Başarısız İlişkileri Yakından İnceleyelim

ToxiCs

Hepinize merhaba KScan'lar. Sitede her gün ilişki sorunları ile ilgili sorular görüyoruz. Hemen hemen her soru bir diğerinin aynısı, sadece oyuncuları farklı. Peki başarısız ilişkilerin nedenleri nelerdir? Bu bence'de bilgim ve tecrübelerime dayanarak, sizlere başarısız ilişkilerin nedenlerini anlatmaya çalışacağım... Fazla vir vir etmeden direkt olarak konuya giriş yapıyorum..

#toxics

Başlama Nedeni ve Bitme Nedeni

Başarısız İlişkileri Yakından İnceleyelim

Hemen hemen her ilişkinin başlama ve bitiş nedeni birbirine çok yakın ve benzerdir. Çocuk için evlenen bir insan, çocuğu olduktan sonra o mutsuz evliliği çocuğunun mutluluğu için sonlandıracaktır. Para için bir evlilik yapıyor veya bir ilişkiye başlıyorsan, parayı bulamadığında veya paraya doyduğunda (para koklatmadığında) o ilişkiden kopacaksın. Ne için ilişkiye başladığına veya ne için evlendiğine dikkat etmen gerekiyor. Tek bir parametre üzerinden hareket ediyorsan o parametre her zaman sağlıklı olmayabilir. :)

Sevmek, Sevilmek, Anlaşabilmek

Başarısız İlişkileri Yakından İnceleyelim

Sorunları Ciddiye Almıyorsan Oradan Kaybol

Örneklendirme yaparak başlayalım... Biri ile tanıştın; Yeterince tanımadan, duygularının ne olduğunu bilmeden, onun karakterini bilmemene rağmen aldın hayatının merkezine koydun. Çok etkilendin ondan ve sen ilk başlarda ona 100 puan verdin, ben diyorum ki 30-40 puan vererek başla.. Şimdi en başta 100 puan veriyorsan eğer, hayal kırıklığı yaşama ihtimalin çok yüksek. Çünkü ona yüklediğin anlamlardan dolayı o ilişkide hata veya tahmin ettiğin şeyler dışında hiç bir şeye tahammülün olmayacaktır. Bir insanı sevebilmenin en temel şartı, TANIMAKTIR. İnsan tanıdığı birini sevebilir. Tanımadığın bir insanı beğenebilirsin, hoşlantı duyabilirsin, tanımadığın bir insan sana elektrik verebilir ama bu duyguların hiç biri sevgi değildir. Bu duyguların hepsi tanıma sürecine çeken durumlardır. Başarısız ilişkilerin kökünde yeterince tanımama süreçleri ve yeterince tanıyamamanın getirdiği hayal kırıklığı vardır.

Başarısız İlişkileri Yakından İnceleyelim

Ortada bir sorun varsa eğer, bu sorunu ciddiye alman gerekiyor. Günümüzde biten ilişkilerin en temel sebebi, sorunları görmemek ve kaçmaktır. Ortada bir sorun var; Sen bu sorunu çözmediğinde, fırsat tanımadığında, kör-sağır olup duymazdan geldiğinde, elinde sonunda kucağında nur topu gibi bir ayrılık görmen kaçınılmaz. Bazı insanlar sorunlar ile yüzleşmekten korkuyor ve karşısındaki insanı bilerek, isteyerek anlamıyor. Neden? Çünkü anlarsa bir şey yapması ve değişmesi gerekecek. Anlamak istememek gizli bencilliktir. Çünkü seni dinler ve anlarsa, konfor alanında vazgeçmesi gerekiyor. Bir insan sorumluluk almak istemiyorsa, seni anlamamazlıktan geliyor demektir.

İçinde Bulunduğun Durumdan Haberin Yok

Başarısız İlişkileri Yakından İnceleyelim

Yeni bir ilişkiye başladığınız anda, karşınızdaki kişiyi anında hayatınızın merkezine koymayın. Daha yeterince tanımadan, kim olduğunu bilmeden, ben ne hissediyorumun cevabını kendine vermeden ne yapıyorsun? Ailen, çevren, arkadaşların ile tanıştırıyorsun.. Peki bir süre sonra ne oluyor? O ilişki yanlış ve tam oturmamışta olsa, el alem ne diyecek kaygısı sebebi ile o ilişkiyi bitiremeyecek noktaya gelirsin. Fakat zihnini bir köşesi her zaman şunu söyleyecek: İçime sinmiyor, sorunlar var, ileride düzelir mi? Ama bir yandan da ayrılamıyorum, hayatıma aldım, insanlar ilişkimizi biliyor diyerek o gel git durumlarından kurtulamayacaksın... Kendini bu duruma sokmamak için ne yapmalısın? Yeterince tanımadan, ailen ile tanıştırma. Yeterince tanımadan, kendi yaşamındaki kıymetli insanlar ile tanıştırma. Hayatındaki önemli kişilerin içerisine onu sokma. Eğer içine sinmiyorsa, zaten ayrılık en kolayıdır.

