DOĞANIN GÜCÜYLE TERTEMİZ ÇAMAŞIRLAR

Çamaşır Suyunun Değdiği Kıyafetleri Çöpe Atmaktan Kurtaracak 7 Altın Yöntem

Bahtıgüzel00

Çamaşır suyu hayatımızın her alanında kullanmak durumunda kaldığımız dolayısıyla sık sık iş kazası yaşadığımız temizlik ürünlerinin başında yer alıyor. Genel olarak çamaşır suyunun temas ettiği çamaşıra gitti, bitti gözüyle bakarız ama direkt çöpe de atmak biraz savurganlık olabilir. O zaman çamaşırları çöpe teslim etmeden önce onlara bir şans daha vermeye hazır mısın?

Çamaşırları çöpe atmaktan hangi yöntemlerle kurtarabilirim?

Pul/payet işlemek

Şık bir yöntem
Şık bir yöntem

Çamaşır suyu dökülmüş bir kıyafeti kurtarmanın en süslü püslü yöntemi ne deseler kesinlikle lekenin üzerine pul işlemek derim. Bu sayede spor bir kıyafeti bile çok şık bir kıyafete kolaylıkla çevirebilirsiniz. Pul payet bu kadar revaçtayken bir şans vermeli.

Batik ya da kumaş boyasıyla boyamak

Giysiler rahatlıkla boyanabilir!
Giysiler rahatlıkla boyanabilir!

En çok sorulan sorulardan biridir "Kıyafetimin çamaşır suyu dökülen bölümlerini kalıcı şekilde boyayabilir miyim" sorusu. Evet kıyafeti komple ya da kısmen kalıcı bir şekilde boyayıp eski haline getirebilirsiniz. Bunun için batik boyası kullanmak durumundasınız. Batik boyaları karışıma uygun olduğu için dilediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Batik boyasıyla desen çizmek

İyi resim çizerim diyorsan tarzını yansıt!
İyi resim çizerim diyorsan tarzını yansıt!

Şayet ağartıcı açık renkli bir kumaşa döküldüyse aklına bu alternatifi de getirebilirsin. Lekenin bulunduğu yeri çizdiğin çok güzel bir motifle hareketlendirir ve içini boyayabilirsin. Böylece kendi tarzını kendi marifetinle birleştirerek kendi moda anlayışını oluşturursun.

İpliklerle süslemek

Resim yeteneğin yoksa bu da bir seçenek
Resim yeteneğin yoksa bu da bir seçenek

Çamaşır suyunun döküldüğü yeri evde bulunan triko örgü, merserize, yün, saten ipliklerle işleyerek de kamufle etmek senin elinde. Evde hangi tür iplik varsa kullanabilirsin, ekstra bir iplik masrafı yapmana da gerek yok. Sadece basit düzeyde dikiş bilmen yeterli bunun için. Onu da herkes biliyor zaten...

Nakış işlemek

Şu şıklık hangi sweate gitmez ki?
Şu şıklık hangi sweate gitmez ki?

Etamin tarzı kumaşları işlemeyi bilen kişiler bu konuda çok şanslılar. Çünkü kanaviçe tarzı bu tür işlemler kumaş üzerinde harika bir görüntü sağlıyor hem de kumaşın daha sağlam kalmasını sağlıyorlar. Leke olan bölgeye kanaviçe tarzı bir işleme yapmak kalıcı bir çözüm olacaktır.

Başka kumaşla yama süsü yapmak

Kumaş neyi örtmemiş ki?
Kumaş neyi örtmemiş ki?

Benim elim dikiş, nakış ve resme hiç yatkın değil diyorsan sana bir alternatif daha getirelim. Kumaşları rakam, harf, geometrik ya da bütün halde kesip çamaşır suyu lekesinin bulunduğu yere dikebilirsin makine yardımıyla. El dikişi de olur. Hatta zincir marketlerde 50- 100 liraya satılan manuel dikiş makineleri de bu konuda iş görür.

Dantelle süslemek

Dantel romantik bir hava katar
Dantel romantik bir hava katar

Dantel günümüzde evlerden çok kıyafetleri süslüyor biliyorsun. Neden dantelin bu artısını sen de kıyafetlerinde kullanmayasın ki? Kıyafetinin lekeli olan yerini katlayıp dikip üzerine dikiş belli olmasın diye dantel süsünü koyabilirsin. Böylelikle kıyafetin bambaşka bir boyut kazanacaktır.

Senin kurtarıcı yöntemin varsa bizimle paylaşmak ister misin?

