Cinsel Yaşantınız Başınıza Bela Olmasın: Bu Hastalıkları Ömrünüzde Bir Kez Olsun Okumalısınız!

BiBilen

BiBilen ile Görüş

Değerli Okuyucularım Merhaba;

İnsanlığın yapısında olan cinselliği yaşarken bazı hastalıkların varlığını bilmeniz ve önlem almanız gerekebilir. Kimsenin fantezisine karışma gibi bir niyetim yok ama cinsel sıvılara ağzınızı temas ettirmeyin arkadaşlar. Aşağıdaki hastalıklar dahil 20 tane daha cinsel yolla bulaşan hastalık mevcut.

İşte Size Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar:

HPV:

HPV en sık cinsel yol ile bulaşmaktadır. Bunun dışında yakın temasla da bulaşı mevcuttur. Bulaş yolları ile ilişkilendirildiğinde en sık genital ve anal bölge, sonrasında ise ağız ve boğazı etkilediği görülmektedir.

Kasık Biti:

Kasık biti (yengeç biti olarak da adlandırılır), genellikle insanların kasık veya genital bölgesinde yaşayan küçük parazitlerdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kategorisindedir.

HIV/AIDS:

Duymayan yoktur. Belamı bela bir hastalık. HIV; kan veya korunmasız cinsel ilişki sırasında salgılanan vücut sıvılarının enfekte olan kişiden geçmesiyle bağışıklık sisteminin içine yerleşen ve bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür

Frengi:

Sifiliz olarak da adlandırılan frengi hastalığı; Treponema pallidum adı verilen bir bakterinin yol açtığı ve vücudun çeşitli dokularında hasara neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Bel soğukluğu:

Gonore ya da sık bilinen adıyla bel soğukluğu, Neisserria gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında semen ve vajinal sıvılar yoluyla bulaşır.

Trikomoniyaz:

Bu enfeksiyon kadınlarda vajen ve serviksde, erkeklerde ise üretra ve prostatda enfeksiyon meydana gelmesine sebep olmaktadır. Erkekte belirtisi nadir olarak görülebilmektedir. Kadınlarda da semptom olmayabilir veya akıntı, kaşıntı ile seyredebilir. Akıntı kokulu olabilir, nadiren ağrı vardır.

Cinsel Yaşantınız Başınıza Bela Olmasın: Bu Hastalıkları Ömrünüzde Bir Kez Olsun Okumalısınız!
Cinsel Yaşantınız Başınıza Bela Olmasın: Bu Hastalıkları Ömrünüzde Bir Kez Olsun Okumalısınız!
15 Görüş