Uzak Mesafe İlişki Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Aranızdan bazıları uzak mesafe ilişkisi yaşıyor veya yaşamayı planlıyor olabilir, doğal olarak bu zor ve insanda tereddütlere yol açacak bir karardır. Ben de bu insanlardan biri olarak bugüne dek tecrübe ettiklerimi toparlayarak sizlere bazı öneriler sunmak istedim, umarım faydası olur;

1) Kıskançlık meselesi

Uzak Mesafe İlişki Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Bu ilişkide en çok sorun olabilecek meselelerden biri kıskançlık. Aslında bu uzak yakın fark etmiyor pek ama uzaktan bir ilişki yürütmek normal kıskançlık seviyesinin iki katına çıkmasına neden olabiliyor, erkek-kız ayırt etmeden.

Peki bu sorun nasıl aşılabilir?

Öncelikle bunun için partnerinize güvenmeniz büyük önem taşımakta. Aynı şekilde sizin ona bu güveni vermeniz, onun size bu güveni vermesi kadar önemli. Kıskançlık illa tam anlamıyla bir aldatma eyleminden ötürü olmayabilir, bazı ilişkilerde çok basit şeyler bile kıskançlık nedeni olabiliyor. Partnerinizi asla kıskanmamak zor olabilir, böyle bir şeyi yapın demiyorum ama eğer kafanızda bir şüphe olduysa ya da kıskançlıkla ilgili bir meseleye kızdıysanız, sevgilinize bunu açık ve net şekilde iletmeniz, bu süreçte sakin olmanız, saldırgan yaklaşmamanız ve onun verdiği cevapla tatmin olmanız önemli.

Eğer zaten onun söylediği şeyin yalan olduğundan şüphe ediyorsanız, ihanete uğradığınızı ve uğrayabileceğinizi size düşündürüyorsa ilişkiyi yeniden gözden geçirmekte fayda var. Kıskançlık olmalı ama bunu dozunda tutmanız, meseleyi uzatmamanız ve karşılıklı güven sağlamanız çok önemli.

2) İstikrar/Kararlı olmak

Uzak Mesafe İlişki Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Böyle bir ilişki içindeyseniz veya olmayı planlıyorsanız bu ilişki konusunda istikrarlı olmanız, kararlı olmanız, bu ilişkiyi gerçekten istediğinizden emin olmak çok önemli. Yan yanayken nasıl olması gerekiyorsa, nasıl davranacaksanız uzaktayken de olması gerekeni olabildiğince sağlamak, devam ettirmek önemli. "Olur olur, olmazsa ayrılırız" tavrı, uzaktan ilişkide hiçbir işe yaramayacaktır.

Fazla umursamaz, iletişimden kopuk, önemsemez olursanız birbirinizden uzaklaşırsınız, bu da ayrılmanıza neden olur. Sürekli dip dibe olun demiyorum tabii ama ilişki esnasında birbirinizden uzakta olacağınız için normalde kafanıza takmadığınız bazı davranışlar gözünüze batabilir. Bu durumlarda sakin kalıp gerektiğinde alttan almanız çok önemli. Yan yana olamayacağınız için kendinizi tam anlatamadığınız zamanlar olacaktır veya birbirinizi anlamadığınız zamanlar. Böyle zamanlarda kontrolü kaybetmemek çok önemli. İlişkiyi gerçekten istediğinizden, karşınızdakini sevdiğinize emin olduğunuz zaman istikrarı elden bırakmamak gerekiyor, eğer isteğiniz uzun süreli bir ilişki ise.

3) İletişim

Uzak Mesafe İlişki Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Bütün ilişkilerin en önemli noktası; iletişim. Uzaktayken bu 10 kat daha fazla önemli oluyor. Çünkü birbirinizi göremediğiniz için -en azından fiziksel olarak yan yana olmak anlamında- iletişim kurmak, elinizdeki tek kaynak. Bunu olabildiğince en doğru şekilde yapmalısınız. Karşılıklı olarak birbirinize açık, net ve direkt olduğunuz takdirde çok sorun çıkmayacaktır.

