DOĞANIN GÜCÜYLE TERTEMİZ ÇAMAŞIRLAR

Her Çamaşırın Özelliği Farklıdır. Nasıl Yıkamak, Kurutmak, Ütülemek ve Temizlemek Gerekir?

OjeliKadın u

Aldığınız her kıyafette birçok etiket görürsünüz, bunların çoğunda yıkama - kurutma - ütüleme ve hassaslık dereceleri ile ilgili bilgiler yer alır. Böylece bu talimatlara uyarak kıyafeti çok daha uzun süre ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Aksi takdirde kıyafet erkenden solup formunu kaybedebilir. Bu yüzden bu sembollerin anlamını bilmek ve o şekilde hareket etmek son derece önemlidir.

Çamaşır etiketlerindeki sembollerin anlamları
Çamaşır etiketlerindeki sembollerin anlamları

Çamaşır etiketlerindeki sembollerin anlamları

~ Yıkama sembolleri ve anlamları ~

Yıkama sembolleri çamaşırlar için çok önemlidir. Dikkat etmelisiniz, aksi takdirde çamaşıra zarar verebilir ve bir daha kullanamazsınız.

Yıkama sembolleri ve anlamları
Yıkama sembolleri ve anlamları

Yıkamayın : Bu sembol o ürünün evde yıkanmaya uygun olmadığını gösterir. Evde yıkamak yerine, kuru temizleme yapılması gerektiğini vurgulamak için bu etiket kullanılır. Yanında sembol olarak kuru temizleme talimatı da bulunur.

Ütü istemez : Yıkandıktan sonra ütü istemeyen ürünlerdir. Ayrıca yoğun sıkma programı gibi fazlaca kırışıklığa sebep olan işlemler uygulanmamalıdır.

Hassas yıkama : Bazı ürünler için hassas yıkama yapmak gerekir. Bunlar yün / ipek gibi hassas kumaşlardır, ya da üstündeki bazı detaylar bunu gerektiriyordur.

Elde yıkayın : Bu tür çamaşırlar kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Farklı bir deterjanla elde yıkamalısınız.

Maksimum 30 / 40 / 50 / 60 derece : Bu semboller sayesinde çamaşırın, çamaşır makinesinde en fazla kaç derecede yıkanması gerektiği anlaşılır. Derece yerine nokta da bulunabilir. Her nokta farklı bir sıcaklığın ifadesidir. 1 nokta = 30° (soğuk) / 2 nokta = 40° (ılık) / 3 nokta = 50° (sıcak) / 4 nokta = 60° (çok sıcak).

30 / 40 / 50 / 60 derecede yıkayın : Bu sembollerden birinin bulunduğu çamaşır, çamaşır makinesinde direkt o derecede yıkanmalıdır. Her nokta yine farklı bir sıcaklığın ifadesidir. 1 nokta = 30° (soğuk) / 2 nokta = 40° (ılık) / 3 nokta = 50° (sıcak) / 4 nokta = 60° (çok sıcak).

~ Kurutma sembolleri ve anlamları ~

Çamaşırların üstündeki etiketlerde kurutma işleminin simgesi, içinde daire bulunan bir karedir. Bu sembol sayesinde çamaşırı nasıl kurutmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Kurutma sembolleri ve anlamları
Kurutma sembolleri ve anlamları

Düşük / orta / yüksek ısıda kurutun : Noktaların her biri yine farklı sıcaklıkları gösterir. Çamaşır, belirtilen ısı ayarında kurutma makinesinde kurutulabilir.

Isı olmadan kurutun : Isı kullanmadan, sadece hava sirkülasyonu ayarında kurutma makinesinde kurutulabilir.

İpe asarak kurutun : Bu çamaşırı kuruması için ipe ya da tele asmalısınız. Açık ya da kapalı havada olması fark etmez. Başka herhangi bir ayrıntıya gerek yoktur.

