Çocuk Yetiştirirken Aman Bunlara Dikkat! 🤔

meetelf

Herkese merhaba! 🌸 Bugün bizi biz yapan çocukluğumuz ve bir çocuğu yetiştirirken nasıl bir bakış açısına sahip olmamız gerektiği hakkında bir "Bence" yazmak istedim. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi bekliyor olacağım. Sizce bir çocuk nasıl yetiştirilmeli?

Bence... 👇🏼

Bir çocuğun doğuşundan yetişkin bir birey olana kadar geçirdiği süre boyunca ebeveynler çocuklarını bir kontrol mekanizmasına hapsediyor.

Evet, her ebeveyn cocuğunun başarılı olmasını, güzellikleri görmesini, hayatın kötü yanları ile karşılaşmamasını ister.

Çocuk Yetiştirirken Aman Bunlara Dikkat! 🤔

Peki sizce çocukların başarıya ulaşmasını sağlayan şey ne?

Çocukların elbette doğuştan gelen zeka üzerine genleri bulunmakta fakat bu tek başına bir çocuğu başarıya götüren bir etken olamıyor.

Ebeveynlerin yetiştirme şekli ve yetiştirirken çocuğun kendi zekasının farkına varmasını sağlamak çok daha etkili.

Hayata dair kuralları öğretmenin temeli ebeveynlerin aşırıya kaçmayan kontrolü ile çocuğa sınırlarını öğretmekten geçiyor. Yetiştirme sırasında yorumsuz ve ihmalci kalan ebeveynler yanlış eğilimleri ve davranış bozuklukları olan çocuklar doğuruyor. Bu davranış bozuklukları ise sadece çocukluk sürecinde değil yetişkin bir birey olduğunda da aynı şekilde devam eder.

Çocuk Yetiştirirken Aman Bunlara Dikkat! 🤔

Böylelikle anlıyoruz ki her nesil, bir sonraki nesil için çok önemli bir yapıtaşı. Nasıl bir birey olduğumuzu ve yaşadığımız olaylara karşı tepkilerimizi düşündüğümüzde büyük ölçüsünün çocukluğumuza dayandığını görebiliriz.

Malum, hayatımızın temelleri bu kadar çocukluğumuza dayanıyorken bir çocuğu yetiştirme sürecinde ne kadar bilinçli ve dikkatli olunması gerektiğini söylemeden geçemeyiz.

Bu temelin sağlam atmanın yollarını size ana başlıklar şeklinde derledim.

İyi bir ebeveyn olmanın birkaç yolu 👇🏼

  • Çocuğunuzun sorumluluk duygularının gelişmesine yardımcı olun. Ona görevler verin ve sonucunda ödüllendirin. Böylelikle sorumluluk bilinci ile özgüveni de büyük ölçüde gelişecektir. Verdiğiniz sorumlulukların ise yaşına uygun olmasına dikkat edin.
  • Çocuklarınızı abartılı beklentilere sokmayın.
  • Çocuğunuza kendi duygularını ve düşüncelerini yönetebilmeyi öğretin. Stres ve kaygılarını yönetirken yol gösterici olun.
  • Başarıyı da başarısızlığı da yaşamasına izin verin. Hatalarından ders alması gerektiği bilincini aşılayın.
  • Sadece zekasal başarısına değil, sosyal zekasına da emek verin. Sosyal bir kişilik olması için iletişim yeteneklerini güçlendirin.
  • Çocuklarınızı geçiştirmeyin, birlikte geçirdiğiniz zamanın kaliteli olmasına özen gösterin.
  • Adaletli olun, empati yapın. Yaptığı davranışları anlamaya çalışın. Haklıyken haksız duruma düşürmeyin. Ona adaletli olmayı gösterin.
  • Çocuğunuza iyi bir ebeveyn olduğunuz gibi iyi bir arkadaş da olun. Burada en büyük hata ikisini aynı anda olamamak. Yeri geldiğinde anne-babası olmalı, yeri geldiğinde ise bir arkadaşı olmalısınız.
Çocuk Yetiştirirken Aman Bunlara Dikkat! 🤔
56 Görüş