Minimum Çabayla Evinizi Temiz Tutmayı Sağlayacak Yöntemler

canselcanım
Minimum Çabayla Evinizi Temiz Tutmayı Sağlayacak Yöntemler
Minimum Çabayla Evinizi Temiz Tutmayı Sağlayacak Yöntemler

Merhaba, evini temiz tutmak için kendini paralayan ve çözümü bu Bence'de arayan KScanlar :)

Her ne kadar ev işleri kadının üstüne kalmış gibi görünse de hem erkek hem de kadınlara ışık tutmak için size Minimum Çabayla Evinizi Temiz Tutmayı Sağlayacak Yöntemlerimden bahsetmek istiyorum. Eminim ki çok işe yarayacak ve arta kalan bolca enerjiyi sevdiğiniz aktiviteye harcarken bana çok dua edeceksiniz. :)

Hadi o zaman, başlayalım.🌺

1- Evinizdeki eşya sayısını azaltın

Evinizdeki eşya sayısını azaltın
Evinizdeki eşya sayısını azaltın

Ev eşyalarına bayıldığımız doğru, bunu kabul ediyorum. Fakat o çok beğenerek aldığımız tablolar, konsolu zengin gösteren biblolar ve tuvalete dahi "şıklık yaratsın, ortamın havasını değiştirsin" hayaliyle köşe bucak her boşluğa koyduğumuz o aksesuarlar aslında ne kadar toz tutuyor, farkında mısınız? Hadi onlar toz tuttu diyelim, peki ya temizlemesi?

Evi temizlemeye can atan bir yapıda olsanız dahi eminim ki küçük aksesuarlar epey vaktinizi alıyor, bu bir gerçek. Ona ayırdığımız vakit ile evi daha detaylı temizleyebilir veya kalan enerjimizi mutlu eden aktivitelere harcayabiliriz, bunu bir düşünün derim. ;)

2- Playlist (çalma listesi) oluşturun

Playlist oluşturun
Playlist oluşturun

"Evi temizlemek ile playlist ne alaka?" dediğinizi duyar gibiyim. Peki temizliği, sevdiğiniz müziklerle yapınca daha kolay ve hızlı olduğunu söylesem?

Spotify veya YouTube, artık hangi platformdan müzik dinliyor veya hangi cihaza indiriyorsanız orada oluşturacağınız bir playlist ile evin temizliğini hızlıca ve gayet keyif alarak halledebilirsiniz. Bunun en güzel yanı da: psikolojik olarak "dinlenme"ye eş değer olmasıdır. Yani oturup kahve içtiğiniz andaki haz ile sevdiğiniz müzikle temizlik yapmak arasında zihnimiz için mutluluk açısından kayda değer bir fark yok.

3- Kullandığınız her malzemeyi mutlaka yerine koyun

Kullandığınız her malzemeyi mutlaka yerine koyun
Kullandığınız her malzemeyi mutlaka yerine koyun

Bu madde sadece mutfak için geçerli dursa da aslında evin her köşesi için geçerlidir. Misal; yemek yaparken dolaptan aldığınız salçayı kullanır kullanmaz veya dışarı çıkmadan önce denemek için giyip çıkardığınız kıyafetleri anında yerine koyun. Bu size hem vakit kazandıracak hem de ertelenmeye müsait işleri en başta yapmış olduğunuz için zihninizi rahatlatacaksınız.

4- Eşyalarınızın belli bir yeri olsun

Eşyalarınızın belli bir yeri olsun
Eşyalarınızın belli bir yeri olsun

Biliyorum ki çoğumuz, evdeki eşyaların yerini değiştirme ve yeni ortama girmiş gibi hissetme çabasını annelerimizden öğrendik ve bu bilgiyi kendi evimizde de uygulamak için çaba gösteriyoruz. Fakat bu madde, evdeki temel ve ebat olarak küçük eşyaları kapsamaktadır. Misal; banyoda diş fırçalarının olduğu yer, mutfak çekmecelerinde nelerin olacağı veya kıyafet dolabının düzeni gibi her gün uğradığımız noktalardaki eşyaların sabit kalması fikri gibi.