Sıkmadan asarak kurutun : Bu sembol yıkanmış, ıslak çamaşırı içeride ya da dışarıda herhangi bir yere ve sıkma programı kullanmadan yani yıkamadan çıktığı gibi asmanız gerektiğini gösterir.

Düz bir yere yayarak kurutun : Bu sembolün bulunduğu çamaşır düz bir yere yayarak yani yatay olarak kurutulması gereken bir çamaşırdır. Bunun sebebi genelde ağırlığıdır. Bu yüzden bu yöntem tercih edilir.

Gölgede kurutun : Bu çamaşırı suyunu sıkmadan ve Güneş ışığından koruyarak, gölgede kurutabilirsiniz.

Kuru temizleme yapmayın : Bazı çamaşırlar kuru temizleme yöntemi için uygun değildir. Bu yüzden bu sembol varsa kuru temizleme yapılmamalıdır. Diğer temizleme yöntemleri kullanılmalıdır.

Makinede kurutmayın : Bu sembol, o çamaşırın kurutma makinesinde kurutulmaması gerektiğini gösterir. Kurutma yöntemi olarak yanında alternatif bir sembol mutlaka bulunur.

~ Ütüleme sembolleri ve anlamları ~

Ütü sembolü de önemlidir, çünkü bazı çamaşırlar ütülenemez. Yanlış ısıda ütülendiği takdirde tüm formunu kaybedip çöpe giden çamaşırlar da vardır. Bu yüzden dikkat etmeli ve doğru yorumlamalısınız. Etiketteki ütü sembolü bu çamaşırı belirtilen ısıda güvenle ütüleyebileceğinizi gösterir. Kırışıklıklar için ütüleme yöntemi kullanılabilir.

Ütüleme sembolleri ve anlamları
Ütüleme sembolleri ve anlamları

Maksimum sıcaklık (110 / 150 / 200 derece) : Ütülemenin de dereceleri vardır; hafif, orta ve yüksek ısı. Her nokta farklı bir sıcaklığı gösterir ve bunu aşmamanız gerekir. 1 nokta, 110° yani hafif ısıda ütülemek gereken hassas ürünler için kullanılan bir semboldür. 2 nokta sembolü, 150° yani orta ısıda ütülenmesi gereken sentetik ürünler için kullanılır. 3 nokta ise 200° yani yüksek ısıda ütülenebilir pamuk ve keten gibi kumaşlar için kullanılır. Buhar da kullanılabilir.

Buharsız ütüleme : Bazı çamaşırlar buharlı ütülemeye karşı hassas olabilir. O yüzden bu sembol kullanılarak buharsız olarak ütü yapılması gerektiği vurgulanır. Bu sembol varsa buharlı ütüleme o çamaşıra zarar verir. Bu yüzden önerilen ısıda buharsız ama kuru ütüleme yapılabilir.

Ütüleme yapılamaz : Bazı çamaşırlarda bu sembol olabilir. Bu da o çamaşırın ütülenmemesi gerektiğini gösterir.

~ Ağartma sembolleri ve anlamları ~

Ağartıcı, çamaşır suyu vb ürünler için kullanılan bir terimdir. Bazı çamaşırlarda ağartıcı kullanılmaması ya da içeriğine dikkat edilmesi tavsiye edilir. Bu üçgen işareti de bunun için kullanılır.

Ağartma sembolleri ve anlamları
Ağartma sembolleri ve anlamları

Ağartıcı kullanılabilir : Sadece içi boş üçgen bulunan çamaşırlarda ağartıcı tüm ürünler kullanılabilir.

Klorlu ağartıcı kullanılabilir : İçinde CL yazan üçgen, klorlu ağartıcıların kullanılabileceğini gösterir. Bu sembol o çamaşırın klora dayanıklı olduğunu gösterir.

Klorsuz ağartıcı kullanılabilir : İçinde yatay çizgiler bulunan üçgen, klorsuz ağartıcı ürünlerin kullanılabileceğini gösterir. Bu sembol o çamaşırın klora karşı dayanıklı olmadığını gösterir.

