Bebeğiniz Anne Baba Demeden iPhone Derse Korkmayın!

Philemon_Baucis

Günümüzde yetişkinlerin çoğu teknolojiden ürker. Aman bozarım, aman yanlış bir tuşuna basarım diye düşündükleri için herhangi bir teknolojik aleti kullanmaya çekinirler.

Buna tezat olarak, anne babaları dokunmatik ekran telefona bile adapte olamamışken, yaşına yeni basmış bebekler i-phone’un veya ipad'in tuş kilidini çoktan açıp menünün içerisinde, teknolojiye ayak uyduran bir duruşla sörf yapıyor.

Bebeğiniz Anne Baba Demeden iPhone Derse Korkmayın!

Bu olay çoğumuza hadi canım sen de... abartma! dedirtecek kadar trajikomik ve bir o kadar imkansız gibi gelse de tamamen gerçek. Kullandıkları alet sıradan bir telefondan değil, Iphone gibi; tuşsuz, hangi yanına dokunsanız ayrı bir fonksiyon sergilemeye müsait, zor ve aynı zamanda 21. yüzyılın tasarım ve teknoloji harikası bir cihaz.

Pek öyle özel uğraş gerektiren bir alet değil açıkçası

Ama bunu kullanan, ağzından akan suya dahi sahip çıkamayan, acıkınca hala kendini nasıl doyuracağını bilemeyen, mantıklı bir cümle kuramayan, altına yapıp üstüne oturan, yaklaşık 80 santimlik küçük bir insan olunca iş garipleşiyor.

Dışarıdan bakıldığında sorumlu elbette, çocuğun, vaktinin hemen hemen hepsini birlikte geçirdiği anneymiş gibi gözüküyor

Ama sanmıyorum ki, her anne bu kadar ağır radyasyon içeren bir aleti tazecik bir beynin önüne sürsün.

Sorumlu anne mi, baba mı, kader mi, Steve Jobs mı?

Bebeğiniz Anne Baba Demeden iPhone Derse Korkmayın!

Çoğu annenin ilk gördüğünde "Bu nasıl kullanılır tuşu yok" diye tepki verdiği cihazı, minicik parmaklar, yılların kullanıcısıymış gibi, her bir resmi tek tek kaydırarak inceliyor.

Aslına bakarsanız sadece Iphone kullanımı değil, bebekler ve teknoloji ilişkisi, pek çok ebeveyni kaygılandıran bir durum. Uzak durulmak isteniyor, zararları göz önüne geldikçe, uzun vadede büyük endişe yaratıyor. Ama bu konuyla alakalı görüş ayrılığı yaşanıyor.

Çocuklarının, hayatları boyunca teknolojiyle karşı karşıya olacaklarını kabullenen ve alıkoymanın imkansız olacağını düşünen aileler...

Belirli bir süreye kadar kullanmalarına izin vererek kullanımı sınırlandırıp kendilerince tehlikeyi aza indiren aileler... Endişe duysa da en azından çocuklar oyalanıyor diye düşünüp mutlu olan aileler... Ve bu konuda katı kuralları olan, çocuklarını teknolojiden köşe bucak kaçıran aileler...

Genele bakılırsa aileler teknolojinin evlerine girip çocuklarını esir almalarına engel olmak istemiyor veya olamıyor. Hal böyle olunca, eskinin “aaa uçak geçiyor, bak kuş uçtu, kaç polis amca kızdı” repliklerinin yerini Iphone uygulamaları alacak gibi.

Peki sorumlu anne mi, baba mı, kader mi, Steve Jobs mı?

Bebeklerin dokunma duyusunu kullanması gerek.

Bebeğiniz Anne Baba Demeden iPhone Derse Korkmayın!

Çocuk gelişimi konusundaki çoğu uzmanın görüşlerine gelince; teknolojinin öğrenme konusunda önemli bir yeri olduğunu ama miktarının çok iyi ayarlanması gerektiğini düşünüyorlar.

3 yaşına kadar çocuklar, vücutları aracılığıyla, özellikle dokunarak öğrendikleri için, bu süreçte el becerilerini geliştirici oyuncaklarla oynamaları gerekli.

Şu var ki, burada bahsedilen eminim, yeni nesil dokunmatik telefonların da dokunma duyusunu harekete geçireceği değil ama; önümüzdeki 20 yıl içerisinde çocukların motor becerilerinin arasına cep telefonu kullanmak eklenir mi?

