#İYİLİĞİSEÇ

Johnson's
+1 yıl

2 Yaş Sendromlu Bebekler, Onların Sıyırmaya Yüz Tutmuş Anaları ve Anıları

Evet arkadaşlar bu durumu genelde anne baba olmadan önce anlamanız zordur. Çünkü ben de #anneoluncaanladım.

2 yaş sendromu denen dönem aslında bebelerin kendilerini bir birey olarak görmeye başladıkları, aynı zamanda dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşündükleri bir dönem. Bu dönemde anne babalar olarak sabrımız epey sınanacak, aynı zamanda da çok gülebileceğimiz diyaloglara şahit olacağız.

Bakmayın yalnız 2 yaş dediğimize. Sendromun adı 2 yaş lakin 2 yaşında başlayıp bitmiyor bu gözünü sevdiğim. Çocuktan çocuğa değişmekle birlikte 16 42 ayları arasındaki dönem genelde çocukların sendromlu olduğu dönemdir. Bu dönemdeki bir çocuk için ne kadar yaramaz diye düşünerek ailelerini kınamayın bu yüzden.

Bu dönemde en çok duyacağınız iki kelime "Hayır" ve "Benim" kelimeleri olabilir. Her şeye, her oyuncağa benim diyen, sizin her söylediğinize hayır diyen bir bebe olmuştur sizin uysal, naif, minnoş, tontiş çocuğunuz.

2 Yaş Sendromlu Bebekler, Onların Sıyırmaya Yüz Tutmuş Anaları ve Anıları

Bu dönemlerde çocuklarla inatlaşmak ve dediğimizde diretmek yerine daha uysal davranmamız krizlerin daha çabuk atlanmasını sağlayabilir. Size Facebook grubumuzdaki annelere sorduğum ve bu dönemde bizzat yaşadıkları anıları paylaşacağım. Paylaşacağım ki durumu daha iyi anlayın canlar.

Sevilay Anne

Bir gün evimize bir sinek girmişti, oğlumun ilgisini çekti. Ben de o artık bizim sineğimiz olsun bizimle yaşasın dedim. Oğlum da çok sevindi. O sırada arkadaşım geldi benim oğlandan 1.5 yaş büyük oğlu var onun da. Benim oğlan sinek uçarken o benim demiş, öbürü benim demiş evde bir bağrış çağrış ağlama krizi ikisinde de, ben de sinek annesini özlemiş dedim balkon kapısını açıp çıkardım böylelikle kavga bitti. Hatırladıkça güleriz... Şimdi anlatıyorum inanmıyorum kereta.

Maide Anne

Oğluma sen bir meleksin dedim o da bana sende fatma teyzemsin dedi melek benim büyük ablam fatma ise küçük😂
Daha dün bana anne benim totom çok yakışıklı dedi😳 bende töbe o nasıl oluyormuş dedim ağzımdan kaçtı anne dedi.

Mülkiye Anne

2 yaşındaydı kızım. Ben neden senin kadar güzel değilim neden diye sinir krizine girip ruj pudra her şeyimi parçalamıştı. Sonunda da ayaklarını yere vurup vurup artık güzel olamayacaksın anni demişti 💖

2 Yaş Sendromlu Bebekler, Onların Sıyırmaya Yüz Tutmuş Anaları ve Anıları

Yadigar Anne

Büyük oğlum 3,5 yaşında falandı. Kendince triplere girip, ağlama krizi falan havası estirip istediğini elde etmeye çalışıyordu. Ne dediysem kar etmedi, en sonunda koridoru işaret ederek "git orada ağla" dedim. O da o anda sustu ve "yok ben pazartesi ağlayacağım" dedi kendi dilinde 😀. Biz de hala merak konusudur ne demek istediği.

