İzliyor 3 ay

Kıyıda Köşede Unutulmuş 3 Mükemmel Film!

Limpos m

1- Le Grand Cahier

Kıyıda Köşede Unutulmuş 3 Mükemmel Film!

Bu bence yazısını okuyan pek çok insan ''Çizgili Pijamalı Çocuk'' filmini izlemiş veyahut kitabını okumuştur.

Bu film benzer bir konuyu ele alıyor. Savaş zamanı iki kardeş annesiz, babasız kalırsa ve sevmediği bir aile büyüğünün yanına verilirse ne olur? Nasıl büyür? Normal büyümeyeceği aşikar tabi fakat çocuk, çocukluktan erken yaşta nasıl kurtulur? Zor bir temayı seçen yönetmen ve yazar Janos bu temayı şöyle yorumlar. Çocuklar etrafına bakarak kendini şekillendirmek zorunda. 5 Maddeden oluşan bu evreyi şu başlıklar altında tamamlar.

a1-) Acı çekmeye alışmak. Ha yanlış anlaşılmasın bu acı yok ailem terk etti, yok sevgilim ayrıldı gibi acılar değil. Zaten o acılara film gereği çocuklar otomatik olarak zorunlu katlanmak zorunda. Baya bildiğimiz şiddete alışmak, tepkisiz kalmak ve sevilmediğini kabullenmek. Seven insanlarında ölümünü kabullenip gömmek.

a2-) Karar almak. Karar almaktan kasıt, hangi montu alsam gibi değil de. Savaş ortası olduğu için kimi öldürürsen sonucu ne olur. Göz altına alınıp dövüldüğün zaman, seni kim kurtarmaya gelebilir ona yatırım yapmak gibi hayati kararlardan bahseden bir madde. Kimin malını çalmalı, kiminkini çalmamalı. Baya alınan kararların tüm faturasının, yıl bitmeden ödendiği bir zaman dilimi.

a3-) Yaşamak için çalış. Filmin neredeyse tamamı bu madde üzerine kurulu. Doymak istiyorsan, çalışmalısın maddesi. Para kazanmak bu film için bir lütuf değil. Çalışılmadığı taktirde diğer tüm maddeler yapılsa bile gün sonu kardeşler aç kalıyor.

a4-) Vazgeçmek. Bu vazgeçiş pekte alışık olduğumuz bir vaz geçme değil aslında. Bir sürü vaz geçme sahnesi var lakin, bir tane örnek vereceğim. Savaştan dönen babalarını kandırıp, şehir değiştirmek için açık olan tek mayınlı yola sürerek patlatmaları ve o yoldan kendilerinin geçmesi. Baya bildiğimiz kaçakçı usulü eşek mantığı. Fakat babadan vaz geçmek o kadar kolay değil.

a5-) Ayrılık. Bir birlerine destek olan, beraber büyüyen, dayak yiyen, çalışan, aç kalan vb. Bütün konuları beraber yaşayan 2 kardeşin son maddesi bir birlerinden ayrılması. Büyük defterin son sayfasında yer alan madde, 2 kardeşim ortak hazırladığı bir madde ve yapılmak zorunda.

2- Project Almanac

Kıyıda Köşede Unutulmuş 3 Mükemmel Film!

Seyyar kameralı filmleri sevmiyorsanız, bu filmi es geçebilirsiniz.

Klasik bir cevaptır. Zaman yolculuğu yapabilseydim, geçmişe döner. Milli piyango, at yarışı vb. şans oyunlarının sonuçlarını öğrenir ve günümüzde zengin olurdum. Çok basit demi ama işte zamanla uğraşırsan illa ki bir sonucu olacaktır. Gümüz dediğin zaman karışacak, zamana müdahale edildiği için bir çok insan ölecek ve düzenli giden zaman çizgisi bozulduğu için bazı insanlar seni unutacak.

Senarist yazarken cidden çok uğraşmış filmi çünkü bu sonuçların hepsine katlanan arkadaş grubu öyle çıkılmaz bir hale bürünüyor ki. Sorunu çözmek için uğraşsalar da daha çok sorun ortaya çıkıyor. Biri zamanda kendiyle yüzleştiği için evrenden siliniyor derken bildiğimiz. Sıvamak ve üstüne tüy dikmek atasözünün hakkını veriyorlar.

Film klasik bir konuyu ele alsa da filmin sonunda çıkmaza girdiğini göreceksiniz. Çünkü zamanda yolculuk yapmayacaklarına söz verdiklerinde ve tüm olanı kayıt eden kamerayı çatı katına koymaya gittiklerinde, orada aynı şeyleri daha önce kaydeden bir kamera bulacaklar. Yani kısaca sonsuz döngü.

3- The Invisible Guest

Kıyıda Köşede Unutulmuş 3 Mükemmel Film!

Ters köşe film seven bir insanın mutlaka izlemesi gerek çok iyi yazılmış ve çekilmiş bir film. Bazen filmlerde sonunu az çok tahmin edebiliriz çünkü benzer filmleri izlemişizdir. Fakat bu filmin sonunu tahmin etmek gerçekten imkansız.

O kadar iyi ters köşe yapmışlar ki. Senaryo klasik aslında, trafik kazası ve ölen biri. Çarpanlar zengin ve kurtulmaya çalışıyor. Fakat çok spoiler vermeden nasıl anlatılır bilmiyorum ama filmi izleyecekseniz ve en ufak bir bilgiden, film zevkiniz etkileniyorsa, bundan sonrasını okumayınız.

Şöyle açıklayayım. Adamları yakalayan kişi, olaydan tamamen bağımsız ama değil. Filmde çok az kendiymiş gibi görünen sahnesi olan bir insan. Fakat o kadar iyi bir rol yapan ve kılık kıyafet değişikliği yapan bir insan ki, casuslara resmen taş çıkartır. Asla o olduğunu anlamayacaksınız.

Bonus

+Bright

+Death of a Superhero

+Me and Earl and the Dying Girl

+Fleabag (Mini Dizi)

Hepinize iyi seyirler...

Kıyıda Köşede Unutulmuş 3 Mükemmel Film!
26 Cevap