Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

BacanakPanda

Bazen aşk gözümü kör eder ve seçimlerimizi kalbimiz yapar. Belki de evlilik hayatımızın en büyük kriteri bu olmalı diye düşünüyorum. Hangisini seçmeliyiz?

Aşkta, mantık cicim aylarından sonra başlar.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

Herkesin başından böyle bir olay geçmiştir. Geçmediyse de mantığını kullanmadığın sürece zamanla bu durumu yaşayacaksın.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

Önce büyüsüne kapılırsın yaşadığın her şey sana gerçek gelir. Sonra gerçeklerle yüzleşmeye başlarsın. Aşktan daha önemli şeyleri görürsün.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

Ekonomik sıkıntılar bir ailede en büyük sorunlardandır. Bir ömür kirada yaşayamazsın ev almak istersin. Her zaman işe yürüyerek gidemezsin arabam olsun dersin. Çocukların ihtiyaçları olur yetişemezsin. Aşkını yaşayacak psikoloji kalmaz ve sonra kavgalar, tartışmalar başlar.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

İşte o zaman düşünürsün ''keşke geçmişi değiştirme şansım olsaydı'' diye! Keşkelerle ve stresle yaşamana devam etmekten başka çaren yoktur.

Her aşk evliliği böyle olur demiyorum. Ama olma ihtimali çok yüksek. Soruyorum size riske atılacak bir hayatınız var mı?

Mantıkta, aşk sonradan başlar.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

Başlık tuhaf olmuş olabilir belki de, ama benim çok sık gördüğüm bir şeydir.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

Ekonomik sıkıntısı olmayan aileler iyi bir anne, baba oluyorlar. Sosyal hayatları çok fazla ve lüks içinde yaşıyorlar. Birbirlerine saygı duyuyorlar. Saygı varsa aşkta zamanla oluşuyor.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

Eğitim kalitesi yüksek, kültürlü ve kariyerli insanların evine pek mutsuzluk girmez. Evli miyim? Hayır! Ama çalıştığım kurum sayesinde iş arkadaşlarımla bu durumu konuşup bilgi alıyorum.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği

Örneğin; bu sene emekli olan annem kadar sevdiğim bir öğretmenim vardı. Kendisinin mantık evliliği yaptığını ve bu evliliklerin ilk başta zor geçtiğini ama sonradan birbirlerine aşık olduklarını söylemişti.Eşi de astsubay bu sene emekli oldular beraber. Tahmin edin bakalım Türkiye de ekonominin çöküş yaptığı su zamanlarda kaç para emekli maaşı alacaklar? 17 bin TL! Neyse konu farklı yerlere gitmeden anlatmak istediğim mantık evliliği size kaybettirmez. Evlenmeden önce kriterlerinizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği
Cehennemin Girişi Aşk Evliliği, Cennetin Anahtarı Mantık Evliliği
17
16
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • SmellSmoke
  Bence mümkünse hem aşk hem mantık evliliği olsun. Bu arada bence insanların çoğu sadece aşık olup evlenmezler. Çünkü bazı insanlar hemen aşık olmaz tanıdıkça aşık olurlar. Bu demek değildir ki maddi unsurlara bakarlar ve öyle aşık olurlar. Önce bir adamın ya da kadının ne kadar insan olduguna bakarız sonrasında eğitim kültür iş vesaire durumlarla ilgileniriz. Ben senin kara kaşına vuruldum diyen kac kisi var bir buna bakalım. Yani demek istediğim hic kimse aşık oldum diyerek zerre tanımadan bir yola çıkmaz yani dolaylı olarak mantıkta en başından beri olayların içindedir. Onu bunu bırakın bir kenara. Isterseniz mantık evliliği yapın isterseniz aşk evliliği. Mutlu ya da mutsuz olmak kısmen insanların elindedir lakin kader diye bir olayda var bunu da es geçmeyin. Çok varlıklı ve iyi geçinen insanlarken bir anda herşey alt üst olabilir. ya da tam tersi orta halli bir aileyken zirveyi de görebilirsiniz. Bunun adı hayat. Mantığı olmaz. Yaşıyoruz geçiyor. Keyifli geceler.
  Görüş hala geçerli mi?
  • BakuNice

   Bu kadar şeyi yazdığına göre baya ciddiye almışsın sen bu soruyu.

