Gebelikte Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler Burada!

Love_your_self

Merhabalar KScanlar 🥰

Öncelikle bir halinizi hatrınızı somak isterim sabahtan beri boş boş oturuyorum evde düşündüm düşündüm ve kendi kendime dedim ki niye KSde bence paylaşmıyorsun hiç bir şey yapmamaktan iyidir bana göre. Bugün ilk yazımda sizlerle hamilelik döneminde kesinlikle yapmamanız gereken maddeleri paylaşacağım o zaman konuya geçelim iyi okumalar dostlar.

1) Sigarayı bırakın ve içmeyin 🙃

Gebelikte Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler Burada!

Sigara sadece gebelikte değil genel olarak sağlığa zararlıdır kadın erkek fark etmez fakat kadınlarda bir tık daha fazla zararlı olduğunu söyleyebilirim. Sigara içmek erken doğuma ve ya bebeğin anne karnında aniden ölmesine yani düşük yapmanıza sebep olur. Bunun dışında lohusalıkta süt kesilmesi gibi onlarca zararı var, sigarayı bırakmanızı tavsiye ederim.

2) Alkol almayı bırakın 🙃

Gebelikte Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler Burada!

Bir bardak içerim bir şey olmaz gibi gibi düşünmekten vazgeçin. Aldığınız bir damla alkolün bebeğe ne kadar zararlı olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Alkolü bırakmak için hiç bir zaman geç değildir bırakamıyorsan da bırakmaya çalış çocuğun gelişimine zarar verebilir.

3) Tehlikeli gıdalardan kaçın 🙃

Gebelikte Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler Burada!

Şöyle ki bazı yiyecekleri çok sevsek de en sevdiğimiz besinler olsa da hamilelik döneminde onlardan vazgeçmemiz gerek maalesef. Çiğ et, çiğ balık ve çiğ süt gibi ürünler bu dönemde bize göre değil uzak durmalıyız ve oldukça sağlıklı beselenmeye özen göstermeliyiz.

4) Stres ve telaştan uzak durun 🙃

Gebelikte Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler Burada!

Stres ve telaş sadece anneyi değil aynı zamanda bebeğide olumsuz etkiler. Hem çocuğunuzun beyin gelişimini ve hem de erken doğum riskini arttırır.

Stres bebeği nasıl etkiler?
 • Komplikasyonu riskini arttırması
 • Doğum sonrası dönemde yenilik karşısında uyum sağlamada güçlük
 • Ürkek davranışlar gözlemesi
 • 3-5 yaş döneminde toplam zeka bölümünde ve dikkat performansında düşüklük
 • Dil becerilerinde gerilik
 • Kaygı
 • Depresif bozukluk

Bu nedenle kimsenin ve hiç bir şeyin sizi strese sokmalarına müsade etmeyin izin vermeyin böyle bir durum yaşansa da derin bir nefes alıp verin ve bir bardak su için.

5) Röntgen 🙃

Gebelikte Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler Burada!

Özellikle hamileliğin ilk haftalarında düşük riskinin çok yüksek olduğu için pek tavsiye edilmiyor. Çok zorda kalmadıkça ve zorunluk ortaya çıkmadığı sürece röntgen çekimi bir şekilde ertelenebiliyorsa doğumdan sonraya alın.

Evet arkadaşlar benim söyleyeceklerim bu kadardı sizin söylemek istediğiniz bir şey varsa görüşlerde yazmayı unutmayın bir daha ki bencemde görüşürüz.

Sevgiyle kalın 🥰

Gebelikte Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler Burada!
3
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

31
 • Kadriye5434
  Güzel bir bence olmuş teşekkürler eline emeğine sağlık canım 😊
 • hamile değilim ama karnımın pek bundan haberi yok bunların tam tersini yaparsam acaba göbeğim gider mi dskfnskf
 • nes2mvarhayatta
  Guzel olmus
 • Gizli Üye
  tesekkürler
YÜKLENİYOR...