Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

NatureCycle
Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

Aşk, kulağa ne kadar sade ve hoş geliyor değil mi? Nesillerdir tanımı yapılamayan aşkın tanımını burada yapmayacağım, zira aşkın varlığı ve yokluğu hakkındaki tartışmalar temelinde acılara ve hüzünlere dayandığı için değişken bir kavramdır.

Her ne kadar aşk, çoğu zaman hüzünlerle ve kalp kırıklıkları ile bitse de aslında hepimiz aşkı güzel bir duygu olarak biliriz. Aşkın tanımını her kalp için ayrı anlam ifade eder, bu nedenle tanımını yapamasam da duygularımızın bütünü olan ve kısaltmasını aşk koyduğumuz duygunun varlığını size kanıtlayabilirim. Bunu birlikte kanıtlayalım mı?

Eğer aşağıda sayacağım başlıkları bir kişiye karşı hissettiyseniz aşık olmuşsunuz demektir. Bu başlıkların her biri bir evreyi temsil eder ve genelde sırasıyla gitmektedir. Siz hangi evrede takılı kaldınız, bunu yorumlarda belirtebilirsiniz.

Merak Etmeye Başlarsınız

Bir kişiyi merak etmek aslında olağan bir şeydir lakin merak ettiğiniz unsurlar eğer ki o kişiye özel ve içinde herhangi bir endişe barındırmayan normal yaşantımızda olan şeylerse başlangıca hoş geldiniz. Bu evrede karşınızdakinin ne yediğini, ne zaman uyandığını dahi merak edersiniz. O an ayakları üşüyor mu, karnı doydu mu, yüzü gülüyor mu, canı sıkılıyor mu...

Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

Bu sorular kafanızda oluşmaya başladığında o kişi sizin için özel olmaya başlamış demektir. Kimi zaman bunların cevaplarını kendi kendinize vermeye çalışırsınız, çünkü sorarak onu sıkmak istemezsiniz.

Zamanın Tik-Tak Sesi Onun Olsun İstersiniz

Onunla konuşmak ve onunla vakit geçirmek sizin için en güzel aktivite haline gelmeye başlar. Günün her saati onunla konuşmak ve onun varlığını hissetmek istersiniz. Kuracağı cümleleri dünya üzerinde milyonlarca kişi kurabilecek olsa da, o cümleler onun dudaklarından veya parmaklarından çıkınca sizin için anlam kazanır.

Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

Görmese dahi yüzünüzü güldüren onlarca duyguya kapılırsınız. Kimi zaman hüzünlenir ve kıyamaz, kimi zaman dünyanın en tatlısı hisseder sarıp sarmalar, kimi zaman ise anlamsızca sırıtırsınız. Nitekim varlığı size öyle huzur verir ki onsuz vakit geçirmek size hapis gibi gelmeye başlar

Dindiremediğin Özlem Duygusu Sarar İçini

Özlem duygusu genelde o an yanımızda olmayan ve sesini duymadığımız, yüzünü görmediğimiz kişiler için oluşan bir duygudur. Öyle ki bir insan sizin için, damarlarınızda dolaşan kanı özlemek gibi hissettiriyorsa, sesini duymadığınızda sağır olduğunuz, görmediğinizde kör olduğunuz, hissetmediğinizde öldüğünüz biri haline geliyorsa… Hazırlan dostum, aşık olmak üzeresin..

Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

Kendi içinde yarattığın dünyanın doğası olmaya başlayan o insan, içinde öyle bir özlem oluşturur ki, o doğanın devasa ormanları hiç bitmesin istersin. Olmadığında kendini eksik ve yarım hissedersin. Sanki bir yanın onun ellerinde kalmış gibi...

Sevginin Dahi Anlam Veremediği Duygular Başlar

İçinizde o kişiye karşı birtakım duygular oluşur ve bu duygular o kişinin sizin için ne anlam ifade ettiği konusunda kafanızı sürekli karıştırır. Kimi zaman o kişiyi çocuğunuz gibi gördüğünüz ve kıyamadığınız, kimi zaman ise üstün biri olarak görüp teslim olduğunuz biri haline getiren bu duygular, o kişiye olan bağlılığınızı artırmakla birlikte sizi karşı konulmaz bir etkileşime iter.

Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

Bu duygular, kimi zaman ters tepip karşınızdaki kişiyle alakalı düşüncelerinizi sorgulamaya ve anlamsız uzaklaşmalara sebep olabilir. Ama günün sonunda yine onun düşüncesine sarılarak uyursunuz.

Entegre Hayaller

Artık hayatınızın her alanına etki etmiş ve bir mantar gibi, hayatınızdaki olur olmadık yerlerde dahi kendini göstermeye başlamıştır. Bu evreden sonra artık kurduğunuz hallere onu da entegre etmeye başlarsınız, bir plan yaptığınızda onu da istemsiz dahil edersiniz. Artık zihninin her köşesinde onu düşünmeye başlar ve en ufak aranızda hemen ona ulaşmak istersiniz.

Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

İstila

İstila altında olup kollarınızı bilerek açtığınız bu evre artık kendinizi ve duygularınızı tamamen teslim etmiş olduğunuz evredir. Artık o kişi sizin için nefes gibidir. Hayatınız değişmiştir, tüm düşüncelerinize, baktığınız her yere kendini bırakmıştır. Anlamsız noktalarda bile aklınıza gelir, istila edilmişsinizdir.

Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk

Dostum, bu evrelerden geçtiysen aşık olmuşsun demektir.

Elbette bunları yaşayan pamuk kalbinizin değerini bilmeyenler olabilir. Aşk yüzünden acı çekmiş ve bu nedenle onun varlığını inkar edecek düzeye gelmiş olabilirsiniz. Yorumlarda yazılacak olan “aşk ne ya, aşk yoktur” gibi cümleleri şimdiden görür gibiyim.

Şunu unutmayın ki aşk sevdiğiniz kişinin adı ve sizin ona yüklediğiniz anlamdır. Duygularınızın çorbasından bir kaşık tattığınızda hissettiğinizdir aslında. Bu bağlamda gerçek aşk diye bir şey yoktur. Çünkü her aşk aslında gerçektir, sadece rol vardır. Karşınıza rol yapan biri çıktığında onun size verdiği aşk (!) adı altındaki davranışlara ve sözlere inanmak size kalmıştır. Lakin bu aşkın yok olduğu anlamına gelmemeli.

Beğeni sayısına göre bir sonraki Bence’nin konusu “Aşık olan kişilerde görülen davranışlar” olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler, geceniz huzur koksun.

#NatureCycle

Duyguların Çözülemeyen Sırrı: Aşk
27 Cevap