  • BacanakPanda

   @BakuNice okuyana küpe, okuyamana senin gibi boş yorum. 😀

  • SmellSmoke

   Teşekkür ederim 😊 @BacanakPanda

 • Blue4
  Yaşını bilmiyorum ama sen bu işi cozmussun 👍 ask evliliği yapip ayrilan biri olarak söylüyorum bunu. Mantik çok önemli. Yani bunu söylerken bile tabiki sevmediğim biriyle evlenemem ama mantik şart. Şöyle ki aileler uygun olmalı, kültür uyumu, ortak zevkler, eğitim uyumu, maddi durum. Hepsi varsa üstüne de seviyosan ballı kaymak. Ask yoksa tabiki zamanla sevgi olabilir ama olmama ihtimalini de unutmamak gerek.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Blue4

   Bu arada şimdiye kadar bu sitede okuduğum en güzel ve anlamlı Bence olmuş çok beğendim eline sağlık 👏👍

  • BacanakPanda

   Beni mutlu eden, en güzel yorumlardan biri olabilir bu teşekkür ederim 🥳 27 bu arada 🤓

  • Blue4

   Rica ederim. Gerçekten bu siteden nadir olarak çıkan faydalı ve anlamlı yazılardan. Allah size pişman olmayacağınız bir evlilik nasip etsin.😊👏

En İyi Erkek Görüşleri

 • ALSalvatore
  Emegine saglik ama ben katılmıyorum. Çok gördüğün birşey olması normal çünkü insanlar bu yollarda ilerliyor, evliliği hafife aliyor artık. Evlilik gibi kutsal birşey ticarete dönüştü adeta. İlk etapta seven olanla yetinmeyi bilmeli. Erkek dediğin zaten bir takım çabaları vermeli aç ve açıkta bırakmamalı. Dediğin kafada gidilirse sadece maddi durumu iyi olanların evlenmesi diğerlerinin ne bk yerse yemeleri gerekir. Kültürlü, okumuş fakat hayatin getirdiği sanssizliklardan dolayı iyi hedeflere ulasamamis bu adamın imkanı iyi değil diye evlenmesin o zaman? Etrafında aşk evliliği değil yalan dolan heves evlilikleri görüyorsun. Gerçekten sevenler her türlü zorluğu bir olup atlatıyor bunu yeni jenerasyonda görmemen doğal.
  Görüş hala geçerli mi?
  • BacanakPanda

   Kısaca eskide kaldı diyoruz aşklar, teşekkür ederim detaylı yorum için 🙏

  • ALSalvatore

   Doğru aynı kapıya çıkıyor teşekkürler

  • Morgenrood

   "Dediğin kafada gidilirse..." diye başladığın cümle tam benim okurken icimden geçen. Neden bilmiyorum ama çok güldüm gece gece 😅😂 anlatış şekline kurban

