Uzak İlişkinin Artı ve Eksileri

Nükleerteori

Uzak ilişki özellikle sanal dünyanın gelişmesiyle iyice çok tercih edilen bir ilişki türü olmaya başladı. Ancak bu ilişkinin kişilere verdiği zararı çoğu insan başından birkaç tane geçen başarısız ilişkiden sonra anlıyor. Size tavsiyem uzak ilişkiden uzak durun. Tabi yine bu bence'mde de ciddi ilişki düşünenleri muhatap alıyorum. Eğlence tarzı ilişki yaşayanlar için geçerli değil bunlar. Neyse eksi ve artıları yazacağım ama eksiler daha fazladır ve yukarıda değindiğim gibi uzak durmanızı şiddetle öneririm.

Uzak ilişkinin getirdiği artı ve eksi şeyler

Eksiler...

1. Sevdiğiniz kişiyle görüşme sıklığınız az olur.

Bir ilişkide tabi ki ciddi ilişkide bir insan yanınızda değilse onu ne tanıyabilirsiniz ne de onun size mutluluk verdiğini tada bilirsiniz. Hep uzaktadır ve bazen sene bazense birkaç aydan bir onu görebilirsiniz ve ayrılırken saatlerce ağlarsınız.

2. Sevip sevmediğini anlayamazsınız.

Kesinlikle kelimelerden sevilme anlaşılamaz. Sizinle iyi konuşup başka birileriyle zaman geçiriyor olabilir emin olamazsınız.

3. Telefon'a (Tablet'e ya da Bilgisayar'a) mahkum olursunuz.

Buluşma eksikliğini, mesaj, görüntülü sohbet ve s. ile kapatmak istersiniz ama ister istemez teknolojiye bağımlı olursunuz. Oysa biriyle sevgili olmak sosyal bir olaydır ancak uzak ilişki bunu iyice asosyal yapar.

Uzak İlişkinin Artı ve Eksileri

4. En mutlu anlarında siz olmazsınız.

Uzakta olduğunuz için arkadaşlarıyla, akrabalarıyla güler eğlenir ama siz sadece ona gülücük işaretinden ve güzel sözden başka bir şey yapamazsınız. Doğum günü olur hediye veremezsiniz ve yanında olup yanağına bir öpücük konduramazsınız. Bütün bunlar çok koyar insana. Hele birde ülkeler arası ilişki yaşarsanız.

Uzak İlişkinin Artı ve Eksileri

5. Psikolojik olarak bunalıma sürüklenirsiniz haberiniz olmaz.

O arkadaşlarıyla zaman geçirirken sizin içiniz içinizi yer. Mesaj atamazsınız ya da atarsınız cevap alamazsınız. Yine 3. madde'de bahsettiğim gibi telefonun esiri olursunuz. Oysa siz ilişkiye mutluluk parolasıyla başlamış mıydınız? Peki bu yaşananlar da ne? Asosyal olmuşsunuz. Telefona bağımlı olmuşsunuz ve bilmeden psikolojik olarak bunalıma ve hatta depresyona sürüklenmişsinizdir.

6. Korunamaz ya da güzel anılarınızı paylaşamazsınız

Kadınlar genelde sevgililerinin koruması altında olmak isterler ama uzak ilişkide bu da yoktur. Korumasız hissettikçe soğursunuz. Erkeklerde ise sevdiği insanı hep mutlu etmek ister ama eğer şairlik yönünüz kötüyse bunu mesajla da başaramaz ve karşı cins tarafından "beni sevmiyor" tribine maruz kalırsınız.

7. Sevgilinizi onun size kendisini tanıttığı kadar tanırsınız.

Uzak ilişki de karşınızdakini de fazla tanıyamazsınız. Siz o'nu size kendine ait istediği şeyleri anlattığı kadar tanırsınız. Mesela mesajda çok nazik olur ama nerden bileceksiniz belki topluluk içerisinde çok medeni olmayan biridir? Bunu tabi birkaç buluşma ile anlarız dediğinizi hisseder gibiyim ama bu böyle değil. Sürekli biriyle beraber olmakla ayda ya da yılda birkaç kez görmek aynı değildir. Bu kadınlar için de erkekler için de aynıdır.

