REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid
18 gü

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir, Eğitirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Muhabbet kuşları hemen hemen her evde sevilerek beslenen, evlerimizin neşe kaynağı olan canlılardır lakin ufak bir hata ile canından olmasına sebep olabiliyoruz. Peki bu hatalar nedir, ne gibi önlemler alabiliriz bilgilerimi sizlerle bu bencemde paylaşacağım.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir, Eğitirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Muhabbet Kuşunu Nasıl Eğitirim?

Muhabbet kuşları diğer kuş familyalarına bakarak toplumun gözünde daha sevecen ve eğitilmesi kolay bir kuş türü olarak görülmektedir. Her muhabbet kuşunun eğitimi aynı değildir. Bir muhabbet kuşunu bir ayda eğitirken diğer bir muhabbet kuşunu eğitmek seneler sürebilir. Alınan muhabbet kuşu eğitimi kabullenecek, eğitmesi kolay olacak diye bir kaide yoktur. Sabır, azim ve sevgiyle üstesinden gelebilir kuşunuzla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun için başlıca yapmanız gerekenler şunlardır.

1) Onunla ilgilenin.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir, Eğitirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Onlar hayvan ne ilgisi oynasın kendi kendine, konuşsun demek doğru olmaz değil mi? Onunla ilgilenmek, ona sevginizi vermek, konuşması için her gün belirli kelimeleri tekrar etmek gerekir. Günde yalnızca 10 15 dakikanızı ayırmanız bile yeterlidir bu harika kuşlar için. Sizin de sevdiğiniz kısa ve kolay "Babacım, aşkım, mert, cicikuş" sözcükleri tekrarlayarak konuşmasını sağlayabilirsiniz.

2) Eğitim tek birey tarafından verilmeli.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir, Eğitirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir muhabbet kuşunu birden fazla birey eğitmeye kalkarsa bu imkansıza yakın bir sonuç elde etmek demektir. Bu demek değil ki kimse sevmesin, dokunmasın, ilgi göstermesin hayır istediğimiz sadece eğitimini bir kişinin vermesi. Muhabbet kuşunuzun kafasının karışmasını önlemek ve çabuk öğrenmesini sağlamak için en ideal yol budur.

3) Beslenmesine dikkat edin

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir, Eğitirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir muhabbet kuşunun eğitiminden sonra en önemli unsur beslenmesidir muhabbet kuşunun önüne yemini suyunu koyduk bitti olmaz. Muhabbet kuşunuzun sağlıklı olması için yararlı besinlere ve vitamine ihtiyacı vardır. Bunlarda petshoplarda satılan yemlerin içinde bulunmaz. Veteriner hekiminizin tavsiye edeceği besin ve vitaminler tercih etmelisiniz. Kuşunuzun aç kalmamasına ve yediğine emin olmasınız.

4) Kuşunuza arkadaş edinin.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir, Eğitirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Muhabbet kuşları için eş almak isteyen çoğu hayvansever bilmedikleri için veya bu bilgiyi araştırmadıkları için ellerinde dişi varsa petshopta gidip erkek alırlar veya tam tersi dişi seçimi olur. Bunun bir hata olduğunu kimse bilmez muhabbet kuşları seçici hayvanlardır, kendi eşlerini kendileri seçerler böyle bir yanlış davranışta aynı kafese konulan kuşlar kavga, geçimsizlik ve yaralamaya yol açarlar. Bunun tek çözümü kuşunuzu petshoplarda karşı cinslerin bulundu bir kafese koyup birkaç gün beklemek ve sonuç göstermesi doğru olacaktır.

Hayvan beslemek kolay gibi gözükse de zahmetli ama harika bir duygudur. Evin neşesi cıvıltısı bu kuşlardan edinmeyi ve onlara hayatınızdan bir parça mutluluk vermeyi unutmayın bencemi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir, Eğitirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
3
1
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Bir dönem benimde muhabbet kuşum vardı uzun yıllar besledim eğittim lakin bencen de belirttiğin gibi arkadaş edineyim dedim gittim erkek bir muhabbet kuşu aldım bir süre sonra birbirlerine zarar verdiler ve ikiside öldü. Emeğine sağlık harika bilgiler olmuş.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • IAmarPresterAen
  Emeğine sağlık Muhabbet kuşları her zaman sevimli canlı olmayı başarmışlardır
  Her eve lazım
  Bilgiler için emeğine sağlık
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

20
 • Chroall
  Muhabbet kuşu besledim bir dönem ben de Cenavar. Yeşil-sarı ve mavi-beyazlı iki tane kuş vardı. Sürekli severdim karınlarından. Aklıma geldi şimdi o... :3
  Kesinlikle arkadaşı ile uyuşmaları lâzım. Çünkü çok yırtıcı olabiliyorlar. Ellerine sağlık. Harika bir yazıydı. Devamını bekliyoruz Cenavar. ^^
 • Furies
  kuşunuza eş alırsanız vahşileşir.
YÜKLENİYOR...