Endişeli Çocuklara Yatıştırmayı Görsellerle Teskin Etmek

Ehlivukuf u

Çocuklar kimi zaman ailesinden kimi zaman çevresinden veya televizyonda şahit olduğu durumlardan endişe duyup korkabilir. Peki bu gibi durumlarda çocukları nasıl yatıştırıp endişeyi ortadan kaldırabiliriz ? Bu şekilde davranarak çocukların endişesine çözüm arayabiliriz :

Her çocuk kendini güvende hissedecek bir ortam arar

Endişeli Çocuklara Yatıştırmayı Görsellerle Teskin Etmek

Biz yetişkinler bile "kendimizi güvende" hissedecek ortamlar ararken kendini koruyamam,bazı şeylerin farkına varamayan küçük bedenlere güven ortama sağlamak biz yetişkinlerin-ebeveynlerin görevidir. Güvenli ortamda büyüyen çocuk kaygısız büyür. Eğer güven sağlanmamışsa hep bir gözü arkada kalır. Tedirgin olur ve sessiz olmayı öğrenir.

Her çocuk bilmediği,deneyimlemediği şeylerden-durumlardan korkar

Endişeli Çocuklara Yatıştırmayı Görsellerle Teskin Etmek

Bu yüzden korkuyu tanımlamalı ve somutlaştırma yöntemi ile korkuları güzel bir şekilde anlatmalıyız. Aksi takdirde o korku tüm yaşamını etkiler. Ve unutmamak gerekir ki genelde sorunlu ,psikopat yetişkin insanların oluşmasında bu korku faktörünün etkisi büyüktür.

Ve yapılan yanlışlardan birisi de çocukları korku ile eğitmek. "Yemeğini yemezsen polis amca seni götürür" vb gibi korkutma yöntemleri yüzünden çocukların gözünde bu kişiler- vasıflar artık "öcü" olarak görülür. Korkuyu tanıtmak ve çözmek yerine yerine yeni korkular yaratmak çocuğa ancak eziyet olur.

Endişeli Çocuklara Yatıştırmayı Görsellerle Teskin Etmek

Korkuyu tanımladıktan sonra bu defa sakinleştirme yöntemi bulmak gerekir

Endişeli Çocuklara Yatıştırmayı Görsellerle Teskin Etmek

Her çocuk "şu taktiği yaparsanız sakinleşir" mantığına uymayabilir. Neticede robot değiller. Bu yüzden çocukları-çocuğunu iyi tanımalı ona göre bir sakinleştirme metodu bulmalısınız. Önce tanı sonra tedavi işleyişini kavramak lazım. Her tanıya aynı tedavi yöntemi uygulanmaz.

Mesela bazıları müzik ile sakinleşebiliyor. Yağmur adam filmini izleyenler bilir program ile sakinleşen insanlar da vardır.

Bazen kitap okumak, bazen dans etmek, bazen yürüyüş yapmak bazen evcil hayvanlar, bazen sadece sessizlik bile bir sakinleştirme yöntemidir.

Sorunlu,korku dolu,endişeli çocuk yoktur. Çocuklarını anlamayan,dinlemeyen,ilgilenmeyen ebeveynler vardır. Bu nedenle çocukları anlamak için empati yapmak şart.

Endişeli Çocuklara Yatıştırmayı Görsellerle Teskin Etmek
3
0
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
0Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • __Agapi__
  Merhaba,
  öncelikle çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Çocukların kaygı ve korkuları konusunda en büyük vazife biz ebeveynlerin üzerine düşüyor, neden? derseniz. Anneler ve babalar çocuklarının nelerden korktuklarını onlarda nelerin kaygı uyandırdığını gözlemlemeli ve bilmeleri gerekir, bu çok önemli. Bundan sonra o kaygılandıkları, korktukları o şey ve ya nesne her ne ise onla ilgili konuşmalı, çünkü bir çok sendromlar çocukken kalır ve yetişkinlik dönemlerine kadar devam ede biliyor. Kendimden örnek vereyim; bende çocukluktan kalan bir tripofobi var, nedir tripofobi? Delikli yüzeylere bakamıyorum, üzerinde yakın yakın delikler benekler olan her hangi bir nesneye bakamıyorum, ben bunu çocukken zamanla geçer sandım çocuk aklıma ama hâlâ devam ediyor.. Bence de yazdıklarınıza katılıyorum hepsi çok doğru çok bilgili içeriği olan bir bence.
  Benim küçükken en büyük korkum karanlık odada uyumaktı ve annem bunu anlamıştı bir gün yine gece odanın ışığını açık bırakıp uyuyacağım zaman annem odaya gelip benimle konuştu, karanlıkta korktuğun bu oda aynı gündüz gördüğün odadır, yatakların altına hep beraber bakalım bak ışığı kapayıncada açınca da aynı değişen birşey yok demişti. Böyle böyle bende bu korku geçti, sağolsun. Şimdi oğlum ise tırnaklarını kestirmekten çok korkuyor bende ilk önce oyuncağında gösterdim hadi kendin tırnak makasını al gel gel beraber uyku arkadaşının tırnaklarını keselim sonra seninkini keselim dedim, böylece korkusu kalmadı. Birde çizgi film izlerken gambol diye bir çizgi var ondan korkuyor bende bunu bildiğim için o çizgi film olunca o kanalı açmıyorum.. Çok küçükken kedi köpekten korktuğunu görmüştüm, bende kedilerle köpeklerle ilgili kitaplar almıştım masallar okudum onların diliyle ve böylece kaygılarının korkularının geçtiğini gördüm, sonrada götürdüm küçük bir köpeğin yanına beraber sevelim onu, bak o sevilmek istiyor seni bekliyor falan demiştim çok hoşuna gitmişti. Şimdi nerede bir kedi köpek görse korkmuyor, zaten köpeklerin bir huyu var onlardan korkunca saldırıyorlar onlar zannediyor ki o korkan kişi onlara saldıracak ve kendilerini korumak için onlarda öyle davranıyor.. sonra da bir kedi yavrusu sahiplendik. Çocuklarla iletişim kurunca onlar anlıyor önemli olan onlarla iletişim kurmayı becermek. Onların dünyasını keşf etmek onların kendi dünyalarına gire bilmek.
  Bununda eklemek istiyorum o korktukları, kaygı duydukları şey her ne ise çocukla alay eder gibi korkularını bastırmaya çalışarak değil, anlayacağı dilde konuşsunlar eminim bu şekilde kaygı ve korkuları geçecektir.

  Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir benceydi🍀😊.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

20
 • persordinary
  Eline sağlık güzel yazılmış
 • birsuskuncicek
  Gercekten cocukları yatıştırmayı bazen beceremiyoruz bunlar güzel taktikler
YÜKLENİYOR...