"Peki bu madde bize ne kazandıracak?" diyorsanız şayet o zaman hemen anlatayım; temizlik yaptığınız süre boyunca zihnimiz, odaların içinde bizden önce geziyormuş gibi bir duruma girer, yani bir planınız olmasa dahi ne yapacağınız önceki deneyimlerle ve evi tanıma durumunuza bağlı olarak bellidir ve bedenen temizlik ile meşgul olurken zihnen de eşyaların nerede olduğu ile ilgileniriz esasen. Yani demem o ki, her gün kullandığınız eşyaların belli bir yeri olduğu müddetçe her temizliğiniz daha kolay, hızlı ve bunlar sayesinde keyifli olacaktır.

5- Ertelemeyin!

Ertelemeyin!
Ertelemeyin!

Akşam yediğiniz yemeğin bulaşığı sabaha kalıyorsa, sabah toplamadan gittiğiniz yatak tee akşama kadar öyle kalıyorsa veya yıkamanız gereken çamaşırlar günlerce sepette kalıyorsa, üzgünüm ama siz ev işlerini erteliyorsunuz.

Tabii ki de 7/24 ev işi yapmamız gerekmiyor fakat 3. maddede dediğim gibi kullandığınız her malzemeyi yerine koymuyor ve hatta olduğu gibi bırakıyor olmanız, evi temizleme işine giriştiğinizde size ekstra yük oluşturacaktır. Bu de ev temizliğinin normalden daha fazla zaman ve bedensel enerji alacağı anlamına geliyor.

KS'de yazı yazarken aklınıza birden "sepette bekleyen çamaşırlar" geldiyse, o an harekete geçin ve hangi saat olursa olsun o işi bitirin. Böylece ertesi gün zihninizden ertesi güne kalan işler başlığı kalkacak ve hayatın tadına varabileceksiniz. Kısacası; zihninizi meşguliyetten kurtarmak için, ertelemeyin.

6- Saçlarınızı uyumadan önce tarayın

Saçlarınızı uyumadan önce tarayın
Saçlarınızı uyumadan önce tarayın

Bu maddenin ev temizliği ile arasındaki bağlantıyı henüz çözememiş olabilirsiniz. Benim de tesadüf eseri farkettiğim bir durum esasen: uyumadan önce saçları taramak.

"Saç Bakımı" konusunda da sıklıkla bahsettiğim bir konu olan tarama hareketi, kıl köklerindeki kan dolaşımını artırmasının yanında aslında dökülmek üzere olan veya dökülüp henüz yere düşmemiş olan saçları toplamamıza da yarıyor. Bu sayede yerdeki saçları toplamak gibi bir dert de ortadan kalkmış oluyor.

"Süpürge ne işe yarıyor o zaman?" dediğinizi duyar gibiyim. Evdeki zemin hemen kirlenmese dahi dökülen saçlar bizde temizleme güdüsünü uyandırıyor ve bu nedenle neredeyse gün aşırı süpürgeyi çalıştırıyoruz. Fakat burada bahsettiğim olay, evi her daim temiz tutmak üzerine olduğu için zemini de temiz gösterecek ipuçlarından biri olarak kabul edilebilir.

7- Her gün evi havalandırın

Her gün evi havalandırın
Her gün evi havalandırın

Her gün bir camı açıp evin havasını kırıyor olabilirsiniz. Fakat burada bahsetmek istediğim şey; bütün evi havalandırmaktır. Gün içinde kullandığınız veya kullanmadığınız bütün odaları havalandırırsanız, havaya kalkan ve birikmeye müsait tozların dışarı atılabilmesini ve aynı zamanda temiz havanın içeri girmesini sağlamış olursunuz. Emin olun ki evde biriken tozlar, dışarıdan gelenlere nazaran daha fazladır ve hiç de gitmeye niyetli değillerdir. Bunun için evi her gün havalandırın ki bir sirkülasyon yaşansın.

