DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

SibelErdem


Doğa dediğimiz zaman aklımıza o kadar çok şey gelir ki!

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Ama benim sizlere bahsetmek istediğim doğanın sessiz canlıları.

Sessiz sedasız sadece yaprakları, gövdeleri, çiçekleri, renkleri, kökleri, duruşları ile belki de asırlıklık olan bitkler ve ağaçlar varlıklarını bu şekilde gösteriyorlar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Bu sessiz canlılar ne yazık ki herşeye karşı korunmasızlar. Özellikle de dünyanın en vahşi canlısı olan biz insanlar karşısında.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Biz insanlar o kadar acımazsız bir şekilde dallarını, yapraklarını ellerimiz ile kırar, kırdığımız dalları ve çiçekleri yere atıp hiçbir şey yokmuş gibi ayağımızın altına alır ezeriz. Hatta öyleki gövdesini testere ile kessek bile bizim bu yaptıklarımız karşısında hiçbirşey yapamıyorlar.

Sessiz sedasız bir şekilde kaderlerine razı oluyorlar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Bizler ne kadar kötülük yaparsak yapalım onlar hiçbir şekilde yaşama olan tutkularını bozamıyorlar. Cesaret ile, inat ile kuru olan bir toprak parçasına bile bütün kuvvetleri ile tutunmaya çalışıyorlar. Yaşamın kıyısında olduklarını bile bile direnmeye her zaman devam ediyorlar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Bir yerde okumuştum tezgahta patates keserken mutfaktaki çiçekler ağlarmış.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI


Peki ya üzüntüsünden dolayı intihar eden bitkiler olduğunu biliyor muydunuz? Ve ben bu yazımı yazarken bu bilginin aslında ne kadar da doğru olduğunu anlıyorum.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Sessiz sedasız yaşayan bu canlılar için başka bir tehlike ise orman yangınları.

Devasa alevlerin içerisinde kalan o güzelim ağaçlar ağlamak değil aslında nasıl feryat figan bağırdıklarını, çaresizlik içinde elleri kolları bağlı olarak yardım istediklerini düşünmek bile tüylerimi diken diken etmeye yetiyor. O yüzden orman yangınları her zaman benim içimde ayrı bir hüzün ve burukluk barındırır.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Yapılan araştırmalara ve deneylere göre elde edilen veriler bitkilerin duyarlılık konusu her daim gün yüzüne daha fazla çıkıyor. Ortaya atılan veriler güçleniyor. Bu alanda yapılmış olan en önemli deneylerden bir tanesi ise 1966 yılında Amerika'da yapılıyor.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Yalan makinesini icat eden elektronikçi Amerikalı Cleve Backster, okullarda eğitim verirken gece iri yaprakları olan bir bitkiyi yalan makinesinin elektrotlarına bağlamaya karar verir. Aslında bunu yapış amacı sadece geçirmek için yaptığı deneylerden bir tanesiydi onun için. Ve bu deneyinde sonucunda birşeyler elde edemeyeceğini düşünüyordu. Bitkiyi sular. yapraklarını kahveye sokar çıkarır. Beklediği tepkiye yanıt gelmez. Ama bir anda aklına yaprağı kibrit ile yakmak gelir. İşte o anda bitkinin verdiği tepki ile yalan makinesinin ibresi tavan yapar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Aslında ortada herhangi bir yakma işlemi bile yoktu ve bu olay gerçekleşti. Bu duruma çok şaşıran Backster, düşüncesini okuyan bir bitki ile karşı karşıya kaldığına inanamadı. Ve deneyin benzerlerini defalarca yaptı. Ve her defasında elde edilen sonuçlar birbirini destekler nitelikte idi.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Daha sonra tasarlanan farklı başka bir deney de hayli ilgi çekmiştir. Backster ekip üyelerine bitkiler üzerinde uygulamak üzere değişik görevler verir. Bir kısmı bitkilere bakım yapmakla, sadece tek bir görevli ise bitkilerden bir tanesini köklerinden söküp çıkarır ve parçalar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Ertesi gün bütün ekip deneylerin yapıldığı alanda toplanırlar. Gece bitkiyi parçalayan görevli içeri girdiğinde tüm bitkilerin bağırmaya başladığı ve yalan maknesinin ibresinin tavan yaptığı gözlemlenir.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Daha sonra buna benzer binlerce deney yapılır. Deneylerde elde edilen kanı bitkilerin sadece düşünceleri okumadığı, çevresinde olan biten herşeyden etkilendiği, araya giren mesafelerin bile bu hisleri yaşamalarına engel olmadığını göstermiştir. Kısacası bitkiler sevinci, üzüntüyü, acıyı hissettiği, hatta korktuklarını ve bayıldıklarını da tespit etmişlerdir.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Günümüzde dünyanın her yerinde birçok bilim adamı bu konu üzerinde çalışmalar yapıyor. Alınan sonuçlar, görsel kayıtlar her defasında insanın kafasını allak bullak ediyor.

