Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!

Hepinize merhaba KScan'lar. Bazı evlilikler vardır ki, her şey tartışılır. Oraya neden gittin, bunu neden yaptın, sen onu yaparsan ben bunu yaparım gibi güç gösterme savaşı başlar. Herkes her şeyi sorun eder ve iki taraf birbiri ile bir kavga içine girer. Bakalım bu durumlar nasıl oluşuyor ve düzeltiliyor.

Bu bence'de bana eşlik eden, @PiLLy_BheBek e teşekkür ederim.

#toxics

Rekabet İlişkiyi Esir Alır

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!

Bu durum aslında eşler arasında bir ego savaşıdır. Tüm ilişkiye bir virüs gibi yayılır ve toparlamak için çok uğraşmak gerekebilir. Çok tehlikeli bir noktaya girer bu tip evlilikler, tartışılan konu konu olmaktan çıkar ve haklılık savaşına dönüşür. Çiftlerin ego savaşları o kadar ilerler ki, bazen saatlerce tartışıp biz buraya nereden geldik sorusunu cevaplayamaz hale gelirler. Örnek vermek gerekirse; Bardağı neden oraya koydun diyerek başlayan tartışma, nişan hazırlığı dönemlerine kadar iner. Fakat günün sonunda neden bunu tartıştıklarının cevabını bulamazlar. Sen aslında kendin ile rekabet ediyorsun, farkında değilsin.

Haklılık Savaşı

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!

Bu tip evlilikler de konunun ne olduğu önemli değil, kimin haklı çıkacağıdır. Onlar için önemli olan, günün sonunda tartışmayı kimin kazanacağıdır. Unutulan konu şu aslında, bir noktaya varamamak. Tartışmalar saatlerce ve günlerce sürer ve yorulan taraf pes ederek tartışmayı bırakır. Fakat işin kötü tarafı şu, ilişki bir süre sonra iki tarafın bir birine haddini bildirmeye dönüşür. Öyle bir viraja girilir ki, zamanla duygusal bağ ve cinsellik azalır. Birbirleri ile duygusal ihtiyaçları giderme mekanizmaları ortadan kalkar. Çünkü iki tarafın da geçmişten gelen hesaplaşmaları, bitmemiştir. Siz eşiniz ile düşman değilsiniz, bunu unutmayın. !

Tartışmaların Bitmesi İçin Sorumluluk Alın

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!

Bu tartışmaların bitmesi için; Karşıdaki hatasını kabul etsin ki konu kapansın. Peki bu mümkün mü? Mümkün değil.. Çünkü burada ki tüm hatalar iki taraflıdır. Bu kadar patinaja girmiş bir ilişkide, bir tarafın yüzde yüz haksız/haklı olma ihtimali mümkün değildir. Onun hatasını kabul etmesini bekliyorsanız bu mümkün değil, çünkü siz savaş içindesiniz. Mümkün olmayan beklentilerden dolayı, haftalarca kapanmayan konuları pişirip pişirip tartışma gereği duyuyoruz. Bir tarafın bu tartışmayı bitirmesi için sorumluluk alması gerekiyor.

#PiLLyBheBek

Kültürel Farklılık

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!

Evlilik iki kişi arasında gerçekleşiyor gibi görünse de aslında büyük ve farklı bir aileninde artık yeni bireyi olduğunuzun gerçeğini değiştiremez. Çiftler bu bilincin farkında olmalı ve birbirlerinin aile yapılarını benimseyip benimseyemeyeceklerinide ölçüp tartmaları gerekiyor. Çünkü evli insanların anne ve babalarını acil durumlarda destek için bir araç olarak görme olasılıkları daha yüksektir.Aşamayacağı sorunları karşısında hemen ailelerine danışırlar. Bu noktada iki ailenin kültürel seviyeleri çok önemli bir faktördür. Eğer kültürel yapılar çok farklıysa mutlaka bir çatışmaya ve işin içinden çıkılamayacak bir karmaşaya davetiye çıkarır. Aynı şekilde çiftler yetiştirildikleri ailelerin doğrularını birbirine empoze etmeye çalışarak çatışma yaşarlar. Bu sorunlarla karşılaşmamak için anlayış ve empati yapabilmeyi iyi bilmek gerekir. Kültürel farklılıklar zenginliğimizdir eğer bunu benimseyip anlayışlı bir yaklaşım gösterildiği zaman bu sorunu rahatlıkla aşabilirler.

Bedel Ödeyeceğini Düşünmek

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!

