CİNSEL YAŞAM

OKEY

Prezervatif Kullanımı: Doğru Yöntem Eşittir Maksimum Korunma!

KıvancDaKimmis

Prezervatif kullanmak, cinsel ilişkinin daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli eylemlerden biridir. Cinsel ilişki sırasında hamile kalma korkusu yaşamak her şeyi mahvetmekle kalmaz, eşinizle aranıza dağ gibi bir mesafe koymanıza bile yol açabilir. Daha fazla samimiyet, güven ve zevkin anahtarını arıyorsanız prezervatiften vazgeçmemelisiniz. Sadece istenmeyen gebeliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemekle kalmayan prezervatif, cinsel ilişkinin rahat ve zevkli bir şekilde sonuçlanmasına da yardım eder. Sağlıklı yaşamanın bir gerekliliği olarak cinsellik, korunma yöntemleriyle birlikte fiziksel ve ruhsal sağlığınız açısında daha faydalı olmaya başlar. Bu nedenle altın gibi kıymetli olan prezervatif, baş tacı olmayı sonuna kadar hak ediyor. Peki, doğru prezervatif seçimi ve kullanımı nasıl olmalı? Tüm detayları açıklıyorum.

Erkekler nasıl korunur?

Prezervatif Kullanımı: Doğru Yöntem Eşittir Maksimum Korunma!

Prezervatif kullanımına geçmeden önce erkeklerin korunma yöntemlerinden söz edeyim. Son 50 yılda, erkeklerin korunma yöntemleri kadınlardaki gibi çok fazla değişikliğe uğramadı. Çünkü erkekler için mevcut korunma yöntemleri, küresel olarak yeterli ve güvenli. Bu yöntemler:

 • Prezervatif: Spermin bir yumurtaya ulaşmasını ve döllenmesini engelleyen koruyucu bir bariyerdir. Tüm dünyada korunma yöntemi olarak en çok prezervatif tercih edilir.
 • Vazektomi: Erkeğin sperm kanallarının bir ameliyat ile bağlanmasıdır. Bu yöntem çok nadir tercih edilir. Aynı zamanda geri dönüşü olmayan bir operasyondur.
 • Geri çekilme: Çok yaygın olmayan bir korunma yöntemidir. Nedeni ise riskli oluşu, tam anlamıyla doğum kontrolü sağlamamasıdır.

Prezervatif seçimi nasıl yapılır?

Prezervatif Kullanımı: Doğru Yöntem Eşittir Maksimum Korunma!

Prezervatifin uygun olmaması durumunda cinsel ilişki rahatsız edici olabilir. Çok büyük veya çok küçük bir kondom, doğru seçim değildir. Penise bol gelen bir prezervatif kayabilir, küçük gelen prezervatif ise penisi sıkabilir, yırtılabilir. Yanlış prezervatifi seçmek hamileliğe yeşil ışık yakacağı gibi cinsel ilişkinin tadını tuzunu da kaçırır. Kondom boyutları, penis ile uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Doğru prezervatif boyutu için penisin ölçülmesi ve ona göre prezervatif satın alınması gerekir.

Dik penisin uzunluğu ve genişliği belirlendikten sonra, bu bilgilere göre prezervatif seçimi yapılabilir. Prezervatif ile hamile kalınır mı sorusu, pek çok çiftin merak ettiği konulardan biridir. Kaliteli bir markanın penis için doğru ölçülere sahip prezervatifi kullanılırsa, hamilelik riski ortadan kalkacaktır. Çoğu prezervatif ortalama boyuttaki penise uyum sağlar.

Prezervatif nasıl kullanılır?

Prezervatif Kullanımı: Doğru Yöntem Eşittir Maksimum Korunma!

Prezervatifi doğru seçmek de tek başına yeterli olmaz. Çünkü doğru bir şekilde penise takılması da çok önemlidir. Cinsel etkinlik sırasında, erkek boşaldığında spermin vajinaya girmesini önlemek amacıyla penise prezervatif takılır. Prezervatifin, penis dik olduğunda ve partnerin vücuduna temas etmeden önce takılması gerekir. Prezervatifin doğru kullanımı:

 • Kondomun son kullanma tarihi kontrol edilir. Süresi dolmuş bir kondomun etkisi azalacağı için kullanılmaması gerekir.
 • Kondom, yırtılmaması için ambalajından yavaşça çıkarılır.
 • Kondom penise geçirilirken bir elle uç kısmı tutulur ve diğer elle kondomun penise iyice yerleşmesi sağlanır. Dik penisin uzunluğu boyunca aşağı doğru yuvarlanır ve penise tam olarak oturduğundan emin olunur.
 • Bu aşamada, içeride hava kalmaması çok önemli. Aksi halde kondom yırtılabilir ve işlevselliğini kaybedebilir.

