CİNSELLİK

15 gü

Kondom Nedir? Öğrenmek İsteyenler İçin Dev Hizmet

LaLuna

Doğum kontrolü ve cinsel hastalıkların bulaşmasını önleme amacıyla tercih edilen en etkili ve ekonomik yöntemlerden biri olan kondom, doğru şekilde kullanılmadığı takdirde kondom yırtılması gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden kondomun tanımını, çeşitlerini ve nasıl kullanıldığını kapsamlı olarak bilmek gerekir. Hem kadınlar hem erkekler için pek çok çeşidi bulunan kondoma dair merak ettiğiniz tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Hep duyuyoruz ama tam olarak kondom ne demek?

Nedir bu kondom?
Nedir bu kondom?

Hem geleneksel hem bilimsel açıdan çeşitli isimlere sahip olan ve "prezervatif" adıyla da bilinen kondom, geri çekilme yönteminden sonra dünyanın en eski ve yaygın doğum kontrol yöntemidir. Neredeyse zar inceliğinde esnek bir tabaka ile penisi ya da vajinayı tamamen sararak cinsel birliktelik esnasında sperm ve diğer sıvıların geçişini önleyen; böylece hamile kalma ihtimalinin yanı sıra cinsel hastalıkların bulaşması riskini de ortadan kaldıran kondom, tüm bu sebeplerden dolayı oldukça avantajlı bir yöntemdir. Üstelik tüm kondom çeşitlerini tekli kondom şeklinde her zaman ve her yerde yanınızda bulundurabilirsiniz. Kondomun diğer bir avantajı ise farklı doğum kontrol yöntemleriyle karşılaştırıldığında daha hesaplı ve pratik oluşudur.

Kondom çeşitleri ve aralarındaki farklar nelerdir?

Kondom çeşitleri ve aralarındaki farklar nelerdir?
Kondom çeşitleri ve aralarındaki farklar nelerdir?

Piyasada onlarca farklı kondom çeşidi bulunur. Erkekler için geliştirilen prezervatif çeşitleri arasında pek çok seçeneğe rastlansa da aynı şeyi kadın prezervatifleri için söylemek zordur. Erkek prezervatiflerinde klasik, tırtıklı, ekstra ince veya geciktiricili gibi çeşitler bulunurken kadın prezervatiflerinde ise genellikle yalnızca klasik seçeneğine rastlanır. Bunun en temel sebebi ise kadın prezervatiflerinin erkeklerinkine oranla daha pahalı olması ve daha az kullanılmasıdır.

Prezervatif çeşitlerini neye göre seçmeliyiz?
Prezervatif çeşitlerini neye göre seçmeliyiz?

Erkek prezervatif çeşitlerinde klasik olanlar standart koruyuculuk ve zevk için; tırtıklı olanlar cinsel birlikteliği kadın açısından daha zevkli hale getirmek için; ekstra ince olanlar cinsel birlikteliği erkek açısından daha zevkli hale getirmek için; geciktiricili olanlar ise tahmin edilebileceği gibi erkeğin boşalma süresini uzatmak için kullanılır. Okey'in bu işi çok iyi yaptığını söyleyebilirim. Her zevke ve amaca uygun onlarca ürün bulunuyor ve kendinize en uygun olanı seçerek harika bir ilişki yaşayabilirsiniz.

Erkek kondomu nedir?

Erkek kondomu nedir?
Erkek kondomu nedir?

"Prezervatif" dendiğinde ilk akla gelen penis şeklindeki kondom çeşidi, erkekler için üretilen kondom çeşididir. Kendi içinde incelik seviyesi, yüzey şekli, boyutu, kokusu ve rengi açısından farklı türlere ayrılsa da genel hatlarıyla tüm erkek kondom çeşitleri birbirine benzer. Ayrıca kadın kondomlarına oranla daha ucuz olan ve çok daha yaygın şekilde bulunabilen erkek kondomu, kullanım açısından pratik sayılsa da herhangi bir yırtılma ihtimalinde yüksek risk oluşturur. Bu nedenle prezervatif kullanırken ekstra düzeyde dikkatli olmak gerekir.

Kadın kondomu nedir?

Kadın kondomu nedir?
Kadın kondomu nedir?

Erkek kondomuna benzeyen ancak çok daha geniş ve büyük olan kadın kondomu, vajina içerisine yerleştirilerek yüksek oranda koruma sağlar. Erkek kondom çeşitleriyle karşılaştırıldığında daha maliyetli olabilen kadın kondomları, bu ve benzeri nedenlerden dolayı daha nadir bulunur. Kayganlaştırıcı jel ile kullanılan kadın kondomu, özellikle peniste yara ya da alerji gibi erkek prezervatifi kullanılamayan durumlarda önemli bir kurtarıcı görevi görür.


Kondom takma ve kondom kullanım süreci nasıl olmalıdır?

Kondom takma ve kondom kullanım süreci nasıl olmalıdır?
Kondom takma ve kondom kullanım süreci nasıl olmalıdır?

Erkeklerde çember şeklindeki prezervatifin içe doğru kıvrılmış kısımlarından tutarak penis boyunca kondomu yuvarlamak yeterlidir. Bu esnada penisin tam olarak sertleşmiş olması gerekir. Ardından kayganlaştırıcı ya da geciktirici gibi takviyeler de prezervatif üzerine uygulanabilir.


Eğer alerjik bir bünyeniz varsa aromalı kondomlar sizin için risk yaratabilir. Kadın kondomu ise hem içine hem de dışına kayganlaştırıcı jel sürülerek vajina içerisine yerleştirilmelidir. Rahim ağzına kadar itilen kadın kondomu, böylece her türlü sıvının geçişini engellemiş olur.


Siz de prezervatifin tarihinden kullanım alanlarına, çeşitlerinden faydalarına kadar birçok ilginç bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu bilgileri yorum kısmında paylaşabilir, böylece daha fazla kişi tarafından bilinmesini sağlayabilirsiniz.

Kondom Nedir? Öğrenmek İsteyenler İçin Dev Hizmet
8
4
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
8Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Redamancy-4
  Eline sağlık çok güzel bir içerik olmuş özellikle bunun şöyle insanları okutulması lazım hani şu cinsel ilişki yaşarken diyorlar ya bunu takarsak zevk almayız hiçbişe hissetmiyoruz diyenlere okutulması gereken bir içerik ve özellikle daha yeni yeni cinsellikten haberdar olmaya başlayan ergenlik döneminde daha yeni girmeye başlayan erkekleri ve kızlara okutulması gereken bir içerik olmuş eline sağlık.
  #reda
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

38
 • SwordOfDemocles
  Harika bir bence olmuş. Elinize sağlık
 • Alisaofficial
  Bence kendini keşf etmeye ve artık gençliğe adım atan gençlerin bilmesi ve bilgilendirilmesi gereken konular
 • Teesir
  Eline emeğine sağlık sitede kondom görüp sakız sananlara iyi bir bilgilendirme olur :D
 • KsKҽdisi
  Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Kominikeysinn
  Büyük ünlü uyumuna uyuyor
 • cagınkaraman
  Emeğine sağlık
 • Burayhn
  Bım poşeti kullaniyorum
 • Gizli Üye
  Korunmak önemli
 • Gizli Üye
  Kurtarıcım
 • Gizli Üye
  Emeğinize sağlık
 • Gizli Üye
  prezervatif hiç dokunmadım
  Yardımcı 1 Kişi
  • Burayhn

   Hiç kullanmadinmi?

  • Gizli Üye

   @Burayhn hayır

  • Burayhn

   Hic seks mi yapmadin yoksa prezervatifmi kullanmadin

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...