Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Pipili-peri

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Sakalımın telleriyle oynarken aklıma geldi. Yüreği tel tel olmuş Aşk mağdurları...

Hayatı belli bir düzene sokmaya çalışırken,genelde bunu alt üst eden bir şey gibi aşk...

Ne zaman nereden çıkıp geleceği belli olmayan,ve aslında kimsenin ne olduğunu bilmediği şey! Değildir.

Aşk,Her bir insanın içinde var olan bir oluşumdur. O, karşımıza çıkan insanın elleriyle bize sunduğu bir şey değildir.O,bir insanla açığa kavuşur,lakin ayırt edilmesi gereken şey aşkın o insanda değil bizde olduğudur.Sevgi tek taraflı olur.Ama aşk tek taraflı olamaz.O zaman iki sevgili olamaz.

Sahte Aşk

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Genel olarak çoğu insanın baş belasıdır.Yüzde doksana varan bir dilim sahte aşık bana göre.Hemcinslerim buna katkı sağlıyor özellikle.Zamanında ben d yaşadım tabi. Karşıma çıkan bir kız,Çok güzel ve çekici.Beğeniyorsun,hoşlanıyorsun ve diyorsunki 'aşık oldum'.

Ya da bir erkek çıkıyor kızın karşısına.Baya yakışıklı.Beğeniyor ve hoşlanıyorsun. Aşık oldum diyorsun.

Dikkat edilmesi gereken yerler bundan sonra başlıyor. Aşk senin içindeydi zaten.O insanla gelen şey;sahip olmak isteği.Bu güzel nesneyi bu güzel varlığı ben almalıyım! Ego çıkıyor orada. şartların gereği sahip olabileceğin en iyisi o olarak gösteriliyor ve ona sahip olman gerektiği bilinç altın ve egon tarafından öğretiliyor. İlgi,alaka,hediyeler ve sevgi gösterileri ona sahip olmak adına birer sahtelikten başka bir şey olmuyor.Ya da kendi çıtandan yüksek gördüğün biri sana ilgi gösterdiğinde yine aldanıyorsun.Aşağılık duygusuna sahip insanlar bu ezik hislerinden kurtulmak adına onu bir basamak olarak görüyor ve sahte bir aşk çıkıyor yine.

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Ama bir insanı sen beğeniyorsan ben d beğenebilirim ve bir başkası da beğenebilir. Sonra bu beraberinde kıskançlığı getirir.Baştan sahte gelen şey sahteliklerle devam edecektir.Kıskançlığın var olduğu bir ortamda zehir akmaya başlar.Kısıtlamalar,zorlamalar ve saçma sapan istekler...O insana sahip olma geçişi tamamlandığında, yani senin kafesine girdiğinde bir müddet sonra o çekicilik ve güzellik gider. Gökyüzünde uçan kuş ile kafeste duran kuş gerçekten farklıdır.Heyecan gider,gizemler gider ve ona sahipsindir artık.Gözün onu görmez ama sahip olduğu bir şeyi kaybetmek insan doğasına da aykırıdır. Aldatır belki ama o gitsin istemez.Yalan söyler ama gitsin istemez.Kimse 'malını' kaybetmek istemez. Gerçekten akıllı telefona verdiğin değer kadardır o belki d. Sen aşık olduğunu zannettin.Ve beraberinde hem kendini hem d karşındakini zehirledin.Karşıdaki d aşkın ne kadar kötü bir şey olduğunu öğrendi(!).Tekrar karşısına çıkan insanlara yanlış davrandı.Sahte olanı gerçek bildi.İçi hep acıdı.Acının ve insanın kölesi olarak asla özgür olmayan bir hayat yaşadı.

Özgür olmak

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Tamamen zihinle alakalıdır.Zihnin özgür değilse aşık olamazsın.Bir insanın önce ne olduğunu anlamak lazım.İnsan oğlunun içinden her türlüsü,akıla hayale sığmayacak kadar kötüleri d iyileri d çıkabiliyor.Bu yüzden öncelikle insandan gelen herşeyi bilmek,olabilecek ihtimalleri zihinde kabul etmek gerek.Beklentili ilişkiler biter.Özgür olmayan ilişkiler biter.Adı konulan ilişkiler biter.Kriteri olan,sınırı olan ilişkiler biter.Sınır olmasın her haltı yesin demek değil bu.Bunu böyle anlayan insanların ilişkileri biter! Aslında,ilişki biter. Başlı başına ilişki demek bu bitecek kriterlerin toplamı olmuş oluyor.

Yahu çok derin be...

