#KızGibi Yaparak En İyisini Yapan KScanlar'la Görüşlerini Paylaş!
Kapat

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

SkrErd37

Sigaranın zararlarından bahsetmeye bile gerek yok, kullanmayanlar tarafından zaten hep dillendiriliyordur, bu bence'de hedef kitlesi çocuklar olan çizgi dizilerdeki ana karakterlerin bir dönem sigara kullandığı ve dolayısıyla izleyiciyi teşvik edenleri listeledim. Elbette yetişkin dizilerinde alkol, sigaranın olması şaşırtıcı değil, çünkü bunlar çocuklara hitap etmiyor, çok yakından tanıdığımız ve bir çoğumuzun çocukluğunu süsleyen çizgi film karakterlerinin bir dönem ekrana sigara ile çıkması garip hissettirebiliyor.

1- Donald Duck

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Walt Disney'in en popüler karakterlerinden biri olan Donald Duck sesi ile izleyicilerinin beğenisinde yer ediyor, bahsedeceğim bir çok çizgi karakteri gibi Donald Duck'ta tütün ürünleriyle izleyicinin karşısına çıkıyor, daha çok puro tercih edilmiş olsa da zaman zaman pipoyla da izleyicinin karşısına getirilmiş bu karakter, puroda o dönem bir çok çizgi film ve çizgi roman karakterlerinin bir parçası olmuştur. Cidden Walt Disney başta olmak üzere bir çok karakterinin elinde veya ağızında sigara olması mümkün zaten listenin devamında da onlara değineceğim.

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Örneğin Donald Duck'ın yeğenleri doğum günü hediyesi olarak bir kutu puro alıyor fakat Donald Duck yanlış anlayıp yeğenlerine zorla puro çektiriyor. Bu bayağı garip bir sahne, şu küçük tatlı ördeklerin bir haline bakın.

2- Red Kıt

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Listenin en az şaşırtan karakteri Red Kıt olmalı çünkü Red Kıt sigarayla sunulmadığı dönemde de bir dudak tiryakisi misali ağzında bu tarz bişey taşıyor. Bir çok animasyonun da sigarayla sunuldu, kimi televizyon kanalları sansür uygulayıp öyle yayınladı, yeşil garip bir çiçekle sansürlüyorlardı. Kimisi ise direkt sigarayla çocuk izleyicilere sunuldu. Kovboy sigara bağlantısı çok klişe olduğundan Red Kıt aşırı tepki yağmuruna kalmamış olmalı ki uzunca bir süre bu haliyle yayınlandı. Red Kıt'ten etkilenip sigaraya başlayan kaç izleyici vardır bilinmez ama bu Red Kıt'de bir dudak tiryakiliği olduğu açık.

3- Fred Flıntstone

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Yine kökeni oldukça eskilere dayanan bir yapım, aslında sigara kullanan tek karakter Fred Çakmaktaş değil, yapımdaki neredeyse tüm ana karakterler sigarayla ekrana yansıtıldı, bu nasıl mı oldu aslında bu televizyon reklamından başka bir şey değildi, Winston sigara Fred'i, eşini ve komşularını reklamı için kullandı. O dönem ekranlarda sigara oldukça popülermiş ki çokta tepki almamıştır. Reklamda, mola verip birer sigara yakmaya kalkıyorlar ve özellikle de Winston olduğunu dillendirip duruyorlar, reklamın sonunda da Welma bir sigara yakıyor. Hatta Winston öylesine bir reklam hazırlamış ki Çakmaktaşlar'ın kasabasının ismine kadar el atmışlar. Neyse ki bu dizi bölümü değil yani özel olarak reklam için hazırlanmış, yapımın hiç bir bölümünde sigara kullanılmıyor, fakat bir bölümde alkol aldıklarını ve dönemin izleyicileri tarafından tepki aldıkları olmuştur.

4- Bugs Bunny

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Bugs Bunny'nin yer aldığı çizgi filmlerini izleyen herkes bu tavşanın kılıktan kılığa girdiğini bilir, eğlencesi de burada zaten bazen bir kovboy da olabiliyor, ayrıca ırkçı bir tutumla da sunabiliyor neyse ki bu ırkçı tutum çok eski yıllarla sınırlı, günümüzde öyle bir şey yapmaya kalkamazlar zaten.

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Bugs Bunny kılık değiştiren bir karakterken bölümlerin birinde sigarayla sunulması pekte şaşırtıcı değil, bir keresinde purolu bir ağır abiyi ağızında sigara olan bir ağır abi kılığında korkutmuştur. Puroyu bir çeşit patlayıcı olarakta kullanıyor.

5- Temel Reis

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Bir çok izleyicilere ıspanağa yönlendirmiş, ıspanağı yedikten sonra inanılmaz güçlü olma hayali aşılayan Temel Reis bununla beraber geniş çenesi, ağızında piposu ve ıspanağı ile aklımızda kalmıştır. Reisin bir denizci olması bir başka özellik daha eklemiş bu karaktere, pipo kullanmasının yanı sıra bir de puro tüketmektedir. Temel Reis çoğu çocuğun hayatına bir kahraman olarak girse de tütüne teşvik ettiğini söylemek yanlış olmaz. Sonuçta Temel Reis bir çok özelliği ile kendisini hayran bıraksa da başka bir özelliği olan tütün kullanması ile yanlış örnek olduğunu da es geçmeyelim.

