film üretmek için çeşitli yapım şirketleri ile anlaşmaya başlar.

Cartoon Network'ün anlaşmış olduğu şirketlerden bir tanesi de Man Of Action'du.

CN bu ekipten bir çizgi dizi yapmalarını istemişti. Açıkçası bu onlar için çok da zor değildi.

Çünkü epey uzun bir süredir; üzerinde çalıştıkları, emek verdikleri bir proje vardı.

Bu proje Ben 10'den başkası değildi. Tabii ki de CN, diziyi bize olduğu haliyle sunmadı. Seriyi daha da geliştirerek izleyici kitlesine sundular.

Örneğin; uzaylılar insanlara benziyorlardı. Meşhur saat ; Omnitrix ise sıradan ve bir o kadar normal tipik bir akıllı saatti.

En önemlisi Benjamin hepimizin bildiği siyah-beyaz sportif bir tişört, yeşil bir kargo pantolon yerine; turuncuya çalan bir gömlek ve koyu yeşil renginde bir şort giyiyordu.

Ve de Gwen Tennyson karakteri başrolün kuzeni değil. Bir sınıf arkadaşı olacaktı.

Serinin bu denli gelişmesinde büyük rol oynayan kişi Dave Johnson'dur. Kendisi bu çizgi dizinin daha da güzelleşmesi için CN'ye Sanat Yönetmeni olarak atanmıştır.

2003'de ilk fikirleri ortaya atılan, 2004'de geliştirilen, 2005'de yayım hayatına başlayan Ben 10'in kuruluş hikayesi bu şekilde.

Seriler

Ben 10; birbirinden farklı çizim stilleri ile belli başlı formatlar kullanarak geri döndü. Her seri birbirinin eksiğini, senaryo açığını kapattı. Elbette, bu da çizgi filmi efsane kıldı.

Ben 10: Classic (8)

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Resmi olarak Ben 10 markasının ilk versiyonudur. Hikayemiz; 10 yaşında yeşil gözlü, açık kahverengi saçlı, sıradan ABD'li bir çocuğun, hayali bir şehir olan Belwood'da sürdüğü yaşam hikayesi ile başlar.

Benjamin ya da takma adıyla Ben; yaz tatilini Büyükbabası Max ve kuzeni Gwen ile geçirecektir. Büyükbabasının karavanıyla ormanlık bir alan da kalırlar.

Yaz tatilinin ilk gecesi, yürüyüş yapmak için etrafı gezen Ben üzerine meteora benzer bir cismin yaklaştığını görür.

Bu cisim aslında yaşayan en zeki formu olarak kabul edilen Galvanlar'dan Azmuth tarafından icat edilmiş olan; uzaylı teknolojisine sahip, galaksilerin en güçlü silahı olarak kabul edilen Omnitrix'tir.

Zararsız bir şekilde bu olaydan kurtulan Ben; saatin yanına yaklaştığında birden bileğine yapışır. Ve 10 uzaylı formuna dönüşmesini sağlayan bu saat hayatına girer.

Birbirinden garip düşmanlar ile savaşarak yazı dolu dolu geçiren Ben Tennyson'un yaşadığı maceraları akıcı bir şekilde anlatır.

Classic serisini her ne kadar sevsem de ; bence en iyi Ben 10 serisi olduğunu söylemek çok duygusal bir karar olur.

Dave Johnson'un çizimiyle , çizgi roman hissi veren , uzaylı çeşitliliğinin fazla olduğu ,hikaye kurgusunun da çok mükemmel olduğu bir seriydi.

Orjinal Ben 10 ; diğer CN yapımlarına göre çok çok iyi bir çizgi film.

Ama dürüst olmak gerekirse ; Alien Force , Ultimate Alien gibi ciddi , olgun yapımların yanında çok çocuksu , basit ve niteliksiz kalıyor.

Bu nedenle bu seriye puanım 10/8.

Ben 10: Alien Force (7)

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Alien Force; çok çok iyi bir yapım. Benjamin'in 5 sene sonrasında ki yani 15 yaşındaki halinin yaşadığı olayları işliyor. Ve bana göre ilk 2 sezonunda bunu gayet iyi yaptı.

Çizim kalitesi de hikaye gibi aşırı derece de güzel. Teen Titans gibi bir başyapıtın çizerliğini yapmış olan Glen Murakami burada da iyi bir iş çıkarmış.

E o zaman niye 7 veriyorsun ? Diye soracak olursanız da ; her ne kadar harika olsa da kendimce saçma bulduğum 3 eksisi nedeniyle bu puanı verdim.

İlki Gwen ve Kevin ilişkisinin çok aceleye getirilmesi. Evet , bence de ikili çok yakışıyor. Ama aşklarının çok hızlı bir şekilde gelişmesi bana mantıklı gelmiyor. Sezon ortalarına doğru birbirlerini sevdiklerini itiraf edebilirlerdi.

İkincisi , Ben'in neden Omnitrix'i 5 yıl boyunca takmadığının söylenmemesi. Eğer basit bir "plote hole" olsaydı ; puan kırmazdım.

