+1 yıl

Evinizde ağlayan çocuk tablosu var mı?

Evinizde ağlayan çocuk tablosu var mı ?

1980'lerde #İngiltere'de bir hayli gözde olan ve #İtalyan ressam Bruno Amadio tarafından yapılan bir tablodur. Biz onu Avrupa Yakası dizisindeki Burhan Altıntop'un evinin duvarında asılı duran ''Çiko'' olarak tanıyoruz.

4 Eylül 1985 tarihinde The Sun gazetesinde konuşan bir itfaiyecinin son zamanlarda yangın çıkan evlerde çok sayıda yanmamış ağlayan çocuk tablosu söylediği iddia edildi. Ayrıca hiçbir itfaiye görevlisinin bu tabloları kendi evlerine sokmak dahi istemedikleri söylendi.

Eylül 1985 tarihinde #İngiliz gazetesi The Sun'da bir haber yayımlanır. Bir çiftin evleri yanmıştır. İtfaiyecilerden biri gazeteye bir açıklama yaparak enkaza dönen evde hasar görmemiş ağlayan bir çocuk tablosu bulduklarını bildirir.

Tüm halk bu olaydan sonra evlerindeki ağlayan çocuk resimlerini yok etmeye başladılar. Evde ağlayan çocuk resmi var ise o eve lanetli olarak bakılmaya başlandı. Tüm bu olaylardan sonra The Sun gazetesi editörü halka şu çağrıda bulunur: ''Evinizde asılı ağlayan çocuk resmi hakkında endişeleriniz varsa hemen bize gönderin, biz sizin için onu yok edelim !'' Ve böylece 1985 Cadılar Bayramı günü The Sun gazetesi lanetli olarak kabul ettiği ağlayan çocuk resimlerinin yakılması için büyük bir gösteri düzenler. Yaklaşık 2500 adet ağlayan çocuk kopyası yok edilir. Bu olaylardan sonra bununla ilgili çok sayıda korku filmleri de üretilmiştir.

Ressam çocukları kaçırıyor ve onlara işkence ederek en korkmuş hallerini resmediyordu. Mavi gözlü, sevimli çocuk Çiko portresi yapıldıktan kısa bir süre sonra yetimhanede çıkan bir yangında hayatını kaybetmiş. Bu yangın yüzünden yetim çocuğun ruhu #Amadio'nun tablosuna hapsolmuş ve huzura erememişti. İşte bu yüzden hapsolduğu tablodan kurtulmak ve huzura ulaşmak için bulunduğu evleri yakıyordu. Lanetten kurtulmak için de teoriler üretilmişti. Örneğin; ağlayan kız ve çocuk resimlerini birlikte yan yana duvarlarına asanlar felaketlerden kurtuldukları gibi iyi şansa da sahip olacaklardı.

Var.
A seç
Yok.
B seç
Vardı, ta ki bunu okuyana kadar.
C seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Evinizde ağlayan çocuk tablosu var mı?
1
4
Görüşünü yaz