DOĞANIN GÜCÜYLE TERTEMİZ ÇAMAŞIRLAR

Çeken Giysilerinizi Geri Kazanmanın Yolları

mustafaaybek

Daha önce hiç favori giysilerinizden birisi çekti mi? Benim çekti :( Eminim sizlerin de başına gelmiştir. Ancak, moral bozmaya gerek yok. Bu giysilerin gerilip, eski hallerine gelmesini sağlayacak bazı "hayat hilelerini" sizlerle paylaşacağım.

Çeken Giysilerinizi Geri Kazanmanın Yolları

Tekstil uzmanlarına göre; pamuk, yün veya herhangi bir hayvan kılı bazlı kumaş gibi belirli kumaş türlerinin çekme olasılığı diğerlerine göre daha yüksek. Bununla birlikte giysinin türü ve bir araya getirilme şekli de çekme potansiyelini etkileyecektir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, yapı ne kadar gevşek olursa o kadar küçülür. Yani, hacimli bir kazak bir tişörtden daha fazla küçülür. Bununla birlikte, örgünün içindeki hava sayesinde örgülerin yünlere göre daha fazla küçülme eğiliminde olduğunu ve bu da parçanın daha kompakt hale gelmesine izin verdiğini de eklemek gerek. Böylesi hassas bir yapıyı bir de sıcak su ile yıkadığımızı düşündüğümüzde, bu durum giysinin yapısında geriye dönülemez değişimlere yol açacaktır.

Uzmanlar, herhangi bir kumaştan yapılmış bir giysiyi yumuşak bir sabunla (bebek şampuanı gibi) yıkayarak en iyi durumuna geri döndürmeyi deneyebileceğinizi söylüyorlar ve ekliyorlar "Durularken, nazikçe durulayın sakın giysiyi sıkmayın.". Tabi yine nazikçe olmak kaydıyla biraz esnetebilirsiniz.

Gelelim işin sırrına;

  • 3 yemek kaşığı saç kremini ılık su dolu bir leğene koyun.
  • Giysinizi leğene alıp yaklaşık beş dakika bekletin.
  • İstediğiniz bedene ulaşana kadar gömleği tezgah gibi düz bir yüzeyde durulayın ve gerin.
  • Giysiyi yerinde tutmak için pet şişler veya kavanozlar kullanın ve havada kurumaya bırakın.

Kotlar genellikle kurutucuda küçülür. Bunları uzatmanın bir yolu, dar alanlara biraz su püskürtmek ve kumaşı her yöne çekmektir. Bu kotu önce kotu kuruduktan sonra da sizi rahatlatacaktır.

Elbette giysilerinizin küçülmesini önlemenin en kolay yolu onları doğru şekilde yıkamaktır. uzmanlar , "Yün ve suni ipek yıkanabilir, ancak çamaşır makinesinde yıkanamaz" diyor. "Etiketleri okuyun - bir fark yaratır."

Ayrıca, çekmeye eğilimli kıyafetleri tamamen kurumadan önce kurutucudan çıkarın. Ardından, havayla kurumayı bitirmek için bunları asın veya düz bir şekilde yatırın.

Çeken Giysilerinizi Geri Kazanmanın Yolları
0
2
Görüşünü yaz
0Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

02
  • EmirAdakul
    Makinede yıkadıktan sonra hiç çekmedi ama kilo aldığım için çeken çok oldu :D :D
  • vermeer
    başıma da gelmişti iyi oldu okuduğum bunu :D

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...