Kavga ederken birbirinizden uzakta olacaksınız dolaysıyla kavga esnasında kontrolü kaybetmeyip sakin kalmak çok önemli. Sakin olduğunuzda daha iyi düşünebilecek, söylemek istediklerinizi daha net şekilde belirtebileceksiniz. Eğer bozuk bir iletişim varsa karşılıklı olarak bunu düzeltmeye çalışmalısınız. Anlayış göstermek çok önemli. Sizin yaptığınız her şey onun hoşuna gitmeyebilir, onun yaptığı her şey sizin hoşunuza gitmeyebilir, bu da çok doğaldır, böyle durumlarda bunu konuşarak uzlaşmaya varmak ilişki için çok daha sağlıklı olacaktır. Mümkünse en ufak şeyden pürüz çıkartmamaya, öküzün altında buzağı aramamaya çalışın. Derdinizi sakince anlatın, hemen kavgaya girişmeyin. Eğer zaten ilişki, en ufak şeyden kavga çıkartma noktasına gelmişse ilişkinin geleceği pek parlak gözükmüyor demektir.

Tartışmak, atışmak her ilişkide olması gereken, olağan durumlardır. Biraz tartışmak ilişkinin heyecanını ayakta tutar. Ama bunu yaparken saygılı olmaya, işi büyütmemeye dikkat edin. Hoş görebildiğiniz durumları olabildiğince alttan almaya çalışın.

Dinleyin. Sadece kendinizi ve dertlerinizi anlatmayın. İyi de bir dinleyici olun. Kendini iyi anlatmak kadar iyi dinlemek de önemli. Partnerinizi iyi dinleyin, isteklerine, ihtiyaçlarına kulak verin ve gerektiğinde fedakarlık yapmaktan gocunmayın.

4) Kişisel alana saygı

Uzak Mesafe İlişki Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimizin kendine göre, bazı kişisel alanları vardır. Bireysel olmak istediğimiz, kendimizin yöneteceği ve başka kimsenin karışmasını istemeyeceğimiz kişisel alanlarımız, sınırlarımız. Partnerinizin bu alanlarına saygı göstermeye özen gösterin. O her ne kadar sizin sevgiliniz olsa da bulunduğu yerde kendine ait bir düzeni, alanı, çevresi var. Okuduğu bir okul veya çalıştığı bir iş. Aile, arkadaşlar, ev... Hepsinde olmasa da bazılarında hassas olabilir, dışarıdan herhangi bir müdahale veya herhangi bir söz kabul etmeyebilir. Dolayısıyla sevgilinizin bulunduğu yerde, sizden farklı bir hayatı, yaşamı olduğunu idrak etmeli ve bu konulara çok fazla karışmamalısınız. Aksi takdirde partneriniz hırçınlaşabilir.

Eğer yalnız kalmak istiyorsa onu yalnız bırakın, meraktan ölseniz bile. Nasıl olsa halletmesi gerekeni hallettiği zaman size geri dönecektir. Eğer ailesiyle vakit geçirmek istiyorsa, sizinle kalması için ısrar etmeyin veya kendinizi ailesinden daha üstün bir pozisyona sokmaya çalışmayın. Hatta bunu istemeyin bile, çünkü muhtemelen ailesinden daha ön planda olamayacaksınız. Arkadaşlarıyla olan ilişkilerine karışmayın, o en doğru nasıl hareket edeceğini, sınır koymayı bilir, size güven vermesine izin verin. Onun hayatına müdahale etmeye çalışırsanız, yaşamını ve ilişkilerini kontrol etmeye çalışırsanız sizi geri itecektir, bunun olmasına izin vermeyin.

5) İlişkinin heyecanlı kalmasını sağlamak

Uzak Mesafe İlişki Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Uzaktan ilişki yürütmek aslında biraz maceraperest bir ilişki türü olduğu için iyisiyle kötüsüyle içinde heyecan barındırıyor. Ama ilişkinin ilk aylarından sonra heyecanı yerinde tutmak normalde bile zorken uzaktayken daha da zorlaşabiliyor.

Peki bu durumda ne yapmalı?

