Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Değildir, Onu Kanserle Oyalamayın!

muhteremzat61

Çocukların daha çok erken yaşlardan itibaren uzun süreli cep telefonu veya tablet ile oynaması, beynin hassas yapısını bozuyor. Anneler, babalar, amcalar, dayılar, halalar, teyzeler bu sözlerim size! Bir çocuk susturucu olarak kullandığınız, oyalamak için eline tutuşturduğunuz cep telefonu ve tabletler ile onun hayatı ile oynuyorsunuz! Lütfen bu konuda hassas ve bilinçli olalım.

Çocuğunuzun hayatı ile oynamayın!

Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Değildir, Onu Kanserle Oyalamayın!

Eskiden çocuklar ağladıklarında susturmak için eline ya çıngırak ya da ses çıkaran oyuncaklar verilirdi. Günümüzde ise en iyi çocuk susturucusu ise cep telefonu ya da tablet. Alışveriş merkezinde, sokakta, markette, misafirlikte çocuk huysuzlanmaya mı başladı? Ağlıyor ve susmuyor mu? Hemen çıkar cebinden telefonu, çıkar çantadan tableti ver eline sussun. Biraz kolaya kaçmaktan veya biraz vakitsizlikten elinde bir şey tutabilmeyi beceren bir bebeğe cep telefonu ya da tablet verdiğinizde acaba ona neler yaptığınızın farkında mısınız?

Akıllı cep telefonu ve tabletler icat oldu olalı çocuklarda beyin tümörü görülme sıklığı artmıştır. Bu risk her geçen gün daha da fazla artıyor.

Cep telefonlarınızı çocuğun eline tutuştururken lütfen bunları iyi düşünün. Kanser vakalarının çığ gibi büyüdüğü günümüzde çocukluk çağı kanserinin artışı da bir o kadar endişe verici.

Çocukluk çağı kanserinin çıkış nedenini henüz tam olarak bilemiyoruz. Ancak dünyamızdaki global kirlilik en büyük faktör.

Aynı zamanda radyasyonun kanserde önemli bir sebep olduğu biliniyor. Buna en iyi örnek çernobilde yaşanan nükleer reaktör kazası ve sonrasında yaşanan onca kanser vakası ve ölümler radyasyona maruz kalmanın son derece tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Meyve ve sebzelerdeki hormonlardan tutunda büyük şehirlerdeki hava kirliliği, elektromanyetik dalgalar kanser vakalarının birçok sebebinden biri. Günümüzde çocukların çok erken yaşta cep telefonu ve tabletle haşır neşir olmaları her ne kadar dışarıdan masum görünse de, daha çocuk yaşta yüksek miktarda radyasyona maruz kalmalarına sebep oluyor. Bu durumun 10 sene içerisinde beyin tümörlerinde büyük bir artışa neden olacağını tahmin ediyoruz. Lütfen bu büyük tehlikenin farkında varın ve çocuklarımızı bu masum görünen katilden uzaklaştırın. Çocuklarımız geleceğimizdir. Yapılan deneylerde uzun süreli elektromanyetik dalgalara maruz bırakılan farelerde beyin tümörü olduğu saptandı. Umarım tehlikenin farkındasınızdır. Ülkemizde de benim izlenimim tamamen bu yönde. Maalesef korkutucu bir biçimde çocuklarımız bu denli elektromanyetik dalgalara maruz kalmaya devam ederse aynı şeylerin olacağı konusunda şüphe yok.

3 saatte bir çocuğa kanser teşhisi

Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Değildir, Onu Kanserle Oyalamayın!