Bu sorunun cevabı bilinmez. Fakat benim fikrim, teknoloji ile çocukların bu derece içli dışlı olmaması. Zaten çocuklar büyüdükçe önlerine sunulan envai çeşit teknolojik cihazın kölesi haline gelecek. Hayatlarını istila edecek olan bu cihazlardan en saf zamanlarında uzak durmalarını sağlamalı ebeveynler, ki tazecik beyinler bu tür zırvalar yüzünden erkenden zarar görmesin.

Teşekkürler...

Bebeğiniz Anne Baba Demeden iPhone Derse Korkmayın!
7
12
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
12Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Gpedit
  Bence o ortamda bebek varsa telefonu, tableti, bilgisayarı başka yere taşımak gerekiyor. Eline tablet yerine oyuncak vermek gerekiyor, kitap vermek gerekiyor, yapboz vermek gerekiyor. Bunları yapmazsak bu çocuk hiçbir şekilde düşünce yetisini kullanamayacak ve daha kötü nesil yetişecek.

  Otobüsle evime gelirken önümde oturan 9 - 10 yaşlarında bir çocuk vardı. Annesinden hemen tableti istedi ve annesi verdi. Bu arada müzik dinleyerek onları dinliyorum. Çocuk arkadaşına dedi ki, "Bende LG G4 var, seneye Iphone 7 alıcam." Biz daha 10 yaşında telefonu yeni yeni keşfederken çocukta son model telefon var. 13 yaşında ki kuzenim, 7. sınıfta okuyor, matematiğin m'sini bilmiyor ama tablette hangi ayar yapılması gerekiyorsa sana anında cevap verir.

  Küçücük yaşta ki çocuğa telefon, tablet alırsak hiçbir şekilde gelişemeyiz, aksine çoook geriye gideriz. Bence en az 10 yaşına kadar bu teknolojilerle tanıştırmamak en mantıklısı olur. Lise zamanına kadar telefon ve tablet almamak gerekiyor, onun yerine kitap okusun, araştırsın, bilgi edinsin.

  Yazı için teşekkürler.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Tatlicafi
  Çok tatlı bir paylaşım zaten konuşmadan önce dikkatlerini çekiyor kuzenimin kızı bizim parmaklarınızı bile kullanmaya çalışıyor😃
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

611
 • KirmiiziOjemm
  Bir yaşıma daha girdim 😂😂
 • Gizli Üye
  Eline sağlık
 • Gizli Üye
  Ellerine ve Emeğine sağlık.
 • Kutsal_bakire
  Güzel yazı olmus
 • _aeternitas_
  Keşke bu tür benceler sitede daha çok okunsa...
  Emeğine sağlık
 • Balinaa
  Kesinlikle çok haklisin, benim çocuğum şimdiden telefona çok bağlı :/ düşün artik.
 • Askiyasamak
  2 yaşındaki yeğenim tabletin ustası oldu resmen. Size katılıyorum ama anne-baba çalışan olunca ve çocuk da bir kere alıştığında teknolojiyi bırakması kolay olmuyor. Paylaşım için elinize sağlık :)
  • Philemon_Baucis

   teşekkür ederim :) anne baba çalışan olunca engel olmak zor ama en azından biraz daha dikkatli davranmaları gerekir.

  • Askiyasamak

   Rica ederim. Aynen öyle :)

 • ranny2434
  Emeğine sağlık
 • Fenerium92
  Kesinlikle güzel bence olmuş ve doğru gerçekten.
 • Gizli Üye
  Eline emeğine sağlık
 • FrEEPoWerFuL
  emeğine sağlık
 • frissas
  Duyarlı bir paylaşım olmuş.
 • Jigolatadam
  çocukları aptallaştıran bir nesil eknoloji.. anne babalar tek suçlusu.
 • Jairo_
  Mükemmel. Katılıyorum da, Apple biraz seviye gerektiriyor.
 • Gizli Üye
  Apple markası ile teknoloji yan yana gelmemeli. Farklı şeyler.
  • Philemon_Baucis

   niye apple teknolojik alet üretmiyor mu?

  • Gizli Üye

   eski yapılan teknolojileri ısıtıp kullanıcı önüne seriyor. Teknoloji üreten bir firma değil.

  • Philemon_Baucis

   anladım. yorum için teşekkür ederim. farklı bir bakış...

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık. güzel paylaşım olmuş.
 • heyhatkırgın
  Alkışlıyorum hocam, saygılarımla :) Tek kelime ile MÜKEMMEL..
YÜKLENİYOR...