Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

HeartofFire
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Merhaba, cinsellikle alakalı önemli konulardan biri olan CYBH (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) üzerinde bir yazı hazırlamak istedim. Çünkü cinselliğin hoş yönleri kadar rahatsız edici tarafları da olabiliyor.

Kimler risk altında ve nasıl bulaşır?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Özellikle erken yaşlarda aktif bir cinsel yaşama sahip olan bireylerin sürekli şekilde partner değiştirmesi nedeniyle daha yaygın ve tehlikeli bir hale gelebilir. Cinsel ilişki esnasında vajinal sıvılar ve semen gibi salgılarla bulaşır. Bunun yanı sıra nadiren kan, ameliyatlar, ve bazı cerrahi işlemler esnasında da bulaşabilir. Ayrıca hastalığı taşıyan anneden doğum esnasında bebeğe de bulaş riski taşır.

Bazı cinsel hastalıklar sadece cinsel bölgelerde olabilir, bazıları ise tüm vücuda yayılabilir. Sünnet olmayan erkekler cinsel yolla bulaşan hastalıklara, sünnet olanlara göre daha yatkınlar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
  • Klamidya
  • Siğil
  • Trikomonas
  • Hepatit B ve C virüsleri
  • Frengi
  • Üretrit
  • Uçuk
  • AIDS

Klamidya hastalığı

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Genellikle belirti vermeyen sinsi bir hastalıktır. Fakat bazen; şiddetli kasık ağrısı, vajinal bölgede şişlik, idrar yaparken yanma gibi semptomlar gözlemlenebilir. Anormal bir akıntınız varsa ya da bu saydığımız belirtiler, bir jinekoloğa görünürseniz tanı konulabilir. Antibiyotik tedavisi uygulanır.

Siğil belirti ve tedavisi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Hem kadın hem de erkeklerde görülebilen bir hastalıktır. Cinsel ilişki ya da temas esnasında birinden diğerine geçen viral bir hastalıktır. Kaşıntı, ağrı, o bölgede karnabahar görünümü, nadiren kanama gibi semptomları olabilir. Sık partner değişimi, başka cinsel enfeksiyonlar taşımak gibi nedenleri olabilir. Lazer ve koter ile yakılarak, cerrahi yöntemiyle alınarak ya da kriyoterapi yöntemiyle dondurulması gibi yollarla tedavi edilebilir.

Trikomonas

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Daha sık kadınlarda görülmekle beraber, yaşlı kadınlarda gençlere nazaran daha sık görülmektedir. Genellikle fazla belirti veren bir hastalık değildir, parazit kaynaklıdır. Enfekte olan kişiden diğerine geçerek, kadınlarda; kişinin vajina, serviks, üretra, vulvada enfeksiyon oluşturur. Erkeklerde ise penis içerisinde enfeksiyon oluşturur. Tedavisi ilaçlarla mümkündür. Korunmak için ise sık partner değişimi yapmamak, yeterince tanımadığımız insanlarla ilişkiye girmemek, kondom kullanımı, beraber olunan kişinin geçmiş cinsel hayatında çok fazla kişi olmamasına dikkat etmek ya da beraberlik yaşamadan önce çeşitli testler yaptırmak yer alabilir, zira bu yöntemleri diğer tüm cinsel hastalıklardan korunmak için de kullanabilirsiniz.

Hepatit B ve C hastalıkları

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Hepatit B ve C hastalıkları; cinsel yolla bulaşabilen, kişinin doğrudan karaciğerine etki eden kronik ve tehlikeli hastalıklardır. Kesin bir tedavisi olmamakla beraber anneden bebeğe veya enjeksiyon esnasında kan yoluyla da bulaşabilir. Bu hastalığı taşıyan ve bundan haberdar olan kişilerle korunmasız cinsel ilişkiye girmemeniz önem taşır.

Frengi (sfiliz)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Bir bakteri tarafından meydana gelen ciddi bir enfeksiyondur. Erken tanı ve tedavi önem taşır çünkü kalıcı hasar ve uzun süreli komplikasyonlar oluşturabilir. Genellikle ilk etapta rektum, anüs ya da ağız çevresinde sert ve yuvarlak bir yara tespit edilebilir. İkinci aşamada ellerin içi, ayak tabanlarında kırmızı ya da kahverengi döküntüler görülür. Saçı dökülür, yorgun ve bitik hisseder, kas ve kilo kaybı olur, lenf düğümlerinde şişme, vücudun çeşitli yerlerinde lezyonlarla kendisini gösterir.

Üçüncü aşamada ise kişinin hayati organlarını etkiler örneğin gözler ya da kalp gibi. Bu nedenle erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır ve antibiyotik tedavisi ile iyileşebilir.

Üretrit (bel soğukluğu)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Her yaşta ve cinsiyette kişide görülse de kadınlarda bu oran daha yüksektir. Halk arasında bel soğukluğu diye tabir edilen bu hastalığa da yine bakteriler neden olmaktadır. Genellikle idrar yolları enfeksiyonu ile karıştırılmaktadır fakat belirtileri benzese de, hastalıklar birbirinden farklıdır.

Biri sadece idrar yollarının enfeksiyonu haliyken, diğeri tüm mesanenin iltihaplanması anlamına gelir. Sık ve az idrar yapmak, akıntı, idrar yaparken yanma ve acı gibi belirtileri vardır. İlaç tedavisi ile hastalık iyileşir.

Uçuk (herpes)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Kişinin vücuduna giren bu virüs hayatının sonuna kadar kendisine eşlik edecektir. Oral, anal ve vajinal seks yoluyla bulaşır. Çoğu zaman uyku formunda olan bu virüs zaman zaman kendisini gösterir. Sık belirtileri genital kaşıntı, ağrı ve zaman zaman açık yaralardır.

Geçecek bir rahatsızlık olmadığı için en azından semptomları hafifletmek adına birtakım uygulamalar yapılabiliyor. Sıcak suya oturmak, idrar yapmadan önce o bölgeyi lokal olarak uyuşturan kremler kullanmak, aloevera ürünlerinden yararlanmak, sık iç çamaşırı değiştirmek ve pamuklu olmalarına özen göstermek, buz uygulaması yapmak, ağrı kesici ilaçlardan yararlanmak gibi.

AIDS (hıv)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Hıv virüsünün neden olduğu bu hastalık, kişinin bağışıklık sistemindeki yararlı organizmaları baskılaması nedeniyle yaşanan bir rahatsızlıktır. Ömür boyu kişide kalıcı olan bir durumdur. Çok sinsi bir hastalıktır ve kişinin vücuduna girdikten sonra hiçbir belirti vermeden uzun yıllar boyunca çoğalmaya devam eder.

İlerleyen dönemlerde ise kişide istem dışı kilo kaybı, gece terlemeleri, yüksek ateş, ishal, solunum yolu şikayetleri ve son olarak vücudun çeşitli yerlerinde mor, kırmızı ya da pembe lekeler oluşması şeklinde belirtiler gösterir.

Kişinin vücut sıvılarının teması ile bulaş riski mevcuttur.Yani cinsel ilişki, kan yolu ve doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. İlaç tedavisi ile tamamen tedavi edilemese de vücudun bağışıklık sisteminin olabildiğince güçlü tutulması sağlanır.

Okuduğunuz için teşekkürler.

#smell

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
27 Cevap