CİNSELLİK

25 gü

Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar

Kültursotarii

Merhaba değerli arkadaşlarım. Bugün yine tabu olmuş, konuşulmayan ancak hemen hemen her 10 kişinin üçünde görülebilen ve kadınlar başta olmak üzere çiftlerin kabusu olan Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendrom'dan bahsedeceğim...

Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar

Vajinismus, vajen bölgesindeki kasların istemsiz kasılmalarına bağlı olarak meydana gelen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vulvar Vestibulit Sendrom, vulvar vestibulit sendrom; dış genital bölgede, vajinanın hemen girişinde, kızlık zarının komşuluğunda “vestibulm” adı verilen bölgenin enflamasyonu (yangısı) anlamına gelmektedir.

Her iki olgu da hastanın cinsel ilişki sırasında acı çekmesine ve hem kendinin hem de partnerinin cinsel hayatını olumsuz etkilemesi ile karakterizedir.

Vajinusmus

Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar

Vajinismus yukarıda da belirtildiği üzere kasların istemsiz kasılmasından (yani amiyane tabir ile kişinin kendi kendini kasmasından ve vajen bölgesinin yeterince rahatlayamamasından) kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bunun altında yatan nedenler çok çeşitli olabilir. Kadının kendini ilişkiye hazır hissetmemesi, erkeğin kadına yaklaşımı, şimdi acıyacak kaygısı gibi etkenler bunların en önemlilerindendir.

Vulvar Vestibulit Sendromu

Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar

Vulvar Vestibulit Sendrom ise dişi üreme organının vestibulum (Vajina girişinde, altta iç dudakların birleşim yerinin arkasındaki bölge) denilen bölgesindeki yangı yani hassaslaşması, acı vermesi, irrite olması, yanması, ağrıması gibi, rahatsızlık ve acı verici şekilde kişiyi huzursuz etmesi olgusudur. Vajinismustan en önemli farkı kişinin rahatlaması gerekli cinsel birleşmeye hazır olması durumunda dahi acı verebilir.

Psikolojik yan etkileri

Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar

Vajinismus genelde psikolojik destekler, partnerlerin birbirleri ile uyumu, kayganlaştırıcılar, kegel egzersizi adı verilen ve vajina kaslarını kontrol etmeye yardımcı birtakım egzersizler ile tedavi edilebilirken, Vulvar Vestibulit Sendromu cerrahi müdehale gerektirir. Operasyon her ne kadar basit gibi görünse de mutlak suretle Vulvar Vestibulit Sendromuna hakim hekimler tarafından yapılmalıdır. Bütün kadın doğumcu operatörler hastalığa vakıf olabiliriler ama kesinlikle hepsi ehil değillerdir.

Tanı nasıl konulmalı?

Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar

Öncelikle bu konuda kesinlikle kendi kendinizin doktoru olmaya kalkışmayın. Bu yazıyı okuyan ve vajinismus rahatsızlığı olan pek çok kadın arkadaşımız bende kesinlikle vulvar sendromu var deyip işleri daha da çıkılmaz bir hale getirmesin lütfen. Unutmayın vajinismusu tetikleyen en önemli şey sizin kaygılarınız ve sizin beyninizdir. Kaygılarınız arttıkça rahatsızlığınız katlanarak artacaktır. Bu iki hastalığın ayrımını mutlak suretle bir kadın doğum uzmanı yapmalı ve bu uzmanın cinsel sorunlar hakkında ekstra bilgili olmalıdır. Kısacası her jinekolog bu konuda maalesef ehil değildir. Durduğunuz her dakika sizi ve partnerinizi cinsellikten daha cok uzaklaştıracak ve aseksüel bireyler olmanıza yol açacaktır. Nasıl ki safra kesenizde taş olduğunu duyduğunuzda ya da apandistinizin patlamak üzere olduğunuzu duyduğunuzda acil bir tıbbi yardım arayışına düşüyorsanız bu iki rahatsızlıkta da mutlak suretle utanmadan sıkılmadan hatta kendinizi çok iyi ifade ederek hekiminizle konuşmalı ve doğru yolu size göstermesine müsaade etmelisiniz.

Teşekkür ederim.

Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar
Vajinismus ve Vulvar Vestibulit Sendromu Arasındaki Farklar
5
10
Görüşünü yaz
5Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

510
 • SwordOfDemocles
  Elinize sağlık
 • BiBusesin
  Sonunda “it” takısı olan tıbbi hastalıklar iltihaplanma demektir zaten. İrrite olmak, iltihaplı olmak yani hastalık psikolojik değil.
  Sevdim 1 Kişi
  • Aslında iltihabı değil yangıyı temsil eder "it" takısı. İltihap enfeksiyonla alakalı. Sonuna it gelen seyler yangıdır. Rubor (kızarıklık) Tumor (Şişlik), Calor (Ateş) Dolor (ağrı) bu dort belirtinin aynı anda goruldugu yer yangıdır. Ve it takısı ile belirtilir :D

   "Rubor et tumor cum, calore et dolore" :D

 • xunixx
  Ne güzel değerli bir konuya değinilmiş, bilmemiz gereken bir konu. Emeğinize sağlık! ✨👏🏻
  Sevdim 1 Kişi
 • PİRESES
  Bilgilendirici bir bence olmuş, eline sağlık
  Sevdim 2 Kişi
 • papagligocik
  Bunun egitimini almistim ben
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Güzel bilgiler. Emeğine kalemine sağlık
 • staybehind2
  bu konuda bilgim yok ama paylaşım dolgun harika
 • cagınkaraman
  Baya sıkıntılı durum
 • babyface06
  Saol diyelim.
 • sunshine19
  Baya önemli Bi konu eline sağlık gerçekten😘
  Sevdim 1 Kişi
 • Hüseyin_33
  Bu tür hastalara acil şifalar dilerim.
 • Gizli Üye
  Eşimde var, yıllardır sıkıntı ve kendisi bu konu için çözüm atamadığı ve farkında olmadığı sürece çözülmesi imkansız
 • Gizli Üye
  Kadınların kötü çocuklarla yiyişirken hiç yaşamadıkları ama efendi adamla evlenince depreşen çok özel hastalıklarından...
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık güzel olmuş
  Sevdim 5 Kişi
 • Gizli Üye
  Güzel yazı olmuş
YÜKLENİYOR...