Her bitkinin kendine özgü yaydığı bir enerji alanı vardır. Bu enerji tespit edildikten sonra Kirlian fotoğrafçılığı denilen çok özel ve çok hassas bir fotoğrafçılık tekniğinin kulanıldığı belirtiyor uzmanlar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Karşımızda o kadar olağanüstü canlılar var ki; bunlar düşüncelerimizi okuyabiliyor, yapılan hiçbir kötülüğü unutmuyor, sevgiyi, ilgiyi, şefkati, kini, nefreti, yeri geldiğinde kendisine yapılan kötülük yüzünden intihar ediyor, öpüp sevildiğini, yaralanmış yaprağına ya da köküne rağmen yaşama her daim sımsıkı tutunan ve kendi suyunu bile yanındaki arkadaşı ile paylaşan şahane canlılar bunlar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Bu canlılar aslına bakılırsa bizlere verilmiş olan muhteşem doğa armağanlarıdır.

Bu canlılar etrafta olup biten herşeyden bağımsız değiller aslında, öyle ki ister yakın ister uzak olsun hepsine tepki veriyorlar. Hafızaları olduğu ve birbirleri ile iletişim halinde oldukları içinde hepsi birden verilen tepkilere katılabiliyorlar.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Bu canlıların verdiği tepkiler sadece kendi cinsleri ile sınırlı kalmıyorlar. Yanlarında başka canlılara yapılan zalim davranışları hissediyor, yeri geldiği zaman ağlıyorlar bu canlılar. Bir başka yazımda da bahsetmiştim savaşın en amansız anların yaşandığı Çanakkale Zığındere'de yaşanan vahşete dayanamayan , acı çeken yaralılara üzüntüsünden gövdesindeki damarlar kıvrılarak sargı bezi şeklini alan servi ağacı gibi.

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI

Aslında bütün bitkiler bir algıya sahiptir aslında. Bir bitkini aynı oda içerisinde odayı paylaştığı bir örümceğe olan duyarlılığı, lavaboya kaynar su döktüğümüz zaman ölen bakteriler ile olan duyarlılık ile nerede ise aynı.

Doğada yaşayan bu sessiz ama bir çok muhteşem özelliği bir arada barındıran canlıları, korumak ve kollamak bizim görevimiz.

Çocuklarımıza sevgi ve ilgi ile büyümüş ağaçlar, neşe ile yapraklarını güneşe doğru gösteren, çiçeklerin zarar görmeyeceğini bildiği için korkusuzca açan, etrafında sıcacık gülümsemeler yayarak büyüyen yemyeşil bir DÜNYA bırakmaya ne dersiniz?

Dostça ve sağlıcakla kalın...