8. Yalan söylediğini de anlayamazsınız

Size sevgiliniz yalan söylerse bunu nasıl anlayacaksınız? Mesajlarda mimikler yoktur! Görüntülü konuşma dediğinizi de duyar gibiyim ya da davranışından dersiniz ama süper rol yapan insanlar çok tanıdım. Size süper gözükebilir ama gerçekte bu farklı da olabilir.

9. Ciddi olup olmadığını da anlayamazsınız.

Mesajda ciddiyim, seninle evleneceğim diyenlere güvenemezsiniz. Oysa yanınızda ya da bir ortamda olursanız onun arkadaşlarına sorabilirsiniz ya da tavırlarından anlarsınız ama bunu uzak ilişkide anlayamazsınız.

10. Ona dokunamazsınız

Kadınların bir kısmı bu maddeyi önemsemese de, erkeklere gelsin bu madde. Uzak ilişkide sarılamazsınız, öpemezsiniz. İçiniz yanar, sevgiliniz var ama siz dokunamıyorsunuz. Alın size bir depresyon kaynağı daha.

Uzak İlişkinin Artı ve Eksileri

11. Ayrıldığında da hiç bir şey yapamazsınız.

Ve o gün gelir çoğu uzak ilişkinin yaşadığı SON! Ayrılık! Üstelik bir anda engeller gider ya da seni sevmiyorum deyip gider. Hiç bir şey yapamazsınız. Normal ilişki ile benzer olsa da bu. En azından normal ilişki zamanı gidip konuşup ikna edebilirsiniz ama uzak ilişkide ayrılık zamanı günlerce gözyaşı ve stres yaşarsınız.

Gelelim artılarına...

1. Sürekli kural yemekten kurtulursunuz

Yanyanayken sevgiliniz çok kural koyabilir ama uzaktayken özgürsünüzdür. Hesap vermenize çok da gerek yoktur. İstediğinizi giyersiniz. İstediğiniz gibi arkadaşlarınızla takılabilirsiniz.

2. Ailenizin öğrenme riski yoktur.

Tutucu ailelere sahip kız ya da erkekler için risksizdir. Hiç haberleri olmaz ama ilişki sürdürürsünüz. Bir gün evlenme aşaması gelirse o zaman öğrenebilirler.

3. Ayrılık sonrası aynı ortamda görüp acı çekmezsiniz.

Uzak ilişkinin bir tırnak arası "artısı" ise ayrıldıktan sonra aynı ortamda olmaz ayrıldığınız kişi ve ne arkanızdan saydırmaz ne de onu aynı ortamda görüp acı çekmezsiniz. Aslında en az acı çekilen ayrılıktır uzak ilişki ayrılığı. Yine de ayrılık olmasa iyidir.

Uzak ilişkiyi ben de yaşadım. Çok acı verici ve üzücü.

O yüzden kimseye tavsiye etmiyorum ve uzak ilişki için minimum 100 km mesafe belirliyor ve tavsiye ediyorum. Bundan uzak mesafedeki biriyle sakın ilişkiye başlamayın. Uzak durun uzak ilişkiden. Acı çekmek istemiyorsanız. İnanın bana yüzlerce km uzaktaki erkek/kız'dan sizin çevrenizde de vardır. Çevrenizden sevgili edinin eğer edinmek istiyorsanız. Sosyal ağlardaki insanlara arkadaş gözüyle bakın.

Herkese acısız bir ilişki dilerim... Beğenmenizi umarım...

