Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

BloodyGamer
Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

Aşk, insanların vazgeçemediği bir duygudur. Ruhumuzun temel bir ihtiyacı ise sevgidir. İlgilenilmek ve özel hissetmek, insanların mutluluğu yaşadığı bir dünyasıdır. Herkes aşk yaşamak ister ama doğru insanı bulma konusunda, kötü tecrübeler yaşamaktadır. Hiçbir insan, bitecek olan bir ilişki yaşamak istemez. Bunun için en önemli kurallardan birisi ise ruh kimyasıdır. Birçok insanın göz ardı ettiği bu sorun, ilişkilerimizde yansımaktadır. Bedensel zevkler uğruna yitirdiğimiz kalp kırıntıları, günden güne artarak yalnızlığa doğru sevk etmektedir. Bunun temel sebebi ise ruhumuza uygun olmayan adaylar ile aşk yolculuğuna yelken açmaktır. Peki, ruh kimyası nedir?

Birbirine karşı saygılı olmak

Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

İlişkilerin en büyük sorunlarından birisi, karşı tarafın fikirlerini görmezden gelerek benim istediğim kişi kalıbına sokmaktır. Karşı tarafı kısıtlamaktan zevk alan sadist ruhlu bir insana bürünmek, ilişkileri zorlayan ve zarar veren bir davranış biçimidir. Kıskançlık ile güvensizlik arasındaki çizgiyi kaçıran bu tip insanlar, karşı tarafa değer vermediği gibi onu tapulu malıymış gibi hissettirmektedir. Karşı tarafa olan güven aşılmadıkça, bu kısıtlamaların sonucunda yaşanılan ayrılıklar an meselesidir. Sevdiği insanı, kendi kararlarını alabilecek bir birey olarak görmek, ilişkilerin yürümesi açısından önemlidir. Seven insan kıskanır, doğal bir güdüdür fakat ona belli kuralları dayatan ve yasaklar koymak ise kendisine köle arayan bir zihniyetin ürünüdür.

İlgi alanlarının ortak olmaması

Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

Erkek ve kadın, birbirleri ile sohbet etmesi için belli alanlarda uzlaşması gerekmektedir. İlgi alanları farklı olan insanlar, birbirlerine karşı anlayışlı olmaması zordur. Beraber yapılacak bir aktivitenin olmaması, ilişkinin monotonluğa doğru sürüklenmesine sebep verir. Böylelikle yaşanılacak anlık bir soğuma, birbirlerine olan sevgiyi köreltme ihtimalini doğuracaktır.

Çıkar üzerine kurulan bir ilişki

Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

Beklenti ile başlanan her ilişki, bitmeye mahkumdur çünkü temelinde sevgi değil çıkar vardır. Para, güzellik, beden, kariyer veya çevresel bir statü için birisini tercih eden insanlar, gerçek sevginin ne olduğunu hiçbir zaman tadamayacağı gibi aldatılma riskine karşı da göz göze gelecektir.

Ruh kimyasının uyumsuzluğu

Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

İki insan birbirine bedensel olarak yaklaşırsa, ilişkinin temel dayanağı oluşmayacaktır. Ten uyumu ne kadar önemli ise ruh kimyasının uyumu da bir o kadar önemlidir. Birinde bedensel zevklere yönelik ihtiyacı giderirken; diğer yandan ruhun zevkini nasıl giderecektir? O yüzden sevginin oluşmasının en temel etkisi ise ruhların birbirine olan uyuşumu ve anlayabilmesidir. Bunun için karşı tarafın düşünce tarzı ile yaşam şeklini ele alarak bana ne kadar uyuyor diye sorgulamaktan geçer. Ruhlar birbirlerini anlayamadıktan sonra sevmenin bir önemi kalır mı?

Yalnızlık korkusundan dolayı sevmek

Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

Yalnız kaldım diye birisini sevmek, kendinize zarar olduğu gibi karşı tarafı da incitecektir. Senin tam olarak sevmediğin ama seni seviyor diye onunla bir ilişki başlamak, kendini mutlu etmeyeceği gibi karşı tarafın duyguları ile de oynar. Yalnızlıktan dolayı boşluğu tamamlamaya giderseniz, çıkmaz içerisine girebilir ve kendinizi mutsuzluk tuzağına bilerek atmış olursunuz. Birbirinizi tamamlayacak ve sevebilecek bir kalp ile birleşmeyi tercih edin.

Evlenmek için evlenmek

Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi

Toplumsal baskılara boyun eğerek bir ömür boyu mutsuzluğa iten bir ilişki tercihidir. Kaldı ki hayat arkadaşınız olacak bir insan, önemli bir süreçten geçer. Toplumdaki baskı ve çevrenizdekilerin evlenmesinden dolayı etkilenerek evlenirseniz, boşanmanız an meselesi olduğu gibi evliliğin bir geçici veya kalıcı bir rehin tutulma psikolojisine de itebilir. O yüzden yaşınızdan dolayı girdiğiniz bir psikolojik bunalım yüzünden veya toplum baskısına karşı yapacağınız bir evlilikten uzak durmayı ve aşkın hiçbir şekilde yaşı olmadığı gibi kimsenin evlenme gibi zorunluluğu da yoktur. En önemli olgu ise ruhunuzu tamamlayacak bir insanı bulmaktan geçer.

Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi
Aşk Hayatının İçerisinde Ruh Kimyasının Önemi
2
5
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Eline emeğine sağlık güzel bir bence olmuş, sevdim.

  Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken, sen HİÇ ol.
  Kelimelere takılma çıkan ağıza takıl.
  Kabuğu bırak öz derdin olsun asıl.
  Aklının kimyası ile aşkının kimyası aynı değil ki.
  Kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlarda sadece sus.
  Muhabbet ile sarılmaz ise ruh beden sarılsa neye yarar.

  öyle eklemek istedim..
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

15
 • PresentVictoria
  Aşk hayatım yok ama lütfen artık olsun
 • SapKral
  Benim ruh sıkıntı 😅
 • inzar23
  Aşk hayatım olmadığı için 🥺
 • Mat-Leo
  Güzel şeylerden bahsetmişsin
 • JaneeDoe
  Güzel bir konuya değinmişsin ellerine sağlık
 • Gizli Üye
  Ruh muh hikaye ne demişler: "Paran varsa yancıkta... "
YÜKLENİYOR...