Sibel Erdem - 14.06.2020

DOĞANIN SESSİZ CANLILARI
18
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Birikim_Kayışı
  biz insanlar iğnenin ucu hep kendimize değdiğinde gerçekleri agılıyabiliyor hale gelmişiz

  zaman öyle bir duruma getirdi ki yerdeki karıncaya basmama hasasiyetini kaybettik,
  kendi çiçeklerimle konuşur selam veririm, keza ağaçlarla kucaklaştığım olmuştur, susuzluktan kuruyan bir çiçek gördüysem sulamaya çabalarım

  aslında hepimiz aynı duygu ve düşüncelerle hareket etsek ne kuruyan bir ağaç kalır nede bir orman yargını olur

  teşekkür ederim elinize sağlık Sibel hanım
  Görüş hala geçerli mi?
  • tekrar teşekkür ediyorum, iyi ki buradasınız.
   Doğaya insana hassas insanlar görmekten umutlanıyorum

En İyi Kız Görüşü

 • sedaa_078
  çok teşekkür ederiz. bitkilerle alakalı araştırmaları okumuştum. mesela ağaçlar yer altındaki kökleriyle iletişim halinde ve hasta ya da küçük olan ağaçlara kendi besinlerinden takviyede bulunuyorlar. aynı şekilde bir bitkiyi kökünden kopartmak ya da bitkinin susuz kaldığı anlar çığlık attıkları. konu umarım çoğu kişinin ilgisini çeker. doğa müthiş bir mucize gerçekten.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

617
 • AROMATERAPİ
  Günaydın
  Sabah ilk iş olarak vazifeye giderken bu eşsiz yazıyı okurken bende bir doğa sever olarak çok gurur duydum ve bir o kadar da üzüldüm. Muhteşem doğayı korumak ve gelecek nesillere taşımak yerine malesef kirletip bozup yakıyoruz. Teşekkür ederken umarım genç nesil de okuyup az da olsa bir Bilgi alır.
  Sağlıkla kalın 🍀
 • _nothingwomen__
  Düşününce, empati kurunca anlıyor insan. Aslında biraz durup düşünsek, hayatı birbirimiz için bu kadar zorlaştırmazdık, dünya bu konumda olmazdı belki de.

  Çok güzel bir benceydi. Emeğinize sağlık.
 • _Cesurum_
  Para ve betonun , doğanın sadece çöpü olduklarını birgün anlayacağız, çöpünü alıp meyvesini çöp diye attığımızı acı şekilde farkedeceğiz fakat geç olacak.
 • HayatKısaKşlrUçyr
  En basidi; fesleğenin bile başını okşarsan sana kokusunu verir. Doğadaki her canlının duygusu vardır. Saygı duymayı öğreniriz birgün inşallah.
 • parsksk
  bunları bılmıyordum gercekten saenızde guzel paylasımlar faydalı bılgıler vderıyosunuz ya cok tesekkur ederım elınıze saglık paylasım ıcın
 • azelcan
  👏👏👏👏👏👏👏👏
  Muhteşem, tüylerim diken diken oldu.
 • mehcab
  Oksijen alıp karbondiyoksit veren her şey doğadır.. Kimisi etli kanlı canlı kimi ise sabit çakılı..
 • 2 kez okudum. Çok beğendim. Bilgime bilgi ekledim. Teşekkürler Sibel Erdem.
 • aylince12
  Yine ilginç ama ilgi çekici ve güzel bence olmuş 😊
 • fangoria
  ağaçlar da konuşuyor ama biz fark etmeiyoruz malesef
 • NostaljiiAşığı
  Hayvanlardan da sessiz o canlılar, gereken özeni gösterelim doğanın o sessiz sevgiye muhtaç canlılarına 🥀
 • BanuÖzz
  yaşamamız için gerekliler ve biz onları anlayamıyoruz maalesef
 • Aşkbostanı
  Etkili ve Çok güzel yazı. Ellerinize sağlık
 • Aliistanbul3455
  Zaten katleden bizler kötülük yapan bizler
 • whickes43
  Teşekkürler)))
 • Rayan2
  Elinize sağlık
 • playbeck
  Çok güzel anlatmışsın tebrik ederim
 • v0lkn
  Eline sağlık harika olmuş 🙏👏👏👏
 • mrt555
  Ah bit bilsek onlar olmadan hayatımız olamaz.
 • 7kule
  Keşke ne demek istediklerini anlaya bilsek
 • Yav1234uz
  Katilitiyorum sana
 • santrose
  parazitler var bide
 • Gizli Üye
  Anlamlı sözler güzel çalışma olmuş bu teşekkür ederim
YÜKLENİYOR...