Yadigar Anne

Yine büyük oğlum, 2,5 yaş civarındaydı. Bir Pembe teyzemiz var, oğlum ona da anneanne der. Bir gün ona "pembe anneanne" dedi ve anneme döndü: "sen ne renk anneannesin" 😀

Merve Anne

Pek sendromluk değil ama 'pamuk oğluum' diye sevdiğim 2.5 yaşındaki kuzum bir müddet sonra yanıma gelip sarıldı ve dedi ki 'yamuk anneem' 😂😂

Ayla Anne

Büyük oğlum 3 yaşında kardeşi 1 yaşında üst üste olunca anne olarak biraz sinir de vardı tabi. Kardeşini uyutmaya çalışıyorum o oyun oynamak istiyor kızdım ona o da garibim odaya gitti. Baktım ses yok tabi bende korku hemen odaya. Baktım poşete kıyafetlerini koyuyor anneciğim ne yapıyorsun dedim o zamanlar ananeye de anne derdi oğlum. Anneme gidiyorum sen bana kızdın kardeşimi de götürüyom ona kızarsın dedi güleyim mi ağlayım mı anlamadım yıllar geçti 16 yaşında oldu hala unutmam unutamam.

Nurcan Anne

Benim çocuklarım gece uyumadan önce dua ederler küçük oğlum duanın sonunda inşallah annem yarin kuru fasulye pilav yapar diye dua etmişti o aklıma geldi mi gülerim bende.

Rabia Anne

19 aylıktı oğlum bunu yaptığında, yaramazlık mi desem, zeka fışkırıyor da biz mi görmüyoruz desem bilemiyorum. Sabah kalktı bez değiştireceğiz malum bazı bebekler pek hoşlanmaz bu durumdan. Koşarak yatak odasına gitti ve kapıyı kapattı ben de odasından bez alıp geldim hooopp kapının kolunu bir tuttum açılmıyor. Yok canım dedim bir daha yüklendim bildiğin kapı kilitli, ulan sıpa dedim sen nasıl bir şeysin. Aç oğlum diyorum anahtarı çıkar alttan bana ver diyorum. Çıkaramadı öyle kaldı ağlıyor bas bas, tornavida matkap alet edevat ne var yoksa denedim belki panikten belki anahtarı kırarım diye bıraktım babamızı aradım. Gelmesi normalde yarim saat ama 5 dakikada evdeydi. Bu arada oğlum korkmasın diye alttan ekmek parçası uzatıyorum. Eşim geldi epey oda uğraştı anahtar yan dönmüş sonunda yere düşürmüştü. Kapı altından mangal şişiyle çektik kapıyı açtık oğlum ağlamaktan kızarmış ve altına yapmış çok fena kokuyordu.. Bu arada işin enteresan tarafı babanne bizde oğlunu görünce kurtardınız mı oğlanı hadi geçmiş olsun dedi. Güler misin ağlar mısın?

Serap Anne

Benim küçücük yüreğinde kocaman anne sevgisi taşıyan oğluşum ben dümdüz, sırt üstü uyurken bardağa suyu doldurmuş içinde gül koymuş gelmiş göğsümün üstüne koymuş. Ben uyanacağım bardakta gülü görüp mutlu olacağım ah be oğlum sanki bütün kadınlar filmlerdeki gibi uyanır ben döndüm haliyle her yerim ıslak nasıl fırladım ne olduğumu bile anlayamadım sinirden çılgına döndüm tabi çocuk şok allahtan olayı çabuk öğrendim öptüm öptüm öptüm.

Serap Anne

Köfte yaparken yanıma gelip "hayvancağıza neden maydanoz doğruyorsun?" diye sormuştu. Yiyemedim.