Uzak İlişkinin Artı ve Eksileri
17
11
Görüşünü yaz
17Kız Görüşü
11Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • MrCharming
  Tespitler tamamen yanlış diyemem ama "tartışmaya açık" genellemeler oldukça fazla...
  Ve kasarsam, her tezine bir anti-tez sunabilirim.
  Aşk acısı çekenlerin büyük çoğunluğu sanaldan değil, gerçek sosyal hayattan edindikleri sevgililerden çekiyor Türkiye'de...
  Ayrıca aşk acısı evrenseldir, sanal ya da gerçek...
  Burada sorulan sorulara, özellikle "c*nsel yaşam" kısmındakilere bakarsak, yeni neslin öncelikli amacı cinselliği sadece tatmak değil, bir an önce tüketmek olmuş.
  Can Dündar'ın kitabında anlattığı gibi... Hani şu kapağında pantolonunun arka cebinde kondom görünen... Aşk diye bir şey yok gibi. Olan da çoğunlukla tek taraflı zaten. Bazen de aşk var ama ondan 10 kat önemli olan SAYGI yok.

  Ben şahsen küçüklüğümüzden beri izlediğimiz filmlerin ve dinlediğimiz şarkıların bizi aşk konusunda yanlış motive ettiği kanaatindeyim. (Mecazi aşktan bahsediyorum.)

  Yunus Emre gibi sizi asla yarı yolda bırakmayacak, her isteğinize zaten karşılık vermekte olan, sizi her zaman her yerde gören ve işiten bir Zat'a aşık olmayı becerebiliyorsanız; bu tartışmaların aslında ne kadar manasız olduğunu göreceksiniz...

  Velhasıl, mecazi olduktan sonra ha sanal ha gerçek... Verdiği acı aynı...
  Görüş hala geçerli mi?
  • Nükleerteori

   doğru ama ciddi düşününce sanal sadece bir tanışma vasıtası olursa bir faydası olur ama şu an insanlar sadece burada tutmayı düşünüyor. Söylediklerinize katılıyorum

  • MrCharming

   Helal sana kardeşim.
   Hakperestliğine kurban...
   Ayrıca emeğine sağlık...

  • Nükleerteori

   Teşekkür ederim

En İyi Kız Görüşü

 • sevmekpismanlıktır
  Bu benceyi kendi tecrübelerinize dayanarak mı yazdını bilemem ama mesafeli ilişki kadar güzel birşey yok bu hayatta. Evet belki bazı anlarda yanyana olamıyor insan ama o ilişkinin anlamı dahada yükseliyor. Aynı şehirde hergün el ele gezen çiflerin % 70 inin sonu hep hüsran. evet uzaktan ilişkinin özlemi çok olur ama unutmayın ki, kolay elde edilen birşey kolay kayıp edilir. 2 senedir bir birlikteliğim var.. kendisi askerde şu an ve hergün en fazla 10 Dakka konuşmamıza rağmen seviyorum ve bekliyorum. Yinede saygılar
  Görüş hala geçerli mi?
  • Nükleerteori

   Askerlik, üniversite için uzaklık bu dediklerime ait değil. Benim kastettiğim sanaldan tanışanıp uzaktan ilişki sürdüreceğini sananlar. Kendilerini kandırıyorlar

  • Ben özellikle askerliği kastetmedim. Yazdığımda da belirtildiği gibi yani insan ister sanal tanışsın ister aynı şehirde. Eğer birgün o mesafeli ilişkiyi dürdürmeye mahkûmsa ve gerçekten çok seviyorsa hiç bir engel yoktur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1610
 • Evren022
  Kuruntulu tipler başlamasın ama rahat ol kuruntuya gerek yok en fazla ne yapabilir ki aldatır ya da terkeder eeee napalım yani hayatta risksiz bişey yok ki bunu bilerek başlıcaksın ilişkiye hayatta herzaman herşeyle karşılaşabilirsin.
 • ruhsuzxxx
  ya cidden ellerine kollarina, yuregine agizina beynine saglik. COK DOGRU.
 • ablanız-geldi
  artılarına örnek yazmak istiyorum:

  -her buluşmanız ilk buluşma gibi olur ve ilk günkü heyecanını korur
  -hediyeleri (özellikle de maddiyata dayalı olanları) almasını beklemezsiniz çünkü daha önemli olan onunla yan yana olabilmektir
  -fazla para harcamazsınız çünkü sürekli buluşamıyorsunuzdur
  -yan yana olduğunuz zamanları olabilecek en kaliteli en eğlenceli en güzel şekilde geçirirsiniz çünkü vaktiniz kısıtlıdır.
  -her yeni buluşmada sizinle görüşmek için can atması, aradaki mesafeye rağmen size olan aşkının gücünü gösterir ve bu da sizi mutlu eder
  -kendinize her daim özen göstermek zorunda değilsinizdir, o zaten uzaktadır ve biraz pasaklı olsanız bunun kimseye zararı olmaz :)

  benden de bu kadar :)
 • resisstiii
  Valla uzun süre geçmiş ama ben yeni okudum,
  Çok saçma yaf sanaldan ilişki mi olur.
  • Nükleerteori

   Yorumlara baksana oluyor diyen çok fazla

  • resisstiii

   Gördüm de, internet olmasaydı aşk hayatımızda olmayacaktı resmen bu nedir yaf 😕

  • Nükleerteori

   Anlamak güç gerçekten

 • Kiminkimsesi
  2 yıllık sanal sevgilisi kız çıkmış biri olarak söylüyorum sanal büyük pişmanlık.
 • AteistKamyoncu
  Uzağın da mutluluğu var elbet ama buradaki artılar (en azından bana) işlemiyor. Sırasıyla:

  1) Ben ilişkilerime kural koymam, koydurtmam. Birbirimizin malı/sahibi olmuyoruz.
  2) Ailemin benim özel hayatımı sıkıntı yapacak bir tabu sistemi yok.
  3) Ayrıldıktan sonra muhtemelen görüşmemiz "Merhaba"dan öteye geçmeyeceği için ilk zamanlarda zorlansam da sonradan alışacağımdan sıkıntı yapmayacağım.
  • Nükleerteori

   senin için böyle olabilir karşı cinsi de düşünmelisin

  • AteistKamyoncu

   Öncelikle eksi yönlerde haklısınız.

   1. ikimiz için de geçerli. 2. karşı tarafın ailesi sıkıntılıysa zaten istemeden de olsa ilişkiyi bitiriyorum*. 3.'de ise beni o kadar görmekten rahatsız olacaksa gelir son kez konuşuruz ve birimiz oradan ayrılırız.

   *Daha önce sevdiğim biri bu yüzden ailesinden çok şiddet gördü, aynısı olsun istemiyorum.

  • Nükleerteori

   Anlıyorum. Zaten çoğu kişi benimle aynı fikirde değil. Yapılan yorum sayısından belli :)

  • Hepsini Göster
 • İsimsizimbenhey
  Abartma dostum. 1.5 senelik ilişkim var her nekadar çoook çoook zor olsada (ki benimki çok vurdumduymaz, rahat biri) ilerliyo kii aileler tanıştı kiii babam he dese bugün gelicekler kiiii ama işte gel gelelim babam vermiyooo vermiyooo vermiyoooo 😂
  • Nükleerteori

   Biz de öyleydik ne oldu sonu? Ayrılık ve psikolojisi bozulmuş 2 insan.