Her ne kadar Omniverse serisinde bunun nedeni açıklansa da ; böylesine büyük bir senaryo deliğini görmezden gelemeyiz.

Üçüncüsü ; 3. Sezonda Ben'in ciddi , olgun kişiliğinden bir eser kalmaması. Çok şımarık , kendini beğenmiş , umursamaz biri olması gerçekten çok çocuksu ve saçma.

Benim bu seriye puanım 10/7.

Ben 10: Ultimate Alien (8.5)

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Seri çizim stili , hikaye açısından en iyi yapım. Ben 10: Alien Force'un yaklaşık bir kaç hafta sonrasında geçiyor. Ben , Omnitrix'in güçlü bir versiyonu olan Ultimatrix'i kullanıyor. Her ne kadar güzel olsa da onunda eksileri var.

Serinin adı ne "Ultimate Alien". Peki biz bu seride kaç tane Ultimate Uzaylı görüyoruz ? Yalnızca 8 tane. Ve bazılarını neredeyse hiç kullanmıyor bile.

Bir diğer eksi ise ; Büyükbaba Max. Onu diğer serilere nazaran çok az gördük. Hikayenin en önemli karakterlerinden birinin bu kadar az gösterilmesi cidden kötüydü.

Ben 10: Omniverse (6)

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Her ne kadar ilk serilerin açıklarını, tutarsızlıklarını açıklayıp kapatsa da ; bana göre Reboot'tan sonra en kötü Ben 10 serisidir.

Bunun nedeni çizim stili. Dinamizm açısından aksiyon sahnelerinde kullanılabilir. Ama karakterlerin görünümleri çok itici. Örneğin ; Alien serilerinde çok güzel olan Gwen'in çirkin biri olması gerçekten berbat.

Bir diğer neden ; Omniverse'in çok çocuksu olması. Laga lugaya gerek yok. Omniverse orijinal seriden bile daha çocuksu sunulmuş.

Diğer sebep ; Gwen , Kevin ve Max gibi karakterleri çıkararak Rook gibi yeni vir bir karakter getirmeleri. İzleyicilerin alışmış olduğu kişileri çıkararak seriyi mahvettiler.

Yine bir diğer sebep ; Ben'in önceki seriler de ki halinden çok daha genç durması.

Ben 10: Reboot (0)

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Ben 10 markasını kullanarak ; çocuklar üzerinden para kazanmak için çekilmiş olan , "Bunu izleyen var mı ?" Dedirten bir yapım. Lakin Reboot'u bir seri olarak görmüyorum. Bu yüzden eleştirmeye bile gerek duymuyorum.

En Önemli Karakterler

Benjamin Kirby Tennyson

Efsane Bir Yapım: Ben 10

10 yaşında olan , umursamaz , bencil ama kimi zaman yaşına göre olgun davranışları olan bir karakter. Serinin ana karakteridir.

Kuzeni Gwen ile sürekli kavga etmektedir. Ve 10 uzaylı formuna dönüşmesini sağlayan Omnitrix'i kullanarak "Pul Kanat" gibi iğrenç kokan uzaylılara dönüşerek ona şakalar yapmaktadır.

Açık kahverengi saçlı , yeşil gözlü , zayıf bir çocuktur. Benjamin'in soyadı İngilizce de "Ten" olarak okunan 10 sayısından türemiştir.

Gwendolyn Tennyson

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Ben'in kuzenidir. Kızıl saçlı , yeşil gözlü ve açık tenlidir. Classic serisinin ilerleyen bölümlerinde Hex'in "Archamada" adlı sihir kitabını çalar. Ve büyü yapmayı öğrenir.

Alien Force serisinde ; bir Anodit (saf büyülü enerjiye sahip varlıklar) olduğunu öğrenir.

Çok zeki ve bilgili bir kızdır. Okulun bilgisayar kulübünün başkanıdır. Aynı zamanda Bilim kulübünün de saymanıdır.

Ben'e sürekli destek sağlayan ve daima yanında olmuş biridir. O nedenle de kuzeninin gözünde ayrı bir yere sahiptir.

Max Tennyson

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Seri de kilit rol oynamış bir karakterdir. Eski bir tesisatçıdır. Ama bildiğimiz tesisatçı değil. Kendisi Benjamin'e akıl hocalığı yapan biridir. Aynı zamanda da onun büyükbabasıdır.

Kevin Ethan Levin

Efsane Bir Yapım: Ben 10

Kevin ; bir osmosiandır. Yani bir insan alt türünden gelmektedir. Enerjiyi absorbe etme yeteneğine sahiptir.

Ailesi , akranları tarafından bir ucube olarak görülür. Bu nedenle çocukluğunda sosyopatik eylemler de bulunmuştur.

Ama Nulroid de tanışmış olduğu bir mahkum sayesinde hayata dair karamsar , pesimist bakış açısını değiştirmiştir.

Alien Force serisinde ıslah olarak ekibe katılır. Ek bilgi olarak ; Kevin arabaları çok sevmektedir. Ve kendi arabasına karşı çok korumacıdır.

Efsane Bir Yapım: Ben 10
Cevapla