Cinsel Yolla Bulaşan 5 Yaygın Hastalık

BenİknaOldum

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD'ler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), bir kişiden diğerine cinsel temas yoluyla geçen enfeksiyonlardır. Genellikle vajinal, oral veya anal seks sırasında yayılırlar. Ancak bazen penis, vajina, ağız veya anüsü içeren diğer cinsel temas yoluyla da yayılabilirler. Bunun nedeni, uçuk ve HPV gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların ciltten cilde temas yoluyla yayılmasıdır.

1. Klamidya

Cinsel Yolla Bulaşan 5 Yaygın Hastalık

Klamidya yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır (STD). Chlamydia trachomatis adlı bakteri neden olur. Herkes klamidya olabilir. Genellikle semptomlara neden olmaz, bu nedenle insanlar sahip olduklarını bilmeyebilirler. Antibiyotikler onu tedavi edebilir. Ancak tedavi edilmezse klamidya ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Klamidya hastalığını oral, vajinal veya anal seks sırasında kapabilirsiniz. Hamile bir kişi de doğum sırasında bebeğe klamidya bulaştırabilir.

2. HPV

Cinsel Yolla Bulaşan 5 Yaygın Hastalık

İnsan papilloma virüsü (HPV), birbiriyle ilişkili bir virüs grubudur. Vücudunuzun farklı bölgelerinde siğillere neden olabilirler. 200'den fazla türü vardır. Yaklaşık 40 tanesi virüsü taşıyan biriyle doğrudan cinsel temas yoluyla bulaşıyor. Ayrıca diğer yakın, ten tene temas yoluyla da yayılabilirler. Bu türlerden bazıları kansere neden olabilir.

3. HIV

Cinsel Yolla Bulaşan 5 Yaygın Hastalık

HIV, insan immün yetmezlik virüsü anlamına gelir. HIV, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresini yok ederek bağışıklık sisteminize zarar verir. Bu sizi diğer enfeksiyonlar ve hastalıklar için risk altına sokar. AIDS, HIV'in en sonuncu aşamasıdır.

4. Gonore

Cinsel Yolla Bulaşan 5 Yaygın Hastalık

Gonore cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genç bireylerde en yaygın olanıdır. Belsoğukluğuna neden olan bakteriler genital sistemi, ağzı veya anüsü enfekte edebilir. Enfekte bir partnerle vajinal, oral veya anal seks sırasında gonore bulaşabilir. Hamile bir kadın doğum sırasında bebeğine bulaştırabilir.

5. Frengi (Sifiliz)

Cinsel Yolla Bulaşan 5 Yaygın Hastalık

Frengi, bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Hem erkeklerin hem de kadınların genital bölgesini, dudaklarını, ağzını veya anüsünü enfekte eder. Genellikle sifilize sahip biriyle cinsel temastan dolayı kapılır. Hamilelik sırasında anneden bebeğe de geçebilir.

Umarım keyif aldığınız bir yazı olmuştur :)

Cinsel Yolla Bulaşan 5 Yaygın Hastalık
10 Cevap