Evlilikleri en çok sarsan konulardan biride, eşlerin kendi alışkanlıklarından ya da rahatlarından vazgeçmek istememeleri. Alışkanlıklarından vazgeçmenin bir bedel ödemek gibi görmek hatadır. Evlilik başlı başına bir fedakarlıktır. Tek başına yaptığın bir çok eyleme artık eşinide dahil etmek ve onu nasıl daha çok mutlu ederim diye düşünebilmektir. Mutlu bir evlilikte üstünlük savaşı değil cinsiyetin getirdiği özelliklere saygı duymak vardır. Bir ömrü birlikte geçirmek istiyorsanız sadece ben fikrinden arınmalı ve biz olabilmenin keyfini fark etmeli ve fedakar olmayı benimsemelisiniz.

Ekonomik Faktör ve Yönetimi

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!

Evliliklerde en çok tartışma nedeni olan konulardan biride parasal sorunlar.
Para yönetimini düzenlemek için eşlerin birlikte bir plan ve düzenek oluşturması yararlı olacaktır. Evin ve kişisel giderlerin harcamaları kazanılan maddi duruma göre ayarlanmalı ve bir denge kurulmalıdır.Çiftler birbirleri üzerinde maddi üstünlük kurmaya çalışmamalıdır.Kazançlarını ortak görmeli ve her ay bütçe giderleri için bir planlama günü belirlemeliler.Daha çok kazanan çift zor günler için ve birazda eğlenmek için bir köşeye para atabilir.Aynı çatının altındayken senin paran benim param gibi çıkışı olmayan konulardan uzak durmak gerekir.Artık birlikte mücadele verildiğini ve kazanılan kazancın da hayatları gibi ortak olduğunun bilincinde olmaları gerekir.

Sonuç: Ego savaşı veya haklılık savaşı ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, önce kendi hatalarınız ile yüzleşmeniz gerekiyor. Bu durumun bir kısır döngü haline gelmemesi için, her zaman söylediğim gibi daha çok seven taraf susmaya başlayacaktır.

Eklenmesi gereken pek çok daha başlık var aslında, fakat uzun tutmak istemedik. Okuduğunuz için teşekkür eder, bir sonraki bence'de görüşmek üzere.

Evlilikte Güç ve Ego Savaşı!
17
24
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Doğru noktalara değinilmiş güzel bir bence , düşüncenize sağlık katkısından dolayı @PiLLy_BheBek 👏🏻👏🏻..

  Ben evlilikte çiftlerin birbirine karşı gurursuz olmaları gerektiğine inanıyorum , çünkü o zaman Ortada ne ego savaşı olur, nede üstünlük kazanma eğilimi..
  Haklı çıkma tartışmaları sadece kişileri birbirinden uzak tutar ,
  gereksiz tartışmalar yerine çözüm odaklı davranmak ve karşısında olan kişinin hayatını paylaştığı ve sevdiği kişi olduğunu aklından çıkarmamalı..
  Görüş hala geçerli mi?
  • ToxiCs

   Değerli görüşün için teşekkür ederim. :)

  • PiLLy_BheBek

   @UNNkNOWN35 Teşekkürler🌺

  • UNNkNOWN35

   Eig için teşekkür ederim 🙏🏻

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşü

 • Oha çok süper olmuş. Okurken bazı maddelerde @TheLastQueen1 ve @Walterin i gördüm resmen. Evlilik düşünmesem de bunları gördükçe evlilikten soğuyorum. Turşumu yemeye beklerim :D
  Görüş hala geçerli mi?
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim.

  • zeynep____

   Erkek karşısında rakip kadın istemez kollarının altına usul usul girecek kedi gibi kadın ister @Alphonse55 yanlış miyim?

  • Alphonse55

   @zeynep____ Erkek karşısında rakip erkek istemez

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1623
 • Klavyene sağlık güzel bir bence çalışması oldu, teşekkür ederim.
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim.

 • İki bekar insanın evlilik içinde oluşan sorunları bu kadar güzel empati yoluyla anlatması şahane olmuş emeğinize sağlık.
  Anlayış ve empati olmayan bir evlilik her türlü kavgaya açıktır
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. :)

 • zeynep____
  Ya şu kadınlar erkeklerle güç savaşına girmeseler her şey daha güzel olacakta Bir kere kadına güç yakışmaz kadın merhamet timsalidir. Zerafet asalet temsilcisidir. Erkek güç timsalidir kimse kimsenin yerine göz dikmesin. Sonra evlilikler niye bitiyor e be kadın erkeğinle rakip misin eş misin buna karar ver


