İlişkilerde Yapılan "Aşırı" Yanlışlar

1) Aşırı güven vermek

Çoğu insan karşındakine fazlasıyla güvenmek ister, yan yana olmadıkları zaman içlerinin rahat etmesi önemli sonuçta. Kaybetmesi kolay, kazanması imkansıza yakın.

Eğer bir insana aşırı güven verirseniz en ufak hatanız, ilişkinizin bitmesi demektir. Size aşırı güvenen biri hatasız olmanızı beklicektir, yapacağınız yanlışın geri dönüşü yoktur. Güven biter ve şüphe başlar. Dozu ayarlamak zor ama insanlar sevdikleri insana güvenmek için diğer insanlara göre fazla çabalarlar, bu çaba içerisinde hatalar olsa bile çok güvenmemenin verdiği rahatlıkla kişi psikolojik olarak kendini buna hazırladığı için bunun geri dönüşü daha mümkündür. Fazla güvenden gelen hata, ayarlanmış güvenden gelen hatadan daha fazla üzüntü ve acı verir.

Birine güvenmek, ona adanmaktır. Birine tekrar güvenmek, şüpheyle yaşamaktır.

2) Aşırı sevgi

Sevmek, sevilmek, sevinerek, düşünerek insanları hayat boyunca en mutlu ettiren duygulardır. Sevgili olaylarında ki en büyük yanlış, iki insanın birbirini çok sevmesi. Sevgi olmalı ama dozunda. Düşünün, birini çok seviyorsunuz ama gerçekten çok, bir insana verilebilecek bütün sevginizi ona adıyorsunuz. Gün geçtikçe, alıştıkça bu sevgi çok az bir şekilde azalıyor, azaldıkça sıradanlaşıyor. Biraz zaman sonra monotonlaşan ilişkide eski sevgiyi hissetmemeye başlıyor ve yerini alışkanlığa bırakıyor. Eski sevgiyi hissedememe durumu, yeni arayışlara sokuyor. Eğer birini gerçekten sıradan severseniz, sevginizi nadiren veya zamanlamasına gösterirseniz, karşınızdaki sıradanlaşan sevgi yerine bir anlık mutlulukla bir dahaki an'ın heyecanıyla yaşıyor olacak. Aşırı sevgiden sıradanlaşmasındansa, sürekli sıradan olup o heyecanı yaşamak daha mutluluk vericidir.

Birini çok severseniz, onu kaybedersiniz

3) Sık söylenen sevgi sözcükleri

Açıkçası en nefret ettiğim durum, bir insana canım diyebilmek benim için çok zordur ama çoğu insan için sıradan. Yazışarak veya yüz yüzeyken sürekli söylenen sevgi sözcükleri bir zaman sonra öylesiye sıradan oluyor ki, özelliğini kaybetmeye başlıyor. Birbirine aşkım diye hitap eden çiftler, birbirlerine ismiyle hitap eden çiftlerden daha az heyecan duyar. Ne kadar az kullanılırsa, o kadar özel olur. Benden tavsiye, bunu hissettirmek daha güzeldir.

O'na neler hissettirdiğinizi asla unutamaz.

4) Aşırı kıskançlık

Seven tabii ki kıskanır, yeri gelir çok kıskanır. Sürekli çok kıskançlık ayrılık sebebidir. Bir insanı her anında kıskanır bunu dile getirirseniz, karşınızdaki insan bir zaman sonra sıkılmaya başlar. Aşırı kıskançlığınızı dile getirmeden belli ederseniz bu daha güzel olandır, dile getirilenden daha dikkate alınır. Birini uyarmak istiyorsanız ona hak ettiği gibi davranın, kısas yaparsanız basit görüntüsü verirsiniz. Eğer bir ilişkide fazla kıskançlık varsa, o ilişki sağlam değildir.

Benim özgürlüğüm, eşimin kıskandığı yerde biter. Sami Yusuf

Birsonraki Bence'mde görüşmek üzere...

#Darida


0|1
02

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 2

  • Herşeyin aşırısı zarar işte

    0|1
    0|0
  • Bu yanlışlar hep yapılıyor, dikkatli olmak lazım.

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;