REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Sahte Hamilelik Hakkında Her Şey!

Seducente
Sahte Hamilelik Hakkında Her Şey!

Mideniz bulanıyor, yorgunsunuz, göğüsleriniz şişmiş, aşeriyorsunuz. Bunlar genel olarak ilk etaptaki hamilelik belirtileridir. Ancak herkes için değil. Tıptaki adı pseudocyesis. Yalancı hamilelik, sahte hamilelik gibi isimleri var. Çok nadir görülen bu durum, bir kadının kendini hamile sanıyor olması durumu. Tek fark; ortada bir bebek yok!

Sebebi nedir ?

Sahte Hamilelik Hakkında Her Şey!

Araştırmalar ortaya kesin olarak bir sebep çıkartamamış ancak üzerinde durulan bir kaç senaryo var. Bunlardan biri; kadındaki aşırı hamile kalma isteği ya da hamile kalma korkusu. Bu korku veya istek öyle yoğun oluyor ki vücut hamilelik belirtileri göstermeye başlıyor. Tahmin edilen diğer bir sebep ise; çok fazla düşük yaşayan, kısırlık tedavisi gören kadınlar tekrar hamile kalmayı o kadar istiyorlar ki vücutlarındaki her değişikliği hamilelik belirtisi olarak görüyorlar. Son teori ise; depresyona bağlı vücutta meydana gelen kimyasal değişikliklerin vücutta hamilelik belirtilerine benzer semptomlara sebep olmasıdır.

Belirtileri nelerdir ?

Sahte Hamilelik Hakkında Her Şey!

Her şeyden önce bebeğin varlığı dışında tüm hamilelik belirtileri bire bir yaşanır. Kadın, hamile olduğundan % 100 emindir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerindeki gibi karında şişme bile görülmektedir. Ancak aslında olan gaz, kilo alımı ya da farklı bir rahatsızlıktan ötürü karın bölgesinde şişlik meydana gelmesidir. Bu hastalığa sahip kadınlar bebeğin hareketlerini hissettiklerini bile iddia edebilirler, tekme attığını, döndüğünü, yer değiştirdiğini söylerler. Bu belirtilere göğüslerde şişme, uçlarında kararma, iştah artışı, rahmin büyümesi gibi durumlar da eklenebilmektedir.

Tedavisi var mı?

Sahte Hamilelik Hakkında Her Şey!

Bu durumdan muzdarip bir kadını ikna etmenin en basit yolu ultrasondur. Böylece ortada bir bebek ve hamilelik olmadığına ikna olabilir. Ancak durum fiziksel bir hastalıktan ötedir. Bu yüzden ilaçla tedavi yerine, psikolojik destek almaları önerilmektedir.

Görülme sıklığı nedir ?

Sahte Hamilelik Hakkında Her Şey!

Tarihte bilinen en ünlü sahte hamilelik vakasının başrol oyuncusu Mary Tudor diğer adıyla Kraliçe Mary'dir. Tahta bir varis doğurma isteği o kadar obsesif hale gelmiştir ki sonuçta hamile olduğuna, bebeğinin kımıldadığına inanmaya ve tüm saray ahalisini de inandırmayı başarmıştır. Ancak beklenen doğum tarihinde her şey açıklığa kavuşmuştur. Günümüzde erken gebelik testleri sayesinde oranlar geçmişe nazaran oldukça azalmıştır. Kadının değerinin doğurduğu çocuklarla ölçüldüğü ülkelerde bu durum daha fazla görülmektedir.

Sahte Hamilelik Hakkında Her Şey!
6
8
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • mervee9833
  Okulda öğrenmiştik testlerde bile pozitif çıkıyor. Her türlü gebelik belirtisi yaşanabiliyor. Bazen bir iki tanesi bazen hepsi görülüyor. Hamileymiş gibi karnın şişiyor. Sadece ultrasonda anlaşılan birşey
  Görüş hala geçerli mi?
 • Oznur03
  Korkunc ama eger öyle bırşeye denk gelırsem ve hamıle olmadığımı öğrensem çok üzülürdüm 😔
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

48
 • bensherlock
  Öğrenmiştim üstüne de araştırmıitım ben ee ilerde 2 çocuk sahibi olursam yabancı hamilelik sendromunq yakalanabilirim
 • Sahte mahte su an gebelik durumu bana cok iyi gelebilirdi
 • iremnuur301
  Çok korkunç
 • hayatsaydam
  Çok korkunç bir durum umarım yaşamam
 • Damızlık_Erkek
  Başlığı okuyunca bu nssıl oluyor dedim 😀
 • cesur722
  Bilgiler için teşekkürler 🙂👍
 • GöLge_06
  Harbiden ilginç var mı budurumu yaşayan peki?
 • AsabiMarul
  Her şey psikolojik
 • Turgayzz007
  Hamilileğin bile sahtesi mi çıktı en son bal sahte diyolardı dünyaaa nereye gidiyooorr dünyaa insanlıkkk nerde sahte bebek mii yapıyorsunuz 😂😂😂😂😂😂😂
 • Normali bile zorken sahtesi ile de uğraşılması daha zordur sanırım. Kadınların işi cidden zor. Ellerine sağlık
 • drifter00
  Çok korkunç bir durum umarım yaşamam
 • Kominikeyşın
  Çok korkunç bir durum umarım yaşamam
YÜKLENİYOR...