Fatoş Anne

Aslında anlatacağım yaramazlık birçok annenin yaşadığı bir yaramazlık ama 3 yasındaki kızımın bana cevabı müthişti. 9 aylıkken bir kutu pudrayı saçına başına bütün eve boca etmesi, 11 aylıkken aynı şekilde toz mamasını kirpiklerine kadar savurması, 2 yaşındayken yanına uzanıp uyuturken beni uyutup kendi kalkıp duvarları eline geçirdiği kalemlerle, çizmesi aynı yaşlarda 5 litrelik yağı halıya devirmesi, yine bir gün yemek yaparken göz farı paletlerinle duvarlarıma sanat icra etmesi Hira Naz'ın alışılmış vukuatlarından bazıları şimdi bana okurken dikkatli olsaydınız nasıl ulaşıyor tehlikeli falan diyenlere cevabım peşin olsun tedbir almama rağmen istediklerine ulaşmak için oldukça azimli kuzucuğumun kendisi😊 Her neyse her zamanki gibi mutfakta akşam yemeği hazırlarken bir gün Hira Naz yanıma geldi anne içeri gel bir bak ne yaptım dedi birazdan gelirim dememe kalmadan bembeyaz elleri gözüme çarptı ne yaptın sen yine kızım dedim gel göstereyim dedi içeri gittim yeni aldığım yüz kremimi eline geçiren Hira Naz avuç avuç koltuklarıma sürmüş hiç tereddüt etmeden ayy inanmıyorum ya neden yaptın bunu dememle cevabı yapıştırdı. Annecimmm sinirlenme lütfen Allahım bana sabır ver amin de demez mi☺Bi an iyi paralar verip aldığım krem de koltuklarım da pul oldu gözümde ben şok 😳 Koltuklarımı silerken bu olaydan kızımla her zaman dua ettiğimizden olacak sıkışınca dua etmesi gerektiğini öğrendiğini zeki bir evlatçık olduğu anlamını çıkarıp anne avuntusuyla içten içe mutlu oldum 😍

2 Yaş Sendromlu Bebekler, Onların Sıyırmaya Yüz Tutmuş Anaları ve Anıları

2 yaş böyle bir şey canlar. Az ağlama krizli, kısa süreli, bol gülmeli 2 yaş sendromları dilerim.

#2yaşsendromu

#sıyırananneler

#annekarinca

#araştırmacıanne

2 Yaş Sendromlu Bebekler, Onların Sıyırmaya Yüz Tutmuş Anaları ve Anıları
6
2
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • K_li1983

  ... kahvaltı yapıyoruz; ben, kızım ve oğlum ( 2 yaşında) ben de yesin diye, oğlum bunu yiyecekkk... şunu da yiyecek... sütünü de içecekk... kocamaaaann adam olacak ve annesine bakacakkkk, dimi oğluşum?
  - hı hı...
  (Ben de merak ediyom ne anladı acaba :) )
  - nasıl bakacan sen bana oğluuumm?
  -bööööyle diye gözlerini kocaman açmıştı :D

  Görüş hala geçerli mi?
  • K_li1983

   2 yaş ergenliği sendromuna gelince, kızımla market alışverişi yapmak bir savaştı adeta, o sıralar çikolata, abur cubur ne varsa düşman olan ben gaddarca market arabasına oturtur, -kajetaaaaaa, kajetaaaaa (çikolata) diye bağırmasına aldırış etmeden, tüm sinirli bakışları üzerimde toplayarak, kasadan geçerdim. Şimdi düşünüyorum da, ne kadar manyakmışım ben.

  • sizofrenkarinca

   Hahahh benimki de duka duka dikadika falan diyo çikolataya :D

En İyi Erkek Görüşü

 • Takikaa

  Bizde cok cektik bunlari :)

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

51
 • aysişma

  Çok güldüm anılara. Kardeşim 7 yaşında hala beniiiimm diye bağırdığından 2 yaş sendromunu hiç aratmıyor. Allah annelere kolaylık versin

 • BuOlsa

  Cocukların sendromu bitmiyor 😬

  Hic kolay değil cocuk olmak aynı şekil Anne olmak.
  Allah sabır versin diyerek güzel olmuş Emeğine sağlık.

  • sizofrenkarinca

   Öyle valla. Teşekkür ederim

  • BuOlsa

   Büyümek kendi kişiliğini bulması hic kolay değil onlarda haklı ama şu dönem fark ettığım anlayışlı olmakta o kadar iyi değil otoriter ama sevgi dolu olması en iyisi

 • Gizli Üye

  emeğinize sağlık güzel olmuş :)

 • Kardeşimden hatırlıyorum da korkunçtu :/
  Emeğine sağlık :)

 • KürkMantoluHayri

  Anneannem bunu okusaydı eminim "eskiden boyle şeyler olmazdı. Bu asilikler, ergenlikler yeni moda oldu" derdi :)
  Emeğine sağlık çok eğlenceli olmuş 😄😄

 • Merve Anne
  Pek sendromluk değil ama 'pamuk oğluum' diye sevdiğim 2.5 yaşındaki kuzum bir müddet sonra yanıma gelip sarıldı ve dedi ki 'yamuk anneem'

YÜKLENİYOR...