  Not : kadınların hışmına uğrayacağım ama dost acı ve doğru söyler.
 • 1_seda_1
  Çok güzel olmuş, ikinizin de parmaklarına sağlık...
 • Haklı çıkma savaşlarını sonuna kadar saçma ve gereksiz buluyorum. İkilinin ortak dili ve birbirine saygısı varsa böyle gereksiz olaylara gerek duymazlar. Evliliği yıprattığını ben de düşünüyorum ve fazlasıyla lüzumsuz buluyorum.
 • AnkaLiderit123
  Evlilikte bence gurur ego güç savaşı saçma değil mi evlilikte gurur yoktur bence sevgide de olduğu gibi kavga edersin filan ama aynı yatağada küs girmezsin yani herşeyiniz ortaktır
 • İnciitanesi_
  Hepside öyle doğru ki. Özgürlüğüne düşkün olan kişiye göre değil evlilik ve bence aynı evin içinde yaşamak, eşinin ailesini bir aile gibi girmek çok zor 🌸
 • SasukeUchihaxD
  Evlilik hiçbir zaman ben diye olmaz biz diye olur.+ ile - nin tek birşeyde olması gibi bir batarya gibi olmak lazım. Uyum içinde. Yoksa evlilik olmaz.
 • OnurKUYUMCU
  Oluşum sebepleri yazdığınız gibi değişkenlik gösterecektir fakat evlilikte zaman geçtikçe ve kişiler birbirlerini tanıyıp bir elmanın yarısı gibi olunca zaten o yaşananları çok cahilce ve çocukça bulmaya başlayacaklardır.
  Eğer yıllar geçtiği halde hala devam ediyorsa zaten o evlilik yanlış bir seçim olmuş. Allah yardımcıları olsun...
 • NéoKorítsiNeráidon
  Evet, maalesef bir bütün olduklarının farkına varamıyorlar cancağızım, rica ederim.
 • катюша_
  O kadar güzel ve açık anlatmışsın ki bayıldım elinize sağlık 😊🌹
 • Ellerinize sağlık. Neyin içine ego girerse rekabetin ucu kaçarsa bozuluyor. Evkiliklerde aslında bu durumdan hiç etkilenmemesi gereken bir durum. Hani evlilik denildiğinde sen yaptın ben yaptım sen yapmadın ben yapmadım olayı olmamalı. Bir taraf alttan almalı diğer taraf parlarken, bir taraf susmalı diğer taraf konuşurken.. Evlilik dediğimiz hatta arkadaşlık mahiyetinde bile taraflar alttan almayı gerektiğinde bilmezse o birliktelik bir süre sonra illa ki kesilip bitiyor. Susmak, alttan almak ve alçak gönüllü olmak bizlerden bir şey eksiltmemeli.
 • 15 yillik evliyim boyle seyleri hic gormedim. yasamadim ben
 • yenigenç48
  Çok faydalı oldu özellikle tartışmanın bitmesi için sorumluluk kısmı
 • Asıl ego ilişkiyi zorla evliliğe getirmek olsa gerek. Gelmezse bu kadar sorun olmaz. Elinize saglik
 • bakiresevmez
  Huzur vermeyen bu tip kadınlardan anında kurtulun geç olmadan
 • Birdusunceseli
  Lutfen konusup anlasabileceginiz insanlarla evlenin
 • Redscorpion25
  Emeğinize sağlık...👏👏👏
 • Damarlıbaran
  Evlilik sonrası çok önemli güç kimde oldugu onemsiz asılolan monotona donmemesi
 • Güzel bence olmuş, sadece senin eline sağlık.
 • Dünyalıbağyan
  Eşim bu
 • Amazingforever
  Evlilikte kadın inatçı olursa o evlilik yürümez
 • gencoyun135
  Yaşanması normal
 • kafamihisssetmiyorum
  evlilik boş iş
 • suunmxv
  Evlilik öldürüyor
 • KırıKMerdane
  Gayet yerinde tespitler olmuş tebrik ederim
 • skyhan055
  Ego evliliği bitiren en büyük etken bence de
 • Fkusna_Huy
  Sosyo kültürel farklar çok önemli
 • Sahsen ben yapmam hersey ortak tır
 • Emeğine sağlık güzel olmuş bencen💫
 • Kimse evlenmez ki benimle
  @ToxiCs
 • Özkan6688
  Çok saçma evlilik te güç savaşı da ne imiş
 • UniversalSoldier
  Güzel paylaşım, tebrikler
 • Dibinekadarhadi
  Bence iki taraf egolarını bir kenara bırakmalı.
 • Gizli Üye
  Hep bilindik şeyler...
 • Gizli Üye
  Evlilik için eşler arasında denklik olması çok önemlidir.
 • Gizli Üye
  Tartışmaların Bitmesi İçin Sorumluluk Almak önemli
 • Gizli Üye
  Eline sağlık güzel bir paylaşım olmuş.
  Çok teşekkürler
 • Gizli Üye
  Evlilik bana göre değil ya çakmalık bir karı bulup gece gündüz çakacam evlilik iyi değil kadınlar eşya gibidir kullan kullan eskiyince at evlenip de nereye kadar kullanıcam eskir.😂😂
  • Gizli Üye

   Bak hele bak bide eksiliyorlar tek kullanımlık peçeteler sizi 😀

YÜKLENİYOR...