Ağartma yapılamaz : Üstünde çarpı işareti olan, içi dolu ya da boş üçgen, o çamaşır üstünde ağartma işlemi yapılamayacağı anlamına gelir. Aksi halde çamaşır solabilir ya da parçalanabilir yani formunu kaybeder.

~ Kuru temizleme sembolleri ve anlamları ~

Kuru temizleme de bazı çamaşırlar için önemli bir ayrıntıdır. Dikkat etmek gerekir. Bu konuda benim de bazen kafam karışıyor, ama neyse ki kuru temizleme firmaları bu konuda bilgililer.

Kuru temizleme sembolleri ve anlamları
Kuru temizleme sembolleri ve anlamları

Kuru temizleme yapılabilir : Sadece boş bir çember simgesi, o çamaşıra kuru temizleme yapılabileceğini gösterir.

Trikloretilen haricinde kuru temizleme yapılabilir (P) : Bu sembol, çamaşırın kuru temizlemesinde Trikloretilen haricinde herhangi bir çözücü kullanılabileceğini gösterir.

Her türlü çözücü kullanılabilir (A) : Tüm çözücülerle kuru temizleme yapılabilir. Bu sembol diğer kısıtlamalarla birlikte kullanılır.

Sadece petrol bazlı çözücü kullanılabilir (F) : Bu çamaşırın kuru temizlemesi yapılırken sadece petrol türevi çözeltiler kullanılabilir.

Kuru temizleme yapılamaz : Çamaşırın kuru temizleme işlemine uygun olmadığını ve kuru temizleme yapılmaması gerektiğini gösterir.

Kısa programla kuru temizleme yapılabilir : Bu sembol, çamaşırın kuru temizlemesi yapılırken kısa program uygulanması gerektiğini gösterir.

Buharsız kuru temizleme yapılabilir : Bu sembol, çamaşırın kuru temizlemesi yapılırken buhar uygulanmaması gerektiğini gösterir.

Her Çamaşırın Özelliği Farklıdır. Nasıl Yıkamak, Kurutmak, Ütülemek ve Temizlemek Gerekir?
13
24
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • MahmutUcar
  Kıyafetleri attıkça öğrendiğim durum.

  Merdaneli çamaşır makinesi kullanmiyoruz ki, bir bak ne yazıyor değil mi?