  • Hepsini Göster
 • MersinLyMKA
  Yani diyorsunu ki para para para! Sizin dediğiniz mantık evliliği değil para evliliği. Bizim insanımız bir taraf cebe baktıkça, diğer taraf bacak arasına baktıkça ne aşk ne sevgi bu duyguları tadacak kişi çok azdır. Bu evlilik değil ticarettir!
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1514
 • Клвдияивановна
  evet mantık evliliği daha mantıklı duruyor diğerleri kaybediyor sayın editör bey görüşlerinizi çok beğeniyorum çok başarılısınız :)
 • BoşyapanŞizovski
  Katılmıyorum evlenmek gibi bir hayalim yok ve olursa da tercihimi mantık evliliği gibi bktan bişi de kullanmam anca aşık olursam.
  Ama kendine göre haklısın tabisi
 • Amorcita
  Cümlede EVLİLİK kelimesi geçiyorsa mantık ya da aşk çok fark etmiyor. Kendi adıma o defteri kapattım. Evlenmeden önce aşkım sorun değil atlatırız biz ne olsa tarzı cümleler, sıkıntılar baş gösterince ağır laflara dönüşüyor. Keşke her mantık evliliğe de aşkla sonuçlansa ama şans biraz bu işler. Kriterler dediğimiz şartlar o kadar kaygan bir zemin ve bol değişkenli bir denklem ki!! Hiç bir konuda garantisi yok ne aşkın ne paranın ne mutluluğun...
 • Shazam6
  Benim dusuncem mantiga mi giriyor bilmiyorum ama guzellikten cok zekaya bakiyorum ben dusuncelerimiz uyuyormu iyi anlasabiliyor muyuz konuscak konumuz oluyor mu sohbetimiz akici mi oluyor yoksa onu sıkiyormuyum guzellik 2. Planda genellikle yani akilli olsun ama benim sevecegim guzellikte de olsun once aklini severim yani 😄
 • Lêctum
  İkisini de savunmuyorum, sevin, bakın, durumunuz iyiyse evlenin bu kadar basit. Aşık olduğun kişiyle evlenmek zorunda değilsin sonuçta. Mantık evliliklerini de doğru bulmuyorum. İnsan refaha kavuşunca zevklerine, diğer artı şeylere daha çok önem verir. Aldatmalar daha çok oluyor.
 • WearyHumaN
  2sininde bir ara yürümesi de olur imkansız değil 2 medeni saygılı insan konuşarak anlaşarak hayatlarını güzelce sürdürebilir ve aşk yaşayabilir
  • BacanakPanda

   Ben aşk evliliğinden mutlu olanları fazla görmedim. Vardır ama sayıları çok az

  • WearyHumaN

   yani şu var düşünen bir insan mantıklıdır her insanın kör olduğu bir zaman vardır kızınca kıskanınca vs ama bunu bastırabilir bir daha yapmayabilir özür dileyebilir yani olabilcek bir şey sadece 2 mantıklı ve saygılı insan lazım ben kızdımda uzaklaşırım haksızsam geridöner özür dilerim ama değilsem gelmesini beklerim

 • GeriDöndümBebek
  Tam emekli maaşlariyla nasil gecinecekler derken 17bini görünce şok oldum. Nasil yani biliyorsan anlatir misin lütfen?
  • BacanakPanda

   Öğretmen emekli maaşı astsubay emekli maaşı eşi ekstradan emekli çift emekli yani bide emeklilik primlerini faize yatırmışlar 700 bin tl yi öyle aylık gelir 17 bin i bulmuş.

 • EbEcHAEzMe
  Ben de bu konuda katılıyorum.. Aşk hem harama yol açıyor hem zinaya... Halbuki Mantık evliligi.. ki genelde görücü usulü oluyor.. hem daha uzun sureli hem de daha sağlam bir evlilik oluyor..
 • Plasmislaas
  Aşk bir saman alevi gibi çabuk büyür çabuk söner. Mantık ta çok sorgular. Ayrıca her iki türde de ben güvenmiyorum erkeklere. En masum görünenin bile altından neler çıkıyor neler. Ben bekar iyiyim. İnsana rast gelesiniz @plasmislaas
 • mehmetarslan223
  Eşinin parası bittin de ne olacak Toto’ya tekmemi evlilik zor zamanların da beraber olmaktır bence öyle tadı çıkar hazıra konan hergün yediği etten zevk almaz ama fakir 2 ayda bir yese büyük bir mutlulukla karşılanır
 • ordannburdannsurdaan
  İste gercekler çok güzel anlatmışsın. Sadece eğitim kalitesi yüksek kültürlü demişsin emin ol onlarin evlerinde mutsuzluk hakim...
 • tanricaninsevdicegi
  Bence mantık evliliği yoktur mantıklı olan evlenmemektir.
 • CatKing
  İnsanın barındırdığı ne ise evlilikte yaşantı o olur.
 • immortal007
  Ben evliliğin kader olduguna inananlardanım, anlaşmak kendi elimizde.
 • cnsklkan
  Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz?
  • BacanakPanda

   Ekonominin ben ön planda olduğunu düşünüyorum.