Bu resme lütfen iyi bakın. Aynı durumda sizin de çocuğunuz olabilir ya da yeğeniniz veya kardeşiniz. Arkadaşlarıyla sokakta koşturması, yaramazlık yapması, hoplayıp zıplaması gerekirken ağır kemoterapi ilaçlarıyla savaşıyor. O minicik bedeniyle radyoaktif ışınlara maruz kalıyor. Halbuki sağlık bir şekilde hayatına devam edebilirdi. Onu bu masum görünen tehlikeden uzak tutun. Ülkemizde her 3 saatte bir çocuğa yani senede 3 bin 500 gibi korkutucu derecede, çocukluk çağı kanseri teşhisi koyuluyor. Daha da kötüsü bu rakam tekrar nüksetme ile 5 bini bulabiliyor. Kanser konusunda lütfen farkındalığımızı artıralım, bilinçlenelim. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve onları koruyalım. Ne kadar erken teşhis edilebilirse bu hastalık tedavisi de o kadar kolay ve başarılı oluyor. Çocuklarımız kanser olmasın. Onları bu ağır hastalığa maruz bırakmayalım.

En sık rastlanan hastalık lösemi

Yaramazlığından dediğiniz şey aslında lösemi olabilir!
Yaramazlığından dediğiniz şey aslında lösemi olabilir!

Çocukluk çağı kanserlerinde bilinen vakaların yüzde 30'u lösemidir. Türkiye için konuşacak olursak daha önce geriye kalan yüzde 70'lik dilim içerisinde lenfoma yer alıyorken, günümüzde sinir sistemi ve beyin tümörleri ikinci sıraya yükselmiş durumda. Kemik, göz, karaciğer, yumurtalık ve deri tümörleri daha nadir görülür.

Televizyon dizileri umutsuzluk yaratıyor

Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Değildir, Onu Kanserle Oyalamayın!

Çocuklarımızda kanser giderek artıyor ancak ülkemizde çok iyi çocuk onkologları, çocuk cerrahları, çocuk radyologları ve radyoterapi uzmanları bulunmakta. Yapılan tedaviler ile dünyadaki sonuçlarla paralel bir ilerleme kaydediyoruz. Yani çocuklarımızda kanser çok büyük oranda başarıyla tedavi edilebilir hastalık. Televizyon dizilerinde, romanlarda, basında lösemi veya başka kanser türleri sanki amansız ve çaresi olmayan bir hastalık olarak lanse edilmeye gösteriliyor. Ben bir doktor olarak farkındalığı artırmak adına elimden geleni yapacağım ve yapmaya da devam edeceğim. "Bir yerde hayat varsa orada umut vardır" sloganı ile çıktığım yolda, herkesi bilgilendirmeye, farkındalık oluşturmaya ve bu hastalık ne kadar erken teşhis edilirse başarı oranımızın ne kadar yüksek olacağını anlatmaya çalışacağım. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir.

Lütfen onları koruyalım. Çünkü onlar her şeyin en güzelini hak ediyorlar. Bir doktor olarak şunu çok iyi biliyorum ki çocuğunuza kanser teşhisi konulduğunda bunu kabullenmek çok zordur. Fakat üstüne basa basa altını kalın kalın çizerek söylüyorum, kanser tedavisi olmayan amansız bir hastalık değildir. Tam aksine ne kadar erken tespit edilirse çocuğu kurtarabilme şansımız o derece yüksek. Hastalık tamamen temizlenebilir ve tekrar nüksetme riski düşüktür. Çocukluk çağı kanserlerinde bundan yaklaşık 30 yıl önce tedavi edilme oranı yüzde 20 idi. Fakat günümüzde bu oran yüzde 80'lere çıkmış durumda. Farkındalık ne kadar artırılırsa, aileler ne kadar çok bilinçlenirse bu oranın giderek yükseleceğine inancım tamdır.

Çocuğunuzda geçmeyen karın ağrısı varsa dikkat!

Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Değildir, Onu Kanserle Oyalamayın!

Çocukluk çağı kanserlerinde belirtiler kanserin türüne göre değişebiliyor. Örneğin lösemide geçmek bilmeyen enfeksiyonlar, solukluk, deride kanamalar, karaciğer ve dalakta büyümeler ve lenf bezi şişliği ile kendini gösterir. Bu durumda çocuğunuz aşırı halsizdir. Lütfen vakit kaybetmeden bir doktora başvurun. Bunlardan farklı olmak üzere, böbrek kanseri ve böbrek üstü bezi, lenfoma olarak adlandırdığımız kanser türlerinin kendine has belirteçleri vardır. Örneğin lenfomada beze şişlikleri şikayetiyle gelinir. Mesela böbrek ve böbrek üstü bez tümörlerinde karında şişlik veya sürekli karın ağrısı ile kendini gösterir. Kemik tümörleri daha büyük çocuklarda görülür örneğin kemikte şişlik ve ağrılar ile ortaya çıkar. Bu nedenle ailelerin bu belirtilerden herhangi birini dahi görse hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları çok önemlidir.