  Güzel bir konuya parmak basmışsınız, teşekkürler.
  Görüş hala geçerli mi?
 • superpsikolog
  Çok güzel bilgiler. Buna dikkat etmeyip, ürünü geri götürürseniz size gelen cevapla utanma kazanacaksınız, ürününüz ise çöpe gitti.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1322
 • Gizemlihatuun35
  Heralde bende sorun var. Herşeyi atıyorum makineye ayrım yapmadan 😂 sadece renkliler ve beyazlar ayrımı yapıyorum.
  Anlaşılan yanlış yoldayım 😅
 • Ben bazılarını kuru temizlemeye veriyorum.
 • srtbsrhythm
  Kazak alsam kendini salar, tişört alsam zaten bazı sebeplerden dolayı bol almak zorunda kalıyorum o da daralıyor, bıktımmmmmmm.
 • Çok çok güzel olmuş. Fazlasıyla dikkat etmemiz gereken bir konu.
  Bu benceyi görene kadar fazla dikkat etmezdim.
  Emeğine sağlık çok güzel olmuş🌹
 • -öykü-1
  Bişey diyim mi süper bir bilgilendirme okudum ama hepsi 5 dk ya aklımdan uçup gidicek. Hepsini 40 derece 1 saat yeter jakaksksk
 • irem_polat
  Hiç takmammmmmmmm
 • Özlem_12_
  Dikat edilmesi gerekir
 • Vildan000
  Dikkat edin vallah bida giyemezsiniz😂
 • Keser atarım
 • hiranur_11
  aynn dikkat ediyorum bunlara
 • gdstvj
  Yani pekte dikkat etmiyorum gerek de yok her kıyafetin etiketine bakıp yıkayacak olursak ohoooo
 • Detaylı bilgiler. O etiketlere dikkat etmiyordum. Emeğine sağlık
 • normalde hiç bakmam ama bundan sonra dikkat ederim teşekkürler
 • biradetmehmet
  her Çamaşırın bir yıkama şekli var buna uygun davranmak çok önemli çamaşırların kullanım ömrünü rengini dokusunu korumak için yıkama önerileri dikkate alınmalı Biz bunu dikkate alıyoruz Ve her çamaşır tipine uygun deterjan bulunduruyoruzHer Çamaşırın Özelliği Farklıdır. Nasıl Yıkamak, Kurutmak, Ütülemek ve Temizlemek Gerekir?
 • Eline sağlık ojeli biliyon bu işi.
 • Mehmettok1979
  Ona çok dikkat ederim çünkü kısalır ve rengi giderse çok kızarım , kurutmaya gelirsek makinada kurutuluykr her birinin öakinada olduğu gibi ayrı programı var ütüyüde ya annem ya da ben 👍🏻✌🏻
 • Thespectecular
  Bence de kesinlikle öyle olmalı
 • kemik0
  Çamaşırın Etiketine bakıpta orda yazanları uygulan nadir kişiler vardır
 • koraycanpolat
  Omo ya da yumoş
 • Diwing
  Tersten yıkamak ve kısa süre
 • Wosty
  Dogru bilgiler
 • cenkozer
  siyah pantolonları yıkamak tamamen işkence hep beyaz leke oluyor
 • İşimi görmeyecek ama bilmiyorum artık teşekkür ederim emeğine sağlık.
 • restinerest
  Utu kullanmiyorum
 • boşuna değil o işaretler valla
 • Hüseyin_33
  Çok yararlı bir bilgi olmuş abla eline sağlık.
 • robustgürbüz
  Ne gerek var kitap gibi etikete , hemde cilde devamlı teması tahriş ediyor, aldığım ürünün hemen etiketini güzelce kesiyorum , son kalıntılarınıda iğne ile temizliyorum oh be ne rahat giymesi oluyor.
  On yıl kadar önce şu meşhur markanın autdoor gömleğini almıştım fiyatı 120 $ civarında idi , daha bir sefer giymiştim hanım yıkar ve sonrada bir ütüleyim der ütüyü üstüne koyar koymaz güzelim titanyum gömlek gider, bence çoğu kişi deha ürün kullanım etiketlerine dikkat etmiyor maalesef.
 • Alfa80
  Çok yararlı bir bilgi
 • ASLAN-ÇAKAR
  Etiketlerinde yazıyor zaten resimde olduğu gibi
 • Mustres
  Klasik erkek bakış açısı at hepsini 30 derecede yıka
 • gecekusum3434
  Emeğine sağlık canım
 • İsteksizzz
  Resimde göstermişti zten
 • Managermann
  Bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilmiyordum bundan sonra dikkat edeceğim.
 • athena_anthea
  Kapsamlı derin ve kaliteli bir sunum olmuş emeğine sağlık.Her Çamaşırın Özelliği Farklıdır. Nasıl Yıkamak, Kurutmak, Ütülemek ve Temizlemek Gerekir?
 • jonywick
  Çok güzel bir bence olmuş fakat itiraf edelim çoğumuzun umrunda olmuyor etiketler :D
  • En sevdiğim elbiselerden biri bebek kıyafeti kadar kalınca dikkat etmeye başladım 🤭

  • jonywick

   Makinem hep aynı ayarda. Elde yıkama ve 40 derece :D
   Şuana kadar bana bir yanlış yaptığını görmedim :D

  • Pandemi döneminde derece ayarlarıyla oynamış olabilirim 😂

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...