CİNSEL YAŞAM

OKEY

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

LaLuna

Bazı bakteri, virüs, mantar ve parazitler üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve cinsel ilişki sırasında bulaşabilen hastalıklara sebep olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da hem kadın hem de erkek sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu hastalıklar gebelikte anneden bebeğe de bulaşabilir. Çoğunlukla korunmasız ilişki sırasında sırasında bulaşan bu tarz hastalıklar genellikle genital bölgelerde ve ağız içi mukozasında oluşan kabarıklık, ağrı ve yanma gibi bulgular doğrultusunda fark edilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Ben bugün cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bahsedeceğim. Eğer siz de cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız buyurun beraber devam edelim.

Sifilis nedir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Sifilis, frengi hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalık oldukça sık görülür ve bulaşıcılığı yüksektir. Bir çeşit bakteri enfeksiyonu alan frengi genital bölge, anal bölge ve dudak lezyonlarıyla bulaşıyor.

 • Sifilis 4 farklı evreden oluşan oldukça tehlikeli bir hastalık. Bu hastalığın fark edildiği gibi tedavi edilmesi gerekiyor.
 • Frenginin ilk evresinde genital, anal ve dudak bölgelerinde ıslak çıban şeklinde yaralar oluşur. Bu yaralar tedavi edilmese de 2-3 hafta içerisinde iyileşir. Fakat bu durum hastalığın iyileştiği anlamına gelmez.
 • İkinci evreye geçen hastalık bulantı, yorgunluk, döküntü ve kaşıntı gibi belirtiler göstermeye başlar. Bu aşamada genital bölgelerde siğiller oluşur. Frenginin 2. evresi hastalığın en bulaşıcı olduğu dönemdir.
 • Hastalık son evreye geldiğinde hayati tehlike oluşturmaya başlar.
 • Erken evrelerde fark edilen frenginin tedavisi 2-3 ay sürerken son evreye gelinen frengi vakalarında bu süre 2 yıla kadar uzayabilir.

Bel soğukluğu nedir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Bel soğukluğu hastalığının diğer adı gonoredir. İlaçla kısa sürede tedavi edilebilen bel soğukluğu, kendini bir hafta içinde belli eden ve hızlı gelişen bir hastalıktır.

 • Bel soğukluğunun ilk belirtisi idrar yolu enfeksiyonudur. Bu durum idrar sırasında akıntı ve yanmaya sebep olur.
 • Bel soğukluğu kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama, rahim ağzı iltihabı ve vajinal akıntı problemlerine sebep olur.
 • Gonore tedavi edilmezse sistematik olarak ilerler ve cilt lejyonlarına, menenjit gibi iltihaplı hastalıklara neden olur.

AIDS nasıl bir hastalıktır?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Bir dönem çok ciddi can kayıplarına ve olaylara neden olan AIDS, HIV olarak bilinen ve cinsel yolla bulaşan bir virüsten kaynaklanır. AIDS günümüzde tedavi edilebilen bir bağışıklık problemi olarak tanımlanıyor. Geçmişte binlerce insanın ölümüne neden olan bu hastalık, ömür boyu ilaç kullanmayı gerektiriyor.

 • AIDS yaklaşık olarak 2-4 hafta içerisinde kendini göstermeye başlar.
 • AIDS belirtileri ilk etapta grip ve nezle gibi hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilir. Bu durumda enfekte olan kişiler hastalığı hemen fark edemeyebilirler.
 • İlk başta ateş, ağrı ve halsizlik gibi belirtiler gösteren AIDS, zaman içerisinde vücutta sinsice ilerler ve bağışıklık sistemini baskılamaya başlar.
 • Hastalık orta evrelerinde ishal problemlerine, ağız içerisinde beyaz lekelerin oluşumuna sebep olur. Bu dönemde enfekte olan kişi sık sık hastalanmaya başlar.
 • Tedavi edilmeden ilerleyen AIDS, hastanın bağışıklık sistemini çökertir. Son aşamada hastada aşırı kilo kaybı, gece terlemeleri, ağız içi yaralarında artış, ciltte morluklar ve solunum yolları hastalıkları ortaya çıkar.
 • AIDS tedavisi için kullanılan farklı ilaçlar vardır. Tedavide kullanılacak olan ilaç enfekte kişinin bünyesindeki virüsün direncine göre belirlenir.

Klamidya nedir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Klamidya çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür. Kimi zaman herhangi bir bulgu göstermeden ilerleyen bu bakteri enfeksiyonu genelde 1-2 hafta içerisinde ortaya çıkar.

 • Klamidya; genital bölgede kaşıntı, kızarıklık ve yara problemlerine, idrar yolu sıkıntılarına sebep olur.
 • Tanı hem kadın hem de erkeğin genital bölgelerinden alınan sıvının incelenmesiyle konur.
 • Klamidya antibiyotik ile tedavi edilebilir ve bu enfeksiyondan kaçınmanın tek yolu ilişki sırasında korunmaktır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ne zaman ortaya çıkar?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkma süresi hastalığın türüne bağlıdır. Bazı hastalıklar kimi bünyelerde çok hafif belirtiler gösterdiği için fark edilmesi uzun sürebilir. Genel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar 2-3 hafta içerisinde kendini gösterir diyebiliriz. Bu aşamada kişinin kendini takip etmesi ve bedenindeki değişiklikleri fark etmesi oldukça önemlidir.

Bu hastalıklardan korunmanın yolları nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın tek yolu ilişki sırasında prezervatif kullanmaktır. Hem kadın hem erkek genital bölgelerinde kullanılabilecek çeşitleri bulunan prezervatifler vücut sıvılarının karışmasını önlediği için cinsel yolla bulaşan hastalıkların da önüne geçmiş olur. Ben Okey Tenn serisini kullanmayı tercih ediyorum. Bir yandan Tenn'in özel yapısı sayesinde gerçek dokunuş hissini yaşarken diğer yandan korunmanın verdiği güvenle kendimi çok daha rahat hissediyorum.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar diğer sağlık problemleri kadar önemlidir ve mutlaka tedavi edilmeleri gerekir. Siz siz olun korunmadan sevişmeyin!

<3 Sağlık ve aşk dolu günler sizinle olsun! <3

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada!
8
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

18
 • ece-f
  Tek partneri olan fazla partner değiştirmeyen ya da evli olup sadece eşiyle ilişkiye girenlerden pek görülmez.
 • Ahmethsrv3411
  Ben cinsel yolla bulaşan hastalıkları merak etmedim pek ama mastürbasyon çok yapmak prostat yapar, kısırlık yapar gibi şeyler duydum bunun doğruluğunu merak ediyorum.
 • Uzun ilişkiye özenin arkadaşlar, tek geceliklere değil. Büyük oranda hastalık yaşamazsınız.
 • kırmızınoktaaa
  Anal saçmalıgını bir kenara bırakın ve prezervatif kullanın.
 • Midemi bulandırdı ag.. 31 e devam
 • iyi bir konu.
 • uusluu
  Okey ten reklamına hoşgeldiniz 😂😂😂😂😂😂
 • babyocconer
  Güzel paylaşım
 • Gizli Üye
  Valla prezervatif takıp analdan yaptım sorun yok. Güzel bir müzik açıp keyfini çıkarmak lazımhttps://www.youtube.com/embed/L-1zaYwXP80
YÜKLENİYOR...