6- Slyvester

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Tom ve Jerry'nin bir benzeri olan Slyvester sesi ile akıllarda kalmıştır, her yere salyasını psikopat gibi saçmadan konuşamıyordu, bir kedi olarak içgüdüleriyle hareket ediyor ve Twety isimli küçük sarı kuşu yemek istiyordu, bu da onu bir kovalamaca içine sokuyordu, pekte başarılı olamayınca kendisini sigaraya veriyor olmalı ama tek bir sigaradan bahsetmiyorum, yani Slyvester bu işin uzmanı olmuş vaziyette, görsellerde görmüş olduğunuz sahnede bayağı sigara tüketiyor bununla da kalmayıp kendisini kahve komasına sokacak kadar kahve tüketiyordu. Çocukken izlemeyi sevdiğimiz karakterin böylesine özelliğinin olması garip gelebilir.
Tüm bunlar bu sahne ile sınırlı kalmıyor başka Looney Toons eserlerinde başka tütün ürünlerini kullanarak sunuldu.

7- Duffy Duck ve Porky Pıg

.
.

Bu defa iki karakterden bahsedeceğim, çünkü ikisi de aynı anda bu tütün ürününü kullanıyor, ikisi de birer Looney Toons karakteri, Duffy Duck ve Porky Pig yılardır gelen animasyonlar arasında sık sık beraber kullanılmıştır, yine beraber oldukları bir bölümde geçmektedir sigara içmeleri, bu bölümde dedektif hikayesi sunuluyor ve içinde ağızında sigarası ile gezen dedektif klişesi de buna dahildir. 4 dakikalık bölümde her saniyesinde Duffy Duck ve Porky Pig sigara içmektedir.

8- Tom ve Jerry

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Tom ve Jerry adında ki iki çılgın hayvanın aralarında ki rekabetin olduğu bu yapımı bilmeyen yoktur. Kimileri bu rekabeti keyifle izlese de bazı çocuklar için fazla abartı olabilir, Tom'un sigara veya puro kullandığı çok fazla bölüm var, genellikle dişi kedileri tavlamaya çalışırken "kardeş çok havalıyım yaa" triplerine giriyordu, hatta bir bölümde içeceği sigarayı sarmak için Jerry'ye yalatmıştı, bu yapımın yayınlandığı ilk bölümlerin birinde kovalamaca sonrası resmen puro molası veriyorlardı.

9- Pinokyo

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Pinokyo'nun gerçek bir çocuk olma hayali vardır, bu karakterin puro ile olan keşişimi klasik filminde bilardo oynarken gerçekleşiyor, Pinokyo bu sahnede yetişkin triplerine giriyor resmen ve puro tüttürüyor, şu haline baksanıza puro Pinokyo'yu bayağı sarsmış. Eski bir Walt Disney yapımı olan bu karakteri tütün ile de işlemesi o dönemde pek şaşırılmasa da günümüz de garip gözükebilir.

10 - Mickey Mouse

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri

Bu sevimli fare sigara içen en eski çizgi film karakterlerinden birisidir, öyle ki kendisi bu işe henüz siyah beyazken başlamıştır, her ne kadar içtiği sigaradan pek etkilenmese de dönemin izleyici kitlesinin etkilenmiş olabileceğini düşünüyorum, popülerliğinin dünya çapında bilinmesi de bu etkiyi arttırmış olabilir, kısacası Mickey Mouse ilk çıktığı dönemlerde sigara kullanan bir karakterdir sonra da bir çok farklı yapımda gözükerek günümüze bambaşka bir fare olarak gelmiştir.

Listede yer alan çizgi film karakterleri arasından favoriniz hangisidir? Ayrıca onların da sigara, puro kullanmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtiniz ve özellikle şu karakter hakkında bir bence gelmeli dediğiniz varsa onu da yorumlarda belirtiniz ki belki bir gün bence'si gelebilir.

Sigaraya Teşvik Eden 10 Çizgi Film Karakteri
3
6
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • _Corona_
  Her yerde şu zıkkımı kullanırlar işte sanki iyi bir şeymiş gibi gerçi biri gelip bana sen çok mu iyisin diye çıkış yapabilir de neyse 😂😂
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

35
 • fangoria
  hiç özenmedim küçükken bu karakterlere
 • blablacı
  Yapmayin ya ben bu cizgi filmlerle büyüdüm simdiye kadar da hic sigara içmedim içmeyi de düsünmedim... bunlari izleyip sigara içmek isteyen bir çocuk olmamistir... ya potasyumu eksiktir ya demiri ya omegasi
 • Pempom
  Sadece sigarayi teşvik ediyor 25. Karede ne tuzaklar var cogu eşcinsel llik sapikligi arka planda işliyor
 • Lokininhadesi
  Temel reisin yadigi ispanak değilmiş bı uyuşturucu turuydu ama hatirlayamadim. Zaten ispanakta o kadar demir yoktir hatta demir oranı dusuktir
 • dixsvassr
  Red kit'e çocukken ben de özenirdim. Çubuk krakerleri sigaraymış gibi kullanırdım. Buna rağmen hayatımda hiç sigarayı ağzıma dahi sürmedim.
 • Marab
  Taş Devri çizgi filminde sigara kullanımı yok, o sadece bir reklamdı.
  • SkrErd37

   Evet, yok. Sadece bir bölümde alkol kullanımı gerekçesiyle tepki almışlardı.

 • dalgakıran61
  Bu çizgifilmleri izleyerek büyüdük.
  Başlasak simdiye kadar sigaraya başlardık.
 • -Boğa-Ęrkeği-_
  Red kit ve temel reis özenirdim bunlara
YÜKLENİYOR...