Sen Kimsin?

Aaaa bizim oturduğu yerden anlaşılmayı bekleyen kızlar... :D
Aaaa bizim oturduğu yerden anlaşılmayı bekleyen kızlar... :D

Hayatımıza biri giriyor, biz kendi hayatımızdan çıkıyoruz. Sporu bırakıyoruz, sosyal hayatı bırakıyoruz, işimizi bırakıyoruz, ailemize olan vakti azaltıyoruz, arkadaşlarımızı hayatımızdan çıkarıyoruz, hobilerimizden kopuyoruz ve bildiğin ona bağımlı hale geliyoruz. :) Onu hayatımızın merkezine koyuyoruz ve onun hayatını yaşamaya başlıyoruz... Bu durum sana tanıdık geldi değil mi? :) Bir süre sonra ondan alacaklı gibi hissediyoruz.. BEN SENİN İÇİN HER ŞEYDEN VAZGEÇTİM, SEN NEDEN HALA ARKADAŞLARIN İLE GÖRÜŞÜYORSUN. Bu cümleyi ona kullandığınız an, kıyamet kopacaktır. Peki nasıl bir cevap alacaksın? Görüşseydin, vazgeçmeseydin gibi cevaplar duyma ihtimalin çok yüksek.. Sadece o hatalı değil; Biz hayatımıza biri girdiğinde her şeyden vazgeçtiğimiz için, bir süre sonra başka kaynaklardan elde edeceğimiz bütün mutlulukları da ona bağlamaya başlıyoruz.. Hayatına biri girdiğinde, sizi olduğu gibi kabul etmek ZORUNDA. Sizi olduğunuz gibi kabul etmeyen veya değiştirmeye çalışan biri, sizi seviyor demek değildir... Hiç bir zaman arkadaşlarınızdan, ailenizden, çevrenizden, hobilerinizden vazgeçmeyin.. O ilişki bir gün biter ve ayrılırsan, bu maddeler seni ayakta tutacak..

Karşındaki Kadını/Erkeği Gözünde Büyütme

Başarısız İlişkileri Yakından İnceleyelim

Yahu arkadaşlarım dünya'da tek kadın/erkek o değil... Evet aşk başka bir şey bunu kabul ediyorum ama sen emin misin aşık olduğuna? :) Sanki köprüden önce son çıkış gibi davranmak, kendine haksızlıktır. Öyle bir şey yapıyorsun ki; Kırmamak, üzmemek ve kaybetmemek adına her şeye EVET demeye başlıyorsun... Sürekli olarak idare eden taraf olmaya başlıyorsun.. Bak şu açıdan düşünelim ister misin? Bir aktivite yapacaksınız ve bir soru soruyor.. Sen şu cevabı veriyorsun: Benim için fark etmez.. BENİM İÇİN FARK ETMEZCİ OLMAYA BAŞLIYORSUN.. Fakat ileride bir gün evlendiğinde başka bir yüzün ortaya çıkıyor.. :) Sen o gün onu kaybetmemek için her şeye evet dedin, her şeyi kabul ettin ve evlendikten sonra onur/gurur yapıyorsun... Yani sorun onda değil dostum, sorun tamamen sende..

Kapanış öncesi bir kaç tavsiyede bulunmak boynumum borcu...

Bir ilişki yaşamak istiyorsan; Kendini, duygularınla beraber teslim etmek zorundasın. Hem güvenmiyorum, hem sevişecem. Hem güvenmiyorum, hem çocuk yapacam. Hem güvenmiyorum, hem evliliğe devam edecem.. Bu mümkün değil arkadaşlar. Biriyle birlikte yola çıktıysan, teslim olmak zorundasın. Bu itaat etmek veya boyun eğmek değildir. Duygularını net bir şekilde ortaya koymaktır. Kırılacaksan kırıl, üzüleceksen üzül, küseceksen küs ama onu o zaman düşünebilirsin. Fakat sürekli zihnindeki kaygılar seni; Rol yap, süründür, şöyle görünme, zayıf görünme gibi taktik yaparsa, sağlıklı bir ilişki yürütemez ve sahte maske ile gezer durursun...

Efendim bir bence'min daha sonuna geldim, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim...

Başarısız İlişkileri Yakından İnceleyelim
19
5
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Eline emeğine sağlık çok doğru noktalara değinmişsin, sevdim.