İlk tavsiyem, eğer böyle bir imkan yaratabiliyorsanız, kısa tatillerde veya ansızın, haber vermeden sevgilinizi ziyaret etmeniz olacaktır. Sizi bir anda karşısında görmesi -veya sizin onu karşınızda görmeniz- beklenmedik bir mutluluk yaratacaktır ve özlem gidermenizi sağlayacaktır. İlişkiye heyecan da katar.

Bunun haricinde, ilişkilerde cinsellik genelde önemli oluyor, hem erkek hem kadın tarafı için. Ancak birbirinizden uzakta yaşarken fiziksel bir temasta bulunmak pek mümkün değil. Ancak bu, bu konuda kendinizi gösteremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Görsellik, özellikle de erkekler için çok önemlidir, bazen cinsel birleşmenin kendisinden bile daha çok. Bu yüzden onun gözüne hitap etmeye çalışın. Arada bir provokatif bir kıyafet giyerek resminizi partnerinize göndermek, aldığınız bir iç çamaşırını partnerinize göstermek veya beklenmedik müstehcen mesajlar hem arzulanmanızı hem bir sonraki görüşmeniz için ona ulaşmak istediği bir şey yaratmanızı hem de ilişkinin cinsellik tarafını beslemenizi sağlayacaktır.

Partneriniz burada yok diye ona özel günlerde hediye almamazlık etmeyin. Yine de eğer kutlanacak bir şey varsa hediyenizi alın, sürprizinizi hazırlayın. Hayal gücünüzü konuşturun, onun da hayal gücünü zorlamasına olanak tanıyın. Olur olmadık zamanlarda kışkırtın, fazla aşırıya kaçmadan. Arada bir gerekiyorsa gizemli olun, merak etmesini sağlayın. Merak da heyecan verici bir şeydir.

Özetlemek gerekirse;

Gereksiz yere kıskançlık yapmayın, kıskanın ama dozunda tutun.

Partnerinize güvenin; güven verin ve onun size güven vermesine izin verin.

İletişime önem verin, bu sizin onunla bağ kurmak için kullanabileceğiniz tek araç.

Özel alanına, kişisel alanına saygı gösterin, gerekirse yalnız bırakın.

Onu istediğinize emin olun, gerçekten istiyorsanız istikrar sağlamaya çalışın.

Gereksiz yere tartışmayın, kavga çıkartmak için yer aramayın.

Ve tabii ki saygılı, anlayışlı olun. Sevginizi gösterin. Onun için önemli olduğunuzu bilmesini sağlayın. Aynı şekilde partnerinizin de sizi sevdiğini göstermesi gerekiyor.

Eğer size güven vermiyorsa, sizinle her fırsatta tartışıyorsa, sizi aşağılıyorsa, uzakta olduğunuz için başkalarıyla da birlikte olma hakkını kendinde görüyorsa o kişiden koşarak uzaklaşmanızı şahsen size tavsiye ediyorum. Her ilişkinin temeli güven esasına dayalıdır, dolaysıyla güven sağlamadıysanız hele de uzaktan bir ilişki yürütmenin çok zor olduğunu unutmayın. Birbirinize saygı ve anlayış göstermeniz önemli. Eğer ikiniz de bu ilişki için istekliyseniz pek bir sorun çıkmayacaktır.

Ayrıca bütün söylediklerimin karşılıklı olması gerektiğini de ekleyeyim. Sadece siz veya sadece o yapıyorsa bu çok sağlıklı bir tutum olmaz. Sizin verdiğiniz emeği o da vermeli -veya tam tersi. Söylediklerimin haricinde aslında her şey birbirinize olan hislerinizde, verdiğiniz değerde bitiyor. Eğer bunlar güçlüyse ve ne istediğinizden eminseniz sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Umarım yazdıklarım size yardımcı olmuştur ve ilişkinizi daha sağlıklı hale getirmeye yardım etmiştir.

Uzak Mesafe İlişki Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?
31
10
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Nodrt

  Çoğu kız üniversiteye geldiği ilk sene memlekette sevgilim var muhabbeti yapar. Çoğunun erkek arkadaşı ya o şehirde kalmıştır ya da başka şehirde bir üniversite kazanmıştır. O ilişki yürümez genelde. Son sınıfa kadar o kız 9 sevgili değiştirir. Uzun lafın kısası uzaktan ilişki yürümez. Yalan dolan.

