Kadınların Otomobil Tercihleri Nelerdir?

Kadınların oto tercihleri nelerdir?

kadınların oto tercihi
kadınların oto tercihi

Otomotiv tercihleri kişilere göre değişebiliyor. Kimi sedandan yana tercihini kullanırken kimide hatchbackleri vazgeçilmez olarak görüyor.

Rengi, modeli, donanım seviyesi, bagaj hacmi, çekiş gücü ve koltuk sayısı kadar yakıt türü de bu tercihlerde öne çıkan unsurlar arasında.

Peki otomobil sektöründe cinsiyet seçiciliğinin ağırlıkta olduğunu biliyor muydunuz?

Otorapor Oto Ekspertiz yetkililerinin değerlendirmelerine göre araç seçiminde erkeklerin ve kadınların tercihi çok farklı argümanlara dayanıyor.

Kadınların oto seçim öncelikleri nelerdir?

kadınların seçim öncelikleri
kadınların seçim öncelikleri

Erkekler arasında yaşla birlikte model tercihi değişebilirken kadınlar arasında da renk ve tip seçiminin en belirgin özelliklerden olduğuna dikkati çeken yetkililer otomotiv satıcılarının da bu tercihlere cevap verebilmek için satış politikalarında farklı yöntemleri devreye soktuklarına vurgu yaptılar.

Otorapor Oto Ekspertiz yetkilileri kadınların araç tercihlerine dair şu değerlendirmede bulundu: “Özellikle büyük şehirlerde kadınların araç kullanımı daha fazla. Çalışan kadınlar şehir trafiğinde belirgin bir şekilde hatchback otomobilleri tercih etmekteler. Erkekler ise sedan ağırlıklı bir kanaate sahip.”

Renk mi? tür mü?

Renk konusunda erkekler siyah ve beyaz gibi daha ana tonlardan yana tavır alırken kadınlar daha opak (kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, sarı..) renklere daha sıcak bakıyor. Yakıt türüyle ilgili et bir oransal araştırma olmamakla birlikte kadınlar daha çok dizel yakıtlı araçlara biniyor.

Kadınların olmazsa olmaz tercihlerinden birisi de bagaj hacmi. Özellikle sedandan yana tavır alan kadınlar bunu bagaj hacminin büyüklüğüne binaen tercih etmekteler. Son dönemde kadınların SUV araçlara yöneldiği bariz bir şekilde görülüyor. Kadınların SUV tercihinde güvenlik ise güvenlik ön plana çıkmakta.”

Hangi segment ön planda?

Kadınların Otomobil Tercihleri Nelerdir?

İkinci elden ziyade sıfır araçlara kadınların ilgisinin arttığını hatırlatan Otorapor yetkilileri değerlendirmelerinde şu görüşe yer verdiler: “Otomobil kullanan kadınların yaş aralığına bakıldığında 25-45 yaş bandı hakim.’’ Kurallara uyma konusunda ise erkeklere kıyasla kadınlar daha özenli bir sürüşe sahip. Şehir içi trafikte etkin olan kadınlar şehirlerarası yollarda oransal olarak daha düşük seviyede.

Hafif ve ağır ticari araç portföyünde kadınların oransal açıdan pek bir varlığı bulunmamakla birlikte boyut olarak küçük ve hafif araçlar (A segment) kategorisinde kadınların ağırlığı daha fazla.

Bu araçlar arasında, 225 litre bagaj hacimli, şehir dışı 4,3 litre tüketen Fiat Panda,

Fiat panda
Fiat panda

35 litre depo kapasiteli, şehir içi 4.1 litre tüketime sahip Fiat 500;

Fiat 500
Fiat 500

40 litre depo hacimli, 168 litrelik bagaja sahip Renault Twingo,

Renault Twingo,
Renault Twingo,

Crossover gövde tipli 4 koltuk, 5 kapılı Toyota Aygo,

5 kapılı Toyota Aygo
5 kapılı Toyota Aygo

1.0 litre hacmindeki motor ünitesi 68 HP güç ve 93 NM tork değerine sahip Citroen C1,

Citroen C1,
Citroen C1,

Şehir içi yakıt tüketimi 7.3 lt/100km, şehir dışı yakıt tüketimi 4.8 olan Hyundai i10 Feel, Live, Cool donanım paketinin yanısıra bagaj kapasitesi (L) Koltuk dik konumda 255 olan Kia Picanto önemli ağırlığa sahip. Bunun yanı sıra kadınlar hız konusunda daha temkinli ve dikkatli araç kullanmaktalar”

Kia Picanto
Kia Picanto
Hyundai i10 Feel,
Hyundai i10 Feel,

Türkiye genelinde 300 den fazla bayisi bulunan Otorapor Oto Ekspertiz tarafından hazırlanmıştır.

Kadınların Otomobil Tercihleri Nelerdir?
Cevapla