İlişki sırasında, prezervatifin yerinde kaldığından emin olmalısınız. Eğer yerinden çıktığını fark ederseniz, durup yenisini takmak çok daha sağlıklı olacaktır. Boşalma gerçekleştikten sonra acele etmeden prezervatif penisten çıkarılmalı ve çöpe atılmalıdır.

Prezervatifin zararı var mı?

Prezervatif Kullanımı: Doğru Yöntem Eşittir Maksimum Korunma!

Kullanacak kişinin veya partnerin herhangi bir alerjisi yoksa prezervatif zararları olmayan en iyi korunma yöntemidir. Prezervatifler çok çeşitli malzemelerden üretilir. Çoğu da lateks ile yapılır. Bazı ürünler, alerjisi olanlar için risk oluşturabilir. Benim de latekse alerjim olduğu için eşim Okey Tenn kullanıyor. Bu ürün standart prezervatifler gibi kokmuyor ve alerjimi tetiklemiyor. Özel olarak formüle edildiği için daha yumuşak bir dokuya sahip. Lateks alerjiniz olsun ya da olmasın Okey Tenn’i tavsiye ederim, ben çok memnunum. Son olarak şunu da eklemek istiyorum; prezervatif kullanımının genel olarak zararı değil faydaları bulunuyor. En büyük kanıtı ise cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve istenmeyen hamileliği önlemesidir.

Prezervatifin kullanımıyla ilgili benim söyleyeceklerim bunlar. Peki, sizce prezervatif kullanımında dikkat edilmesi gereken başka ayrıntılar var mı? Doğru prezervatif seçimi için farklı tüyolar verebilir misiniz?

Prezervatif Kullanımı: Doğru Yöntem Eşittir Maksimum Korunma!
0
5
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

05
 • erkeklernediyor
  Prezervatifin tek kötü yönü, korunmanın sayısız önemini bilinçli kişilerin kullanıp uygulaması. Yani şöyle açayım, bu aparatı bilinçli kişiler güzel paylaşımınız gibi yerlerden okuyup bilinçleniyor. Kullanıyor. Fakat bilinçsiz, okumayan kişiler kullanmıyor ve sayısız sorumsuzluklar getiriyor dünyaya. Bu yüzden bilinçli kişi sayısı az miktarda artarken bilinçsiz kişi sayısı bu orana göre daha hızlı artıyor. Kısa sürede bir anlamı yok fakat uzun vadede düşünüldüğünde büyük sorunlar beliriyor. Halen daha prezervatif almaya giderken utanan, isteyince bozaran, arkadaşıma alıyorumlar vsvs bir çok başlık belirtebiliriz. Arama motorlarına doğum kontrol hapı alma yöntemleri prezervatif alma yöntemleri yazsak bir çok konu çıkar. İstisnaları dışarıda bırakarak cinsellik ile ilgili bilgi ve birikimi genç yaştan öğretmek getekir. Matematik gibi resim gibi din bilgisi gibi güzel ahlakı ve cinselliği de çocuklarımıza erken aşılamayız. Böylelikle hem bilinçli kişi sayısı artmış olacak hemde merak yüzünden, bastırılmış duygular yüzünden sapkınlıklar çıkmayacaktır. Konunun dışına çıktım sanırım affedin. Mutlu günler herkese
 • bilgi verici olmuş
 • babyocconer
  Güzel paylaşım..
 • Gizli Üye
  Bu güzel bilgiler için teşekkürler. Müziği açıp keyifle sonuna kadar okudum yazınıhttps://www.youtube.com/embed/L-1zaYwXP80
 • Gizli Üye
  Kızlar ben ilk defa cinsel ilişkiye girecek olsam yanindaha yapmadım o işi en cok neli seversiniz, ne alayım ilk cinsel ilişkimde? Bu tırtıklılar nasıldır? Yardımcı olur musunuz. Bakirim anlamam bu işlerden.

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...