Çamaşır Suyunun Değdiği Kıyafetleri Çöpe Atmaktan Kurtaracak 7 Altın Yöntem
23
24
Görüşünü yaz
23Kız Görüşü
24Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Ben etek veya pantolonlarıma çamaşır suyu bulaşmışsa boyunu kısaltıyorum. E yazlık kıyafetlerde pek ucuz değil. Bir keresinde çok sevdiğim bir gömleğim mahvolmuştu. Atmaya kıyamadım ve yanlardan söktüm , giymediğim birtakım yelegi vardı onun iki yanını gönmleğime ekledim. Hem leke kayboldu hemde gömleğim modifiye oldu diyebiliriz 😂 Görsel sadece örnektir. Benim gömleğim bebek mavisiydi, yeleğim siyah.Çamaşır Suyunun Değdiği Kıyafetleri Çöpe Atmaktan Kurtaracak 7 Altın Yöntem
  Yardımcı 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gerçekten çok mantıklı bir şekilde geri dönüşüm yapmışsın adeta :) maalesef ki artık kıyafetler çok ucuz. Konu başlıklarına bakıyorum 400 liraya monta ucuzmuş diyoruz mesela. Yanlışlıkla 3 5 parça kıyafetin üstüne leke dökülse hepsi de çöpe atılmaz ki. Değerlendirmek bu açıdan önemli.
   Tebrik ederim tutumundan dolayı 🌷

  • Gizli Üye

   Rica ederim ama bu sadece tutum meselesi değil geleceğimiz çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak gerek. O atılan kıyafette kullanılan boyalar bize güzel görünsede aslında kaosun kendisi. Belki birtek benim çabamla bu işler olmaz. Yinede damlaya damlaya göl olur belki bu yazıyı okuyan bir kaç kişi daha aynı yolu izler.

 • Eylülce07
  Ellerine sağlık harika öneriler yapmışsın🤩 Kesinlikle bazılarını deneyeceğim, ben de eğer bir kıyafetime çamaşır suyu gelmişse batik desen yapıyorum o giysime. Gerçekten işe yarıyor ve sanki yeni alınmış gibi duruyor yani kendiliğinden modeli öyleymiş gibi sanki. :D Hem de son dönemlerde batik desen bu kadar trendken en kurtarıcı yöntem bence.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Evet ben siyah kumaşa düz siyah boya denedim işe yaradı :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2124
 • IşıLLL34
  Bunlar güzel yöntemler ama bir yöntemde ben söylim, yorumlarda diyen oldu mu bilmiyorum. Bir pamuğa metil alkolü sürün ve lekeli bölgeye uygulayın, 1 gece bekletin ve ertesi gün düşük ayarda yıkayın. Leke gitmiş olacaktır.
  Yardımcı 1 Kişi
 • Tubaacelyaaa
  Emeğinize sağlık olsun 👏
  Yardımcı 1 Kişi
 • hemera1
  yaratıcılık katmışsınız, bize de fikirler verdiğiniz için teşekkür ederim
  Yardımcı 1 Kişi
 • delisinsen123
  çamaşır suyuna tamamen batırıp çıkarmak beyaz oluyor rengi ama çamaşır suyu olan kısım beyazsa yapılır bu sarıya dönük ya da turuncuysa yapılmaması daha iyi küçük bi yerse kumaş kalemiyle boyuyorum
  Yardımcı 1 Kişi
 • bengünaz16
  Harika
  Yardımcı 1 Kişi
 • Mevppp
  Teşekkürler faydalı olmuş..
  Ben genelde çamaşır suyuyla şekil veriyorum :D
  SevdimYardımcı 2 Kişi
 • Thalia27
  ne güzel olmuş
  Sevdim 1 Kişi
 • 27esmerim
  Elinize sağlık faydalı bilgiler için
  Sevdim 1 Kişi
 • moonth
  Uğraşamam
  Sevdim 1 Kişi
 • suunmxv
  cok guzel yazi olmuus💞💞💫
  Yardımcı 1 Kişi
 • the_fatmaa
  Detaylı bir bilgi olmuş thanku
  Yardımcı 1 Kişi
 • KsKҽdisi
  Güzel yöntemler, teşekkürler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Melekkkkbarbiee
  Genelde çamaşır suyu lekesi olan çamaşırları sil bezi. Olarak kullanırım
  Sevdim 1 Kişi
 • FunnySunny
  Mantıklı çözüm önerileri. Teşekkürlerr
  Sevdim 1 Kişi
 • kışkizi34
  Evde giyerim. Ugrasamam
  Sevdim 1 Kişi
 • Nnur3436
  Tek çözüm bu: Çamaşır suyuyla iş yaparken eski pijama giymek
  Eğlenceli 1 Kişi
 • yesilciceek
  Yardımcı olacak diye düşünüyorum:))
  Yardımcı 1 Kişi
 • cutenigar
  Bu yöntemleri duyduğum çok iyi oldu, yardımcı olabilir
  Sevdim 1 Kişi
 • OceanSoul_
  Sanırım hiçbiriyle uğraşmam. Çöpe atarım.
  Sevdim 1 Kişi
 • helinn33
  Benim montumun arkadası iş yerinde camasir suyu oldu simdi ben oraya dantel mi yapayim🤣🤣
  Eğlenceli 1 Kişi
  • Suni Deri kumaşla arkasına rakam, yazı vs yapabilirsiniz. Onlar da böyle yapıyor

 • Daha Fazla (25)
YÜKLENİYOR...