  • Shazam6

   Sen nasil dusunuyorsun?

 • Soulfly_34
  Nevzat Tarhan okuyorsunuz galiba
  • BacanakPanda

   İlk defa senden duydum ismini

  • Soulfly_34

   Emegine sağlık güzel bir bence olmuş.
   Prof. Dr.' dur kendisi.

  • BacanakPanda

   Teşekkür ederim araştırcam kendisini

  • Hepsini Göster
 • Bu konuda susma hakkımı kullanıyorum 💅 ))
  • BacanakPanda

   Ama gerçekci ol şimdi 🤓 Aşk evlilikleri hep bir kavga tartışma değil mi

  • Die-Mutter

   Her evlilikde var bu ;
   Asıl mesele bu ki;
   Aşk ile de yapsan evliliğini mantık ile de yapsan ;
   Her şey imzayı atıb, aynı çatı altında yaşayınca başlıyor. İki türlû de sen karşındakinin hiç görmediğin; bilmediğin ve sana yeni yeni aşikar olmaya başlayan yönleri ile tanışıyorsun. Kavga tartışma her evlilikde var lakin kaynağı, asıl sebebi önemlidir. Ne oldu o büyük aşka; ya da o benzersiz mantığa dedirtecek türden. ))

  • BacanakPanda

   Kesinlikle haklısın ben mantıgı şu açıdan kullanmadan yanayım. İnsanları sınıflandırmak hoş değil ama bazen gerekiyor. bir alt kesim kendini geliştirememiş insanlar var. Bide kendini geliştirmiş eğitimli kariyerli insanlar var. Hangi tercih daha garanti olur? Buna dayanarak yazdım biraz

 • SonbahardanSonrası
  Kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum 🙄🙄
 • Skrlçy
  Kalpte sevginin bittiği yerde cehennem başlar.
 • Bence de bende artık mantık evliliği düşünüyorum
 • mutsuzumcunku
  Kesinlikle aynı fikirdeyim.
 • burak_gunes
  Yokya bence ikisindende biraz olmali
 • xizmirzz
  Aşkta sade olmaz mantıkta ikisi bir olmalı
  • Shazam6

   Mantik olunca ilerde askta oluyor ztn :)

 • pyaar_impossible
  Orantılı olsun ki yaşadığımızın farkına varalım
 • zupperzonick
  Evlilikte mantık para yetmeyecek dediğin an başlar
 • BakuNice
  anlamadım
 • Gizli Üye
  Hangi kurumda çalışıyorsun usta?
  • BacanakPanda

   MEB de

  • Gizli Üye

   Son paragrafta öğretmenim vardı demişain. Nasıl senin öğretmenin oluyor

  • BacanakPanda

   Öğretmen iş arladaşım işte, öğretmenim dememde ki sakınca ne 😀

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Mantık evliliği yaptim hiçte mutlu değilim birdaha dünyaya gelsem aşkla evlenicem o işler senin yaptığın hesapla olmuyor
 • Gizli Üye
  Kuzenim mantık evliliği yaptı doktorla evlendi kız 35 yaşında ama 50 yaşında gibi görünüyor mutsuzluktan. Annesi döve döve verdi doktor diye. Al sana mantık🤓
  • BacanakPanda

   İstisnalar kaideyi bozmaz 🤨🤓

  • Gizli Üye

   Başka bir tanıdığım diş doktoruyla evlendi adam aldattı ve boşandılar onuda anası döverek vermişti😊 Kısaca mantık her zaman işlemiyor

  • Shazam6

   Ama bu anlattiklarin baskasinin zoruyla evlilik 2 kisi kendi arasinda konusup evlenirse boyle seyler olmaz bence

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...