  • Nükleerteori

   Ayrıca fazla tanıyamıyorsun karşındakini

  • O senin sorunun dostum sen yoluna devam et 👍🏼

  • Hepsini Göster
 • WodyPacker
  Onun gercekte sevgilisi olur ve sizi sanaldan işletir ama sizin ruhunuz duymaz..
  Saçmalık.
  • çamgülü

   hayır saçma değil ben yaşıyorum aramızda düzelecek inanıyorum

  • Nükleerteori

   @çamgülü Kendinizi kandırmaya devam edin

  • çamgülü

   siz ergensiziniz o yüzden detayları atlıyorsunuz zor evet ama dünya küçük mücadele etmeyi severim

  • Hepsini Göster
 • christiangreycill
  Sanaldan aşk olmaz yaşayarak öğrensemde.. Alışkanlık olur belki o kadar. Eline sağlık çok doğru
 • Perii33
  Eline sağlık çok doğru kesinlikle sanalda aşklar pc kapanana kadar.
 • ჩεllმƈἶმօツ
  mesafeler yenilecekse problem değil ama zor ise geç öyle ilişkiyi
 • abesman
  Güzel bencen için çok teşekkür ederim.
 • queenofromance
  Begenmedim içimi karartin resmen
 • FrEEPoWerFuL
  eksi yönü yoktur hralde eline sağlık
 • çamgülü
  AHHH AH bütün eksilere razıym onunla şu an
 • yarenbirsen
  Bu tür ilişkiler hosuma gitmiyor.
 • NeHaldeyiz
  +'sı yok
  -'si çok
 • Nicontane_
  uzaktan ilişki olmuyor nedense
 • Minikkızım
  Sanal pişmanlık tır
  Kesinlikle doğru
 • payasliqenc31
  Eksileri çok. Faydası yok...
 • Okansahi
  Uzaklık skntı değil bnce olur sanal svgili
 • Gizli Üye
  Güzel tespitler doğru..
 • Gizli Üye
  Bu kadar da kötü değil bence. Evet mesafeler varken aşırı özlüyorum ama buluştuğumuz o nadir anlar daha da değerli oluyor. Ve gerçek aşkı nerde bulacağını bilemezsin ki. Bizde kavuşacağımız günü bekliyoruz...
  • Kendinizi kandırmaya devam edin o zaman

  • Gizli Üye

   Evlendiğimizde söylerim

  • Nükleerteori

   "Monoton ilişki" bahanesiyle ayrılmazsanız söylersin

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Insanlarin farklı şekillerde tanışıp dost ardından sevgili olması olası bir durum buna boş bakarsanız sonu elbet olur ama önem verirseniz zaman içinde bu karşılıklı güzel bir ilişkiye dönüşebilir. Çok yakın bir arkadaşım 3 ay önce 1 yıl önce internetten tesadüfen tanıştıp sevgili olduğu kişiyle evlendi gayet mutlular yanlış insanlar ve hüzün dolu birliktelikler var elbet ama karakter meselesi doğruysan doğru olan seni bulur ben bu nedenle olumsuz bakmıyorum
  • Nükleerteori

   Benim dediğim sanaldan tanışıp yıllarca uzak kalanlara ait. Yoksa aynı şehirden sanaldan tanışıp ilerleyebilirler

  • Gizli Üye

   Farklı sehirdeydiler aylarca konuştular ardından geldi çocuk bir kaç gün kaldı yakından tanidilar birlikte vakit geçirdiler sonra arkadaşım onun yanına o buraya geldi gitti 1 yılın ardından evlilik kararı aldılar herkes çok şaşırdı ama hiçbir bağ yokken onlar bunu başardı neyin nasıl olacağı belli olmuyor

  • Nükleerteori

   kim ne derse desin uzaktan ilişki falan olmaz kendini kandırmadır

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Piskolojik bunalıma süreklenmisim hemde hiç fark etmeden bunu ayrılınca yani terk edildigimde anladım.

  En kötü bu bence uzak isliskide
 • Gizli Üye
  Bu konuyu çok güzel ele almışsın.
  Bütün ilişkilerin artı veya eksi yönleri vardır ama uzak ilişkilerde bunlar daha fazladır sabır gerektiren, yorucu bir beraberlik diyebiliriz.
  Emeğine sağlık.
YÜKLENİYOR...