  Nesnel ve akıllı olabilme yetisine sahip olmak sevme sanatını başarmanın yarı yolu sayılır, ancak kişinin bunu ilişki kurduğu tüm insanlar için geçerli kılması gerekir.
  Eğer kişi nesnelliğini sevdiğine saklamak ister ve diğer ilişkilerinde nesnel olmazsa, her durumda başarısız olduğunu kısa zamanda görecektir.
  Başarısız bir ilişki genellikle başarısız bir iletişim demektir.
  Görüş hala geçerli mi?
  • ToxiCs

   Güzel yorum için teşekkürler

  • BenBal

   ricalar

  • BenBal

   eig için teşekkürler

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşü

 • Alphonse55
  Bu kadar olumsuzluk bu kadar kendini tanımayan insan içinde benim ilişki kurmam muhtemel olmaması gerçeği ile insanları hayatıma sokmama isteğim birleştiğinde oluşan yalnızlığım ile gayet mutluyum :D Eline sağlık çok güzel bir bence
  Görüş hala geçerli mi?
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim kardeşim.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

184
 • Şu kısmını çok sevdim " karşındaki insana 100 puan verme " yani hayatının merkezine koyma onu, eğer çekip giderse sanki herşeyini kaybetmişcesine bir duruma düşersiniz.
  Çok güzel bir bence olmuş söylediklerinin hepsine sonuna kadar katılıyorum. Emeğine sağlık 🌸
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. :)

  • kanya

   Ben teşekkür ederim Toxic. Okuduktan sonra kafamdaki bazı şeyleri sorguladım 😄

  • ToxiCs

   İnsanın kendini sorgulaması güzel bir şey, tebrik ederim.

 • _Jante_
  Eline sağlık keyifle okudum. Hayatına birini alınca kendini kaybetmemeli insan. Hayatına eşlik etmeli o kişi, merkezine oturmamalı.
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim dostum

 • şirindeki detay güldürdü sjfjjf
  doğru yerlere parmak basmışsın klavyene sağlık..
 • Emeğine sağlık. İlişkiler konusunda başımıza gelenler bence bazen tercihtir bazen tesadüf.. Hani derler ya allah iyi insanlarla karşılaştırsın diye. Cidden bazen ne kadar iyi ve özverili olursak olalım karşımıza çıkan insan bizim şanssızlığımızsa bu değişmiyor. O sebeple ya risk alıcaksın ya da hiç o toplara girmeyeceksin. 😊 Hepimize bol şanslar. Keyifli geceler
 • Live_your_dream
  Hiç bir zaman arkadaşlarınızdan, ailenizden, çevrenizden, hobilerinizden vazgeçmeyin.. O ilişki bir gün biter ve ayrılırsan, bu maddeler seni ayakta tutacak..

  kesinlikle doğru eline sağlık
  bir başkasını kendinden fazla seversen denge bozulur!
 • "Duygu denen şey sadece kaybeden tarafta bulunan kimyasal bir kusurdur" ne güzel demiş.🍃🍂

  duygularınızı kontrol etmeyi bilin kendinizden emin olun daha sonra bir ilişkiye adım atın daha sorunsuz bir iletişim olacaktır. En azından sizin tarafınızdan yıkım yaşanmaz.🤷‍♀️

  Çok güzel ve içten bir yazı olmuş. Umarım okuyuculara ışık tutar.👒
 • çok güzel bir bence olmuş emeğine sağlık beyefendicim
 • яüүαмsı
  Gayet açıklayıcı bir bence olmuş sağlıkli ilişki için önce insan ne istigini bilmeli ve kendinden vazgeçmemeli
 • LEYYA_GS
  "Ben" olamadan "Biz" olmaya çalışmanın yansımaları büyük.
  Güzel detaylar emeğine sağlık 🦋
 • İyi tanıyın kısmı her zaman eksik olacak. Çünkü bir ömür geçse de tam olarak tanıyamaz insan. Örneklerini de görüyoruz zaman zaman.
 • Konuyu çok güzel ele almışsın emeğine sağlık ve dediklerine katılıyorum insanların niyeti çok önemli bir ilişkiye başlarken.
 • Saw89
  esmer bayanları beğeniyorsanız sarışın sizi mutlu etmez
  uysal birini arıyorsanız dik başlı sizi mutlu etmez
  boy takıntınız kilo takıntınız varsa kısa şişman kız sizi mutlu etmez
  insan kendini tanımalı önce sırf kendinizi egonuzu tatmin için birilerinin canını yakmayın
 • _Passionate-Love_
  Herşey olması gerektiği oluyor yaşanıyor ve son buluyor.. Bazen çabalasanda vadesi dolmuş ise bitmeye mahkum oluyor.
 • litеrarɣ
  Çok güzel bir bence olmuş, eline sağlık. Günümüzde çok fazla toksik ilişkiler var ve hepsinin ilerleyememesinin sebebi bunlar bence.
 • Iliskilerin bitme nedeni karşindakini değiştirme çabaları oysa es geçtiğimiz sey kimse değişmiyor
 • PresentVictoria
  Çoğunlukla bir tarafın diğer taraftan sıkılması ve başkalarına göz koymasından dolayı biter.
 • Eline emeğine sağlık faydalı olmuş 🌺🍒
 • Güzel bir bence olmuş. Eline sağlık
 • sude059
  Eline sağlık kardeşim faydalı yazı olmuş :))
 • Fíeld
  Beğendim...
 • Doğru bilgiler thanks
 • bags_banny
  Guzel yazı
YÜKLENİYOR...