3 ay

Araç Satışına 6+6 Düzenlemesinden Sonra, Sahibinden. com Yeni Kurallarını Açıkladı!

BiBilen

Araç satışına 6+6 düzenlemesi! Sahibinden.com yeni kuralı açıkladı:

Araç Satışına 6+6 Düzenlemesinden Sonra, Sahibinden. com Yeni Kurallarını Açıkladı!

İkinci el otomobil satışında kilometre ve yaş sınırı sonrasında, online ilan siteleri de düzenlemeye göre sayfalarını yenilemeye başladı.

Dünkü yazımda detaylarını aktardığım üzere, ikinci el araç piyasasının ve özellikle 0 kilometre olarak satışa sunulan ikinci el otomobillerin sıfır otomobil fiyatlarını geçmesine bakanlık el atmıştı. Alınan kararlar kapsamında da ikinci el ticari yapan galeriler için araç satışına en az 6 ay ve 6 bin kilometre şartı getirilmişti.

Değişiklikler 15 Eylül'de uygulamaya geçecek. Sadece Yetkili Bayiler sıfır araç ilanı verebilecek.

Bu kapsamda; sadece otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebilecek. Yetkili bayilerin dışındaki satıcılar, ilan verirken “Aracın Durumu” kriterini sadece "İkinci El" olarak seçebilecek ve “Araç Kilometresi” için en az 6.000 km girebilecek. Ayrıca, girilen ilanların tüm bilgilerinin gösterildiği ilan detay sayfasında aracın durumunu gösteren “Sıfır” veya “İkinci El” ifadesi, sıralamada "Kilometre" bilgisinin önüne taşınacak. Böylelikle; alıcıların, aracın ikinci el mi sıfır mı olduğunu, kilometresi ile birlikte görmeleri sağlanacak.

Sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş: "Daha da şeffaf hale getireceği inancındayız."

Sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş
Sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş

Yeni düzenlemeleri değerlendiren sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş: “2000 yılından bu yana Türkiye’de ticareti kolaylaştıran ve istihdama katkı sunan bir teknoloji şirketiyiz. Aynı zamanda emlak ve otomotiv sektörlerindeki ticari faaliyetlerin şeffaf şekilde yürümesine ve ekonomiye katkıda bulunan bir kurumuz. Son dönemde sıfır ve ikinci el araç ticaretinde yaşanan sıkıntıları ve konuyla ilgili Ticaret Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen düzenlemeleri dikkatle izliyoruz. Türkiye’nin sahibinden.com’u olarak biz de platformumuzun işleyişini bu düzenlemelerle uyumlu hale getiriyoruz. 15 Eylül'de devreye alacağımız bu değişikliklerin kullanıcılarımızın araç alım satım deneyimlerini daha da şeffaf hale getireceği inancındayız.

Ayrıca, bildiğiniz gibi satılık araç ilanlarında satış fiyatını ilanı girenler belirliyor, bizim fiyatlara herhangi bir müdahalemiz bulunmuyor. Bununla birlikte, ilan detay sayfasında aracın sıfırının distribütörü tarafından belirlenen güncel liste fiyatını da göstererek, tüketicinin bilinçli seçim yapmasına imkân sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Araç Satışına 6+6 Düzenlemesinden Sonra, Sahibinden. com Yeni Kurallarını Açıkladı!
9 Görüş