Çamaşır Suyunun Değdiği Kıyafetleri Çöpe Atmaktan Kurtaracak 7 Altın Yöntem

Bahtıgüzel00

Çamaşır suyu hayatımızın her alanında kullanmak durumunda kaldığımız dolayısıyla sık sık iş kazası yaşadığımız temizlik ürünlerinin başında yer alıyor. Genel olarak çamaşır suyunun temas ettiği çamaşıra gitti, bitti gözüyle bakarız ama direkt çöpe de atmak biraz savurganlık olabilir. O zaman çamaşırları çöpe teslim etmeden önce onlara bir şans daha vermeye hazır mısın?

Çamaşırları çöpe atmaktan hangi yöntemlerle kurtarabilirim?

Pul/payet işlemek

Şık bir yöntem
Şık bir yöntem

Çamaşır suyu dökülmüş bir kıyafeti kurtarmanın en süslü püslü yöntemi ne deseler kesinlikle lekenin üzerine pul işlemek derim. Bu sayede spor bir kıyafeti bile çok şık bir kıyafete kolaylıkla çevirebilirsiniz. Pul payet bu kadar revaçtayken bir şans vermeli.

Batik ya da kumaş boyasıyla boyamak

Giysiler rahatlıkla boyanabilir!
Giysiler rahatlıkla boyanabilir!

En çok sorulan sorulardan biridir "Kıyafetimin çamaşır suyu dökülen bölümlerini kalıcı şekilde boyayabilir miyim" sorusu. Evet kıyafeti komple ya da kısmen kalıcı bir şekilde boyayıp eski haline getirebilirsiniz. Bunun için batik boyası kullanmak durumundasınız. Batik boyaları karışıma uygun olduğu için dilediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Batik boyasıyla desen çizmek

İyi resim çizerim diyorsan tarzını yansıt!
İyi resim çizerim diyorsan tarzını yansıt!

Şayet ağartıcı açık renkli bir kumaşa döküldüyse aklına bu alternatifi de getirebilirsin. Lekenin bulunduğu yeri çizdiğin çok güzel bir motifle hareketlendirir ve içini boyayabilirsin. Böylece kendi tarzını kendi marifetinle birleştirerek kendi moda anlayışını oluşturursun.

İpliklerle süslemek

Resim yeteneğin yoksa bu da bir seçenek
Resim yeteneğin yoksa bu da bir seçenek

Çamaşır suyunun döküldüğü yeri evde bulunan triko örgü, merserize, yün, saten ipliklerle işleyerek de kamufle etmek senin elinde. Evde hangi tür iplik varsa kullanabilirsin, ekstra bir iplik masrafı yapmana da gerek yok. Sadece basit düzeyde dikiş bilmen yeterli bunun için. Onu da herkes biliyor zaten...

Nakış işlemek

Şu şıklık hangi sweate gitmez ki?
Şu şıklık hangi sweate gitmez ki?

Etamin tarzı kumaşları işlemeyi bilen kişiler bu konuda çok şanslılar. Çünkü kanaviçe tarzı bu tür işlemler kumaş üzerinde harika bir görüntü sağlıyor hem de kumaşın daha sağlam kalmasını sağlıyorlar. Leke olan bölgeye kanaviçe tarzı bir işleme yapmak kalıcı bir çözüm olacaktır.

Başka kumaşla yama süsü yapmak

Kumaş neyi örtmemiş ki?
Kumaş neyi örtmemiş ki?

Benim elim dikiş, nakış ve resme hiç yatkın değil diyorsan sana bir alternatif daha getirelim. Kumaşları rakam, harf, geometrik ya da bütün halde kesip çamaşır suyu lekesinin bulunduğu yere dikebilirsin makine yardımıyla. El dikişi de olur. Hatta zincir marketlerde 50- 100 liraya satılan manuel dikiş makineleri de bu konuda iş görür.

Dantelle süslemek

Dantel romantik bir hava katar
Dantel romantik bir hava katar

Dantel günümüzde evlerden çok kıyafetleri süslüyor biliyorsun. Neden dantelin bu artısını sen de kıyafetlerinde kullanmayasın ki? Kıyafetinin lekeli olan yerini katlayıp dikip üzerine dikiş belli olmasın diye dantel süsünü koyabilirsin. Böylelikle kıyafetin bambaşka bir boyut kazanacaktır.

Senin kurtarıcı yöntemin varsa bizimle paylaşmak ister misin?

Çamaşır Suyunun Değdiği Kıyafetleri Çöpe Atmaktan Kurtaracak 7 Altın Yöntem
47 Görüş