11 gü

Guinea Pig: Dünya'nın En Masum Canlısı ve Evde En Kolay Bakılabilecek Memeli Hayvanı!

Guinea Pig nedir?

Kendisi bir kemirgendir. Kökeni Güney Amerika'dır. Domuzla tek alakası; yemeğe çok düşkün olmasıdır. Hamsterlardan farkı çok daha büyük olmaları tamamen vegan beslenmeleri ve ısırma huylarının olmayışıdır. Ortalama ağırlıkları 500 gr ile 1.5 kg arasında uzunlukları 20 cm-30 cm yükseklikleri 5cm / 10cm'dir. Ömürleri iyi bakıldığı taktirde 5 ile 10 yıl arasındadır.

Sa ben Hiko
Sa ben Hiko

Karakter

Utangaç ve korkak karakterlidirler saklanmayı severler bu utangaç ve korkak halini elinizle besleyerek kucağınızda zaman geçirterek kısa sürede yenebilirsiniz yine de evde serbest halde kaldığında size tam alışana kadar sizden biraz korkacaktır. Onun yanında ani ses ve hareketlerden kaçınılmalı. Isırma ve saldırma huyları kesinlikle yoktur sadece elinizde meyve sebze kokusu kalmışsa acıtmayacak şekilde diş atabilirler veya sizi tanımak için de dişleriyle dokunabilirler bunların hiçbiri insana zarar verecek derecede değildir. Yani bu canlının siz onun canını çok acıtmadığınız sürece size zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz dünyanın en masum memelisi bana göre. Birden çok bakılması tavsiye edilir birden çok bakılacaksa ve yavru istenmiyorsa aynı cinsiyette olmalılardır ve baştan birlikte bakılmalıdır sonrasında yeni bir tane getirilmesi tavsiye edilmez bölge kavgaları yaşanabilir bu kavgalar ölümcül olabilir.şayet benim gibi tek bakacaksanız sürekli yanınızda olmalı ve gün içinde çokça ilgilenmelisiniz, konuşmalısınız. Kesinlikle insanla iletişimi yüksek iletişime cevap veren anlayan bir canlıdır.

Guinea Pig: Dünya'nın En Masum Canlısı ve Evde En Kolay Bakılabilecek Memeli Hayvanı!

Beslenme

Beslenmesinin büyük çoğunluğunu kuru ot ve tahıllardan oluşan mamalar oluşturur kesinlikle hayvansal veya işlenmiş gıdalar verilmemelidir.Bunun dışında onlar için çok önemli olan C vitamini ihtiyacını karşılamak için düzenli olarak aşırıya kaçmadan sebze ve meyveler verilmelidir. Ben günde 1 tane biber(kesinlikle acı olmamalı) veya 1 tane ufak havuç veya salatalık vermeyi tercih ediyorum ya da maydanoz veya semiz otu veriyorum(Bunları yıkayıp kuruladıktan sonra vermenizi öneririm).Ayrıca ağaç dalı vermeniz gerekir bu dişlerini törpülemesinde yardımcı olur. Yaşadığı yerde mutlaka temiz içme suyu bulunmalıdır.

Guinea Pig: Dünya'nın En Masum Canlısı ve Evde En Kolay Bakılabilecek Memeli Hayvanı!

Barınma

Bir Guinea Pig en az 70 cm'lik bir alana ihtiyaç duyar sayı arttıkça alan ihtiyacı ikiye katlanır pet shoplardaki kafesler genelde bu ihtiyacı karşılamaz kafes yerine çok büyük saklama kapları var veya bulabilirseniz benim gibi büyükçe bir çocuk küvetini kullanabilirsiniz. Ayrıca marangozda da bir yaşam alanı yaptırabilirsiniz.Kafesinde içine girip uyuyabileceğini saklanabileceği ev tarzı bir yer bulunmalıdır İçine girip çıkabilecekleri tünellerden hoşlanırlar. Taban malzemesi olarak polar üstüne kuru ot veya talaş veya kedi kumu üstünü kaplayacak şekilde ot veya talaş kullanabilirsiniz kedi kumunu tek başına kullanmayın zararlı olabiliyor ben şu an evimde kedi kumu olduğu için bir süredir kum üstüne ot şeklinde kullanıyorum genelde insanlar polar + talaş kullanıyorlar.Genelde çişlerini bir noktaya yaptıklarından kedi kumu üstüne ot şu an için temizlik açısından pratik geliyor bana o yüzden bu şekilde kullanıyorum. Suluk olarak kemirgen suluğu veya normal kap kullanabilirsiniz ben daha doğal bir içme olanağı sağladığı için kap tercih ediyorum.Düzenli kafes temizliği önemlidir.

Bu küvet 85x45 boyutunda
Bu küvet 85x45 boyutunda

Bakım

Yıkanma ihtiyaçları yoktur kediler gibi kendilerini temizleyen canlılardır şayet çok kirlendiğini düşünüyorsanız bebek şampuanı ve ılık-soğuk arası bir suyla göz ve kulaklarına su kaçmayacak şekilde yıkayabilirsiniz(ben henüz yıkamadım). Uzadığında tırnakları kesilmelidir keserken pembe noktaya dokunmamaya dikkat edilmelidir çünkü canlı noktadır ve kanayabilir beyaz ve uç noktasından kesilmelidir kucağınızda fazla hareketli olmayacağı için kolaylıkla kesebilirsiniz. Çok uzun tüylü bir cinsse sık tarama gerekir kısa tüylüyse arada sırada taramak yeterli olacaktır tüyleri görmesini engelleyecek derecede uzadıysa veterinere götürüp kestirilmelidir. Arada sırada kaşınıp öksürebilirler bu normaldir yalnız sık sık öksürmeye ve kaşınmaya başladıysa veterinere götürülmelidir.