Benim anlatabildiğim devede kulak bile olmayacak!

Hiç olmak vardır mesela.

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Kendinize hiç olmayı yediremiyorsanız aşık olmayı da beklemeyin.Süslenirken ne için süslendiğini düşün.Süslenmezsen ne olacağını da.Giyinirken,makyaj yaparken alış veriş yaparken neden olduklarını düşün.Bir insanı beğendiğinde neden beğendiğini düşün.Neresi hoş,neresi güzel düşün.Sonra neden bunlar güzel geliyor düşün. Bu seni cezbediyorsa nesne odaklı yaşayan iki ayaklı sahte bir varlıktan öte olamıyorsun. Hiç olmanın ilahi temelleri vardır.

Bir insanla kıyafetleri yüzünden yatmak isteyebilirsin,saçları yüzünden yatmak isteyebilirsin,makyajı yüzünden,gözlüğü çok yakıştığı için bile yatmak isteyebilirsin.Bu yüzden önce sahip olman gerektiği dürtüsü ile baş başa kalır ve sahte dünyaya giriş yaparsın.

Önce arkadaş olmak,sonra dost olmak iki insan arasında aşkın akımını gerçekleştirebilir... Bir şey başına geldiğinde buna takılıyor ve çözüm arıyorsan bile aşkın gerçekliğinden uzaksındır.

Aşk nedir?: Ayn,Şin,Kaf

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Ayın; Göz demektir… Aşk görmekle başlar ama gönül gözüdür buradaki ayn… Gönülle görür ve ilk sırrına düşülür aşkın.Öteki anlam: Pınardır,kaynaktır. Göz pınarlarını düşünün… Gözyaşının kaynağını düşünün buna aşk derler eskiler..

Şin;Farsça yas ya da matem demektir.Ayn ile başlayan güzellik bizi mateme sürükler. O'nun ateşi hiç bir ateşe benzemez.Başka hiç bir şey yakmaz,yakamaz,cesaret bile edemez. Derinden düşünün lütfen...Başka hiç bir şey yakamaz...

Kâf;O efsane dağ..Ne gören olmuştur,ne ulaşan.Bilinmez olan,efsane olan ve ulaşılmaz olandır. Sonu yok,ucu yok,bucağı yok.

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Aşık olmak insanla alakalı değil bana göre. O şunu yaptı bu bunu yaptı.Bunlar dünyanın halleri.Ne aşkla ne meşkle alakası yok. Sevdiğinden gelen belaya eyvallah diyebiliyorsan,sevilmeyi beklemiyorsan,zirveden en dibe düşsen bile sevginden,merhametinden,yüreğinden bir şey kaybetmiyorsan,seni yaratan sana senin gibisini yollamakta geç kalmaz.seni yoldaşsız bırakmaz.

Her nasip vaktinin esiridir. Ölüm aşığa hoş gelir.Ölüm bile aşka tam yaklaşamazmış.

Aşkı öğrenmeyin...

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Çünkü aşk anlatılmaz,öğretilmez.İnsanı kendinden başka hiç kimse bilemez.Sadece kendi içinize dönün.Ölene kadar derine inmekten kaçınmayın. Aşkın sonu yok.

Anlamaya çalışmak yerine yaşayın.Korkmadan,çekinmeden,riske girerek,bilerek,görerek ve deneyimleyerek ölüme doğru devam edin...

Aşk,aşkı var edenin,evvelden ezele kadar bitmeyen tükenmeyen ve tükenmeyecek olan bize bağışladığı umut ışığı gibi. O hiç bir zaman dibe çöküş olmamıştır. Aşk her zaman kurtuluşun,yeniden doğuşun temelidir.

Bir insanla olmuyorsa acının müptelası olmak yerine,başka bir insanla akmasını deneyin.

Mevla bizden milyarlarcasını yarattı...Gözünüzün gördüğünden korkmayın.

Aşk Nedir? Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?
11
7
Görüşünü yaz
11Kız Görüşü
7Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Kalemin çok sağlam tüylerim diken diken oldu okurken "Aşk" konusunda okuduğum tartışmasız en iyi Bence'ydi. "Aşk"ı anlatmaya kelimeler bile yetmiyor hep daha fazla boyutunu yazmak istiyor insan yaşadığı kadar, hayali kadar, yaşamak istediği kadar, yandığı acı çektiği kadar.
  Emeğine sağlık yazar, yüreğine sağlık <3
  Görüş hala geçerli mi?
  • Pipili-peri

