HPV aşısı yaptırdınız mı ya da yaptırmayı düşünüyor musunuz?

ksBence a
Sevgili KS halkı, HPV virüsü ve HPV aşısı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Araştırma yaparak ve uzman doktorlara danışarak HPV ve HPV'den korunma yöntemleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak yine ilk kez duyanlar için aşağıdaki ön bilgiyi derledik:

Bir DNA virüsü olan HPV, ölümcül riski HIV'den çok daha fazla olan bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Hem erkeklerde hem de kadınlarda genital kanser türlerinde büyük rol oynuyor. Epidemiyolojik araştırmalar, özellikle serviks kanseri için başlıca risk faktörünün HPV enfeksiyonu olduğunu gösteriyor. Serviks kanseri - HPV enfeksiyonu ilişkisi, akciğer kanseri - sigara ilişkisinden daha sıkı bir ilişki. Araştırmalara göre serviks kanseri, dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadının ölümüne neden oluyor.

Uzmanlar, erkeklerin 21 yaşına kadar; kadınların, biseksüel ve eşcinsel bireylerin de 26 yaşına kadar HPV aşısını yaptırmalarını önemle tavsiye ediyor. Prezervatifler, HPV olarak bilinen hastalığa karşı yüzde 60’a kadar koruma sağlayabiliyor.
HPV aşısı yaptırdım
HPV aşısı yaptırmadım ama yaptırmayı düşünüyorum
HPV aşısı yaptırmadım ve yaptırmayı da düşünmüyorum
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
HPV aşısı yaptırdınız mı ya da yaptırmayı düşünüyor musunuz?