Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean

Semih6934

Merhabalar,

Bu yazımızda, efsane film arabaları serisinin başında gelen modellerden DMC DeLorean'ı, Geleceğe Dönüş filminin efsanesi olan Zaman Makinesi'ni kısaca inceleyeceğiz.

Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean

En başta Ekim 1976'da ortaya çıkan ilk prototip, Pontiac'ın eski baş mühendisi olan Amerikalı otomotiv baş mühendisi William T. Collins tarafından tamamlandı. Prototip başlangıçta DSV-1 veya DeLorean Güvenlik Aracı olarak biliniyordu. Geliştirme devam ederken, model DMC-12 adını almadan önce DSV-12 olarak anıldı, buradaki "12" değeri, model piyasaya sürüldüğünde 12.000 $ hedef liste fiyatına ithafen verildi.

DMC DeLorean, Amerikalı mühendis ve eski GM yöneticisi John DeLorean'ın, kurucu sahibi olduğu DeLorean Motor Company (DMC) tarafından, Amerika pazarı için 1981'de üretimine başlanıp 2 yıl süre ile üretimine devam edilen modelidir. İtalyan otomotiv tasarımcısı Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanmış, martı kanat tipi kapılı model, farklı olarak karbonfiber ve kevlar malzemeden imal edilmiş ana gövde ve fırçalanmış paslanmaz çelik dış gövdesi ile birlikte sıradışı bir tasarıma sahipti.

Üretim Yeri: Kuzey İrlanda, Dunmurry (DeLorean Motor Cars, Ltd.)

Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean

Başlangıçta otomobilde, merkezi olarak monte edilmiş bir Wankel döner motora sahip olması düşünüldü. Comotor Şirketi üretimi sona erdiğinde motor seçimi yeniden gözden geçirildi ve tercih edilen motor, Ford Cologne V6 Motoru olmuştu.

Ford V6 motoru, kısa süre sonra Citroën CX 2000'in tüm aktarma organlarını kullanabilmek için reddedilecekti, bu seçim daha güvenilir olarak kabul edildi ancak Citroën'in 1.985 cc (121 cu in) I4 motoru, nihayetinde DeLorean için güçsüz görüldü. Citroën, DMC'nin motoru turboşarj etme planlarını öğrendiğinde, DMC'nin başka bir motor bulmasını önerdi. Sonunda yakıt enjeksiyonlu V6 PRV motoru (Peugeot-Renault-Volvo) seçildi. Sonuç olarak, motor konumunun Prototip 1'deki ortadan motorlu konumdan Prototip 2'deki arkadan motorlu bir konuma taşınması gerekiyordu, bu da üretim aracında korunacak bir konfigürasyondu.

Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean

Üretim sürecinde kullanılan motoru, Peugeot, Renault ve Volvo tarafından ortaklaşa geliştirilen 2,85 L (174 cu in içinde), PRV ZMJ-159 kodlu V6 tip motor olup, güç çıkışı: 130 hp (132 PS; 97 kW) ve 153 lb⋅ft (207 N⋅m) tork değerindedir. Bosch K-Jetronic yakıt enjeksiyon sistemi ile donatılmıştır. Arkadan motorlu ve arkadan itişli araç, 5 ileri manuel ve 3 ileri otomatik şanzıman seçeneklerine sahip, iki kişilik bir spor araçtır. DMC-12 olarak da bilinmektedir.

Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean

Düşük yapı üretim kalitesi ve çok da tatmin edici olmayan sürüş deneyimi ile kötü bir ün kazanmasına karşın DeLorean, kısmen de olsa, Geleceğe Dönüş'ün popülaritesi tarafından yönlendirilen güçlü bir takipçi kitlesine sahip olmaya devam ediyor. 2015 yılı itibariyle 6.500 DeLorean'ın yollarda olduğu tahmin ediliyordu.

Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean

DeLorean Motor Company, Şubat 1982'de kayyuma devredildi ve o yılın 26 Ekim'inde, kurucusu John DeLorean'ın uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanmasından sadece birkaç gün sonra iflas başvurusunda bulunuldu. Fakat çok sonradan bu suçlamaların gerçekdışı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Consolidated International, satılmayan DeLorean'ları satın aldı, hala montaj hattında olan DeLorean'ları kısmen tamamladı ve kalan üretimi 24 Aralık 1982'de bitirmek için yaklaşık 100 araba monte etti.

Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean

DMC'nin kapatılmasıyla üretim bilgileri kayboldu veya dağıldı ve DeLorean'ın üretim rakamları resmi fabrika kayıtlarına göre hiçbir zaman doğrulanmadı.

Geleceğe Dönüş filminin efsane Zaman Makinesi aracı DMC DeLorean'ı elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Efsane Film Arabaları: DMC DeLorean
30 Cevap