   O doyumsuzluk işte. Sonsuz boşlukta ben diye bir şey. Şu içimden çıkanlar beni benden alıyor. Sonsuz boşluğa sahip olan Aşk ise içinde kim bilir neler barındırıyor... Senin d yüreğine sağlık. Çok sağ ol. ☺️😌

En İyi Erkek Görüşü

 • Eziremsem
  aşk seni eşi hayat arkadaşı olarak görüp evlenen ve bir ömür boyu seni mutlu etmek isteyen eden senden başkasını görmemek senle beraber ölmek
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

106
 • mesmerize
  Çok farkli, ama derin ve net bir bence olmuş. Daha önce okuduğum Aşk ve Sevgiyi tanimlayan bencelerden çok uzak. Ama bana çok yakin geldi..
  Bu güzel bakiş açiniza ve hayati herşeyiyle güzel kilan aşka dair sozlerinizle paylaştiğiniz bence'ye. * çok teşekkür ediyorum * :)
  • Pipili-peri

   Teveccühünüz efendim :) Ben teşekkür ederim. 'Aşk'la kalın :)

 • meryblitz
  Gerçek ve ebedi aşkı hiçlik makamına erisince derkedebiliriz.. Bu makamdan öncekileri gerçek olanin özeti. Emeğine sağlık ancak bukadar güzel anlatilabilirdi şimdiye kadar okuduğum en iyi "Bence"...
  • Pipili-peri

   Yazmak istediğim belki bundan yüzlercesi var. Bitmiyor da yetmiyor da. Çok sağ ol:)

  • meryblitz

   Sende cok sağol:) meselegin ney bilmiyorum ama senden cok iyi edebiyatçı olurmuş.. Ben edebiyat öğrencisiyim ve bu benceni okuduktan sonra edebiyati okumak yetmiyormuş senin gibi ya da büyük şair üstadlar gibi hissetmek lazimmiş dışardan değil içinde beraber yaşanması lazım olduğunu anladim.. :)

  • Pipili-peri

   :) en önemlisi içerisi evet. Yaşamdaki bazı etkenler noktası virgülü oluyor. Ne kadar derin o kadar güzel oluyor☺️

  • Hepsini Göster
 • BeyazKurdele
  Eğer karşınızdaki sizi özlüyorsa, sesinizi duymak istiyorsa, dokunmak istiyorsa, doya doya bakmak istiyorsa, hayatının en büyük fedakarlığını yapıyorsa, seni üzmek incitmek istemiyorsa, sizinle konuşmak için sakarlaşıyorrsa, kalbinin notasını kaybediyorsa, kokunuzu nefes gibi koklamak istiyorsa işte o aşktır. Ben başka aşk bilmiyorum.
 • Kırmızıpapuçlar
  Muhteşem bir bence olmuş.. Duygularıma tercüman olmuşsunuz. Elinize sağlık..
  • Pipili-peri

   Teşekkür ederim. Ne mutlu bana o zaman:)

 • noktalivirgul55
  Tanışın
  Birbirinizin güvenini kazanın
  En özel sırlarınızı paylaşın
  Ve artık birbirinize bağlısınız.
  Tebrikler aşık oldunuz :)
 • Hpolat0121
  Aşk; seksi bedavaya getirmek için uydurulan kocaman bir yalan.

  ~ Emeğine Sağlık ~
 • Gambler3
  çoktan içten bir yazı olmuş
  yapılan hatalar ve olması gerekenler bu kadar kısa ve net anlatılmış
  eline sağlık
 • mMaxcodeRİMm
  Gerçek aşk iki damla yağmur tanesinin göğsünüze düştüğünde sevildiğinizi hissetmenizdir.
 • dişi_yakarışı
  Sonunda :)
  • Pipili-peri

   Ne be😁

  • Soylemiycem, merak et :P

  • Pipili-peri

   Ettim hadi söyle🐒

  • Hepsini Göster
 • Artitech
  Ruhsal birliktelikleri adına aşk adı verilmesi gerekirken bedensel birliktelikleri adina aşk adı veriyorlar gunumuzde
 • uğurcan_97
  gerçek aşkı buldum çok şükür. aynen katılıyorum dediklerinede
 • Kokolok
  Harika olmus emeğine sağlık ☺
 • ssedefyavuzz
  Harika bir anlatım...
 • kesicikız
  aşk bir boktir
 • NarÇiçeği92
  Her zaman ayırt edilemez
 • Gizli Üye
  Başarılı bir bence, eline sağlık :)
  • Pipili-peri

   Bunu neden gizli söylüyorsun? Okumadığın için mi? :)

YÜKLENİYOR...