Guinea Pig: Dünya'nın En Masum Canlısı ve Evde En Kolay Bakılabilecek Memeli Hayvanı!

Cinsler

Kedi köpekte olduğu gibi Guinea Pigler'in de cinsleri vardır. Bizimki Hiko Abyssınıan + Himalayan kırması muhtemelen.

Guinea Pig: Dünya'nın En Masum Canlısı ve Evde En Kolay Bakılabilecek Memeli Hayvanı!

Kısaca

Evinizi paylaşmak için zararsız, kokusuz (Koku sorunu diye bir şey yok bu arada çişi ve kakası kokmaz sadece serdiğiniz ot / talaş çok az kokabilir bu da rahatsız edici değil bence güzel bir koku), uysal, bakımı kolay ve masrafı çok olmayan aynı zamanda kucaklayıp sevebileceğiniz, iletişim kurabileceğiniz bir canlı arıyorsanız hem çocuklar hem yetişkinler için de Guinea Pig doğru bir seçim olacaktır. Bu arada masraflarından bahsetmeyi unuttum onu da kısaca yazayım. Guinea Pigler ortalama 40 - 100tl arasında satılıyor mamaları kapları yaşam alanı falan derken ilk alışverişinizde yaklaşık 150-200 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor ben 160 - 170 tl falan harcadım. Fakat ilk alışverişten sonrası pek bir masrafınız olmuyor bir ay yetecek mama ortalama 15tl civarında (İki farklı marka mama alıp karıştırmanızı tavsiye ederim.) talaş, ot 5 - 10 tl sebze, meyve ihtiyacına 10 tl desek yaklaşık aylık masrafı 30 - 40 tl civarında olacaktır.

Hadi gittim ben, uyuyacağım rahatsız etmeyin.
Hadi gittim ben, uyuyacağım rahatsız etmeyin.
Guinea Pig: Dünya'nın En Masum Canlısı ve Evde En Kolay Bakılabilecek Memeli Hayvanı!
4
3
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • xElizaX

  köpek besledim, kedi besledim, balık, kuş ve yılan besledim. Açık ara en zoru Guinea Pig'di. Ben de seviyorum ama çok pis hayvanlar, tuvalet eğitimi hiç kolay değil. üç ay sürmüştü alıştırmam. kafesi daima temiz olmalı yoksa çok kötü kokuyor. Masrafı da çok maalesef, ayda 1 kg kuru yem, 1 kg kuru yonca, 1 kg kuru çayır otu, 60 lt talaş tüketiyordu sırf bir tanesi. Ve çok duygusal bağ kurmaya müsait bir hayvan da değil. sürekli çekingen ve telaşlı oldukları için hayvanla bir şeyler paylaşabilmek çok zordu. Yine de ortalamadan uzun bir ömrü olmuştu bizimkinin. 5 yıl yaşamıştı. güzel bence teşekkürler :)

  • Gizli Üye

   Yaklaşık 1 aydır bende ben tuvalet eğitimi vermedim kendisi kafesin sol köşesini belirledi kendine genelde oraya yapıyor ben de o bölgeyi alıp atıyorum birkaç günde bir koku sorunu ben neredeyse hiç yaşamadım diyebilirim polar ve talaş kullandığım dönemde biraz olmuştu koku o da talaştan kaynaklanan bir şey sanırım talaşın kendisi zaten biraz rahatsız edici bir kokuya sahip kuru yonca/ot sermeye başladığımdan beri sıfır diyebilirim koku için muhabbet kuşundan bile iyi bence koku konusunda kedi köpeği saymıyorum bile.1 Kg yem tüketebilir evet fakat diğer miktarlar bana fazla geldi yaklaşık bir ayda 2 paket 350 gramlık ot yetti hatta hala tabanı ot dolu kafesinin daha uzun süre yeteceğini düşünüyorum ve 7 tl yani maliyeti gayet uygun. Ben bana alıştığını ve iletişim kurabildiğimizi düşünüyorum benden korkmuyor sadece ani hareketlerden ürküyor bu da doğası gereği olması gereken doğal yaşamda sürekli av konumundaymış bu canlı korkaklığı da buradan geliyor beni çok rahatsız etmiyor doğrusu.

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye

  Eline sağlık.
  Bir süre önce altı tane bakıyordum. Mutluluk kaynağı resmen.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

32
 • Ben de besliyorum, hala kimseye fare olmadığını anlatamadım 😑 Bakımı bence kesinlikle zor değil, beslenmesi çok kolay ve o yemek yerken ki görüntüleri bütün stresinizi alıyor ❤️ Temizliği her gün yapıyorum 2-3 dakikamı almıyor. Arada da genel temizlik yapıyorum su sirke vs. Dışarı çıkardığımda birlikte eğleniyoruz, tam bir oburlar 😊

 • burak_gunes

  Bence Sicak kanlilar

  • Gizli Üye

   Kesinlikle kendilerine özgü naif bir sevgi anlayışları var

  • burak_gunes

   Aynen ya 👍🙂

 • Gizli Üye

  Ulan bu bildiğin fare ve fare fare farenin yediği Her b... ku yer

 • Gizli Üye

  Çok tatlı

 • Gizli Üye

  Merhaba Hiko, ben de gri tavşan...

  • Gizli Üye

   Merhabalar tavşan hanım nasılsınız

  • Gizli Üye

   Teşekkürler iyiyim yemek yiyip yatıyorum, sen nasılsın?

  • Gizli Üye

   :D İyiyim en sevdiğin yiyecek ne? Benkimki kırmızı biber

  • Hepsini Göster
Yükleniyor...