  Görüş hala geçerli mi?
 • Okngüll

  uzaktan olan her ilişkide mutlaka bir sorunlar çıkıyor. herkes beklemiyor. sabır etmek gerekli. hasretlik zor iiştir. hasret çeken özlemiyle yanan kadınlar bizim canımızdır daima

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Hoştçakal123

  Uzaktan ilişkiye iki senemi verdim götünüze tekme yersiniz yapmayın uzak durun

  Görüş hala geçerli mi?
  • eylul10

   Katılıyorum aynısı benim de başıma geldi

 • darkleyl96

  Güzel öneriler teşekkürler :)

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

829
 • Msk27

  Başta güzel heyacnlı oluyor ama bir süre sonra sıkıyor ve aynı hryacan kalmıyor

 • GGGli

  4.5 yıl oldu beraberiz son 2.5 yılı mesafe var ama dediklerin zaten var yani insan olun anlamına gelen bir yazıydı bu galiba

  • Denizoykuy

   Başlarda zorladı mı?

  • GGGli

   @Denizoykuy Tabi ilk gönderirkenki halimi hatırlıyorum salya sümük ilk 1 ay çok kötüydü ama sonra işe girip defffalarca çalışıp çalışıp yanına gitme aşkıyla çalışıp yanına gittiğimden zorluk geçti derken bu sene benim üniversiteeme 17 saat uzaklıkta olan kendi memleketini yazdı ne yalan sölim birbirimizi iple çekiyoz

  • Denizoykuy

   Yaaa ne güzel. Bizim de 1 ay oldu daha. Dışarıda sevgili görünce içim burkuluyor. Üzülmesin diye ona da söylemiyorum :(

  • Hepsini Göster
 • Uzak ilişki sevmiyorum ben okşamadan, dokunmadan, elini tutmadan ilişki olmaz

 • Internet telefona şarjına da dikkat edeceksin dikkat edeceksin

 • Ezhel35

  Güzel bir yazı olmuş 👍🏻

 • Felsefik13

  Sexting yapmasını bilmeli!

 • gülersey

  Yürümez çok zor

 • Karşılıklı güveni sağlayın diğerleri hallolur :)

 • emeğe sağlık dedirten güzel bir paylaşım

 • oguzhan55555

  Ss alıp lazım olunca okumak lazım

 • Beyazkin34

  Her an herşey yaşanabilir..

 • Zor birsey.

 • dreamliner61

  saygı sevgi ve sadakat olmasına...

 • Hardboy51

  Gözden ırak olan gonulden de uzak olur nokta...

 • gündüzüngüneşi

  İlişkim yok ki uzak mesafe olsun

 • Bunların hepsine

 • Geceaşkı-24

  Uzaklığın çok önemi yok

 • zupperzonick

  Uzak mesafeden ilişki yürütemiyorum

 • uzaktan zor ya

 • Böbreğe dikkat edin almasınlar..

 • Pembelaleler

  Yeterki güven olsun

 • Benfero79

  Zorunluluk tan yoksa yanyana olalım

 • jezey

  Uzaktan yürümez

 • Afiliaskaskaskask

  Aynen haklısın

 • İyi yanları ve kötü yanları var

 • gözden ırak gönülden ırak

 • Uzak mesafe ilişki si zor

 • Denizoykuy

  Uzak mesafenin 2. haftasındayım :(

 • ANTI_deodoran

  Gūven ama ne ksdar nereye kadar

 • Mediatorri_

  Gözden ırak olan gönülden suriye olurmuş.

 • Kimbuu16

  Gözden ırak olan gönülden de ırak olur

 • İlişki demiyorum ben ona ya 😁

 • Erkekler_ne_diyor

  Uzak ilişki yaşamam

 • Efsane anlatım

 • BlueKelebek

  Gözden ırâk olan gönülden de ırâk olur.

 • Gizli Üye

  Çok zor bir durum. Allah yardımcıları olsun.

 • Gizli Üye

  Çokta sağlıklı olmuyor zaten

YÜKLENİYOR...