8- Genel temizliği günlere bölün

Genel temizliği günlere bölün
Genel temizliği günlere bölün

Ramazan geldi çattı, ertesi de bayram. E haliyle bayram temizlikleri, bahar temizliği, yaza giriş temizliği, kışa hazırlık temizliği gibi bir çok isimle adlandırdığımız genel ev temizliği ile de baş etme durumundayız. Bize yardım edecek birileri olsa dahi evin temizliğini bir günde bitirmek oldukça yorucudur. Temizlik bitip de çay demlemeye koyulunca "N'olur evim aylarca böyle kalsın" diye dualar ederken ertesi gün bir bakmışız ki kitaplık toz içinde. Hele bir önceki maddeyi de uygulamadıysak vay halimize.

Bu derdin en güzel ve işe yarar çözümü ise: yapılacak işleri günlere bölmektir. İster oda-oda yayın, ister yukarıdan aşağıya yapılacaklar olarak ayırın, isterseniz de zordan kolaya doğru yani orası tercihinize kalmış. Her ne şekilde olursa olsun evin bütün işini aynı gün yapmayın. Hem bedeninize yazık hem de psikolojinize.

9- Temizlik listesi hazırlayın

Temizlik listesi hazırlayın
Temizlik listesi hazırlayın

Benim günlük hayatta her türlü işi listeleyerek yaptığımı burada bilmeyen kalmadı diye düşünüyorum. Bir alışkanlık haline getirdiğimi de söyleyebilirim. Her gün liste hazırlamak kulağa meşakkatli bir işmiş gibi gelse de artılarını deneyimledikten sonra bunu severek yaptığımı da bilmenizi isterim.

Eğer ev temizliği yapmam gerekiyorsa, bunun için ayrı bir liste daha hazırlarım ve bu listedeki maddeler asla 5'i geçmez, kendimi zorlamaya gerek yok sonuçta, değil mi? Misal: "mutfak dolaplarını temizle" yazıp karşısına boş kare yapıyorum ki işi bitirince ✅(tik) atabileyim diye.

"Peki ✅(tik) atmak niye bu kadar önemli?" diye sorarsanız şayet peşinen cevabını vereyim: Zihnimiz (evet, yine zihinden bahsediyorum:D), hazırladığımız görev listesini uygulamamız için bize baskı yapar. Çünkü o görevi anlamış, yapmaya karar vermiş ve "yapılacak" olarak yazıp karşısına ✅(tik) atılmayı bekleyen boş bir kare çizmişiz. Eğer ki o görevi yapmazsak da kendimizi rahatsız hissederiz ve bir nevi şartlanmaya gireriz. Bu şartlanmayı bir destek, bir motivasyon kaynağı olarak değerlendirmekte yarar var. Zaten bunun için liste, 5 maddeyi geçmez ve geçmemelidir de.

10- Neden temizlik yapmalıyız?

Neden temizlik yapmalıyız?
Neden temizlik yapmalıyız?

Temizlik yapmayı sevmiyor olabilirsiniz, anneniz geçmişte bu konu için baskı yapmış ve kendi hayatınızda bunu yaşamak istemiyor olabilirsiniz ki ben de annemin temizlik baskısına maruz kalmıştım uzun bir süre, sizi anlıyorum.

Yer yer anneme hak versem de zamanla bunun bir gereklilik olduğu konusuna ikna oldum. Çünkü rahatlıyorum. Evimi derli toplu görünce kendimle gurur duymaya, temizlik derdi olmadan geçen günlerimi yeni şeyler keşfederek, kızımla, eşimle ve sevdiklerimle değerlendirmeye ve temizlik için kullandığım küçük fakat etkili bu yöntemlerden diğer alanlarda da faydalanmaya başlayarak hayatımı daha çekilebilir kıldığım için oldukça mutluyum.

Dünyanın kaostan ibaret olduğunu düşünsek de yakın çevremizin temiz ve düzenli olması, hem kendimizle hem de çevremizle olan iletişimi kuvvetlendirdiği bir gerçek. Bunun için kendimizi yormadan, kafaya takmadan, bahsettiğim yöntemleri değerlendirerek ve akışa kapılarak ev temizliği yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Her ne kadar yazımı, yapımından daha uzun sürse de bu yöntemler eminim ki çok işinize yarayacak.

Bence'mi beğendiniz mi? Görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın, görüşürüz. :)

Minimum Çabayla Evinizi Temiz Tutmayı Sağlayacak Yöntemler
20 Görüş