Unutmayın. Çocuklarımız geleceğimizdir. Lütfen kanserle ilgili bilinçlenelim, farkındalığı artıralım. Kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sanılanın aksine amansız ve tedavi olmayan bir süreç değildir.

Saygı ve sevgilerimle... #ÇocukHayattır

Cep Telefonu Çocuk Oyuncağı Değildir, Onu Kanserle Oyalamayın!
9
29
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Çocuğu susturmak oyalamak için veriyorlar genellikle çocukta durmuyor olabilir ama gereken yerlerde kısıtlamak lazim nasıl bir hata yaptıklarının farkında değiller ver eline sussun ne kadar güzel 👍🏻
  Görüş hala geçerli mi?
  • Elden geldiği kadar kısıtlanmalı çocuk özellikle telefon konusunda. Eğlenebileceği, vakit geçirebileceği başka aktivitelerinde olduğunu öğrenmeli. Yoksa dediğim gibi telafisi zor durumlar oluşabiliyor

En İyi Erkek Görüşü

 • İyiTamamOldu
  Tehlikeli evet ama nasıl bir çare lâzım bilmiyorum
  Görüş hala geçerli mi?
  • Dikkatini çekebilecek ve sürekli ilgilenebileceği bir etkinlik daha faydalı olabilir

  • Teşekkürler

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

828
 • NefesimHarem
  Artık her aglayan cocuga tlf veriliyor malesef
  • Verilmemesi gerekiyor. Ne kadar uzak o kadar iyi. Telefon olmadan da bir şeyler yapabilecekleri çocuğa öğretilmeli

  • 👍👍

 • Onlar olmadığı zaman çıldırıyorlar
  • Çıldırsalar dahi uzak tutulmalı. Bir yırtınır iki yırtınır sonunda öğrenir ama onsuz da bir şey yapabileceğini

 • AnkaKuşupınar
  Ellerinize sağlık süper bilgiler kesinlikle katılıyorum
  • Teşekkür ederim :) faydalı olabildiysem mutlu olurum

 • Nadıyekrhn
  Asla vermem tlfon tablet doğru olanda bu sanırım
  • Bence de vermemelisiniz. Telefondan daha çok mutlu edecek aktiviteler yapmalı çocuk. Onu uzak tutmanın en mantıklı yolu bu. Telefon olmadan da eğlenmeyi öğrenebilmeliler.

 • kesşovu
  Dedikodu yapmak için veriyolar çocuklarının elibe telefon ohh mis
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık
 • Afrakaramann
  Çok doğru ve güzel yazı
  • Teşekkür ederim 🙏 faydalı olabildiysem ne mutlu

 • Kelekbelerdiyarii
  Benim oglanlarda düşkün biraz ama vermiyorum pek fazla.
 • Gizli Üye
  Çocuğun önünde telefonla oynadıktan sonra vermemek imkansız.
 • brhnnn
  Çocuklar telefonsuz yemek bile yemiyor artık
 • Gamzelicocuk93
  Aynen fakat bizlerde bagimlisi olduk
 • musa042
  Bravo... Bu sitede böyle paylaşımları çok yararlı buluyorum. Günümüzde çocuk beni rahat bıraksında ne ile oyalanırrsa oyalansın diye bu hatalar hep yapılıyor. Bilinçsizce çocuğumuzu tehlikeye atıyoruz. Umarım bu hatadan vazgeçilir
 • baybars15
  Çok faydalı olmuş, teşekkürler:)
 • Wolfmannnn
  Allah iyi sekilde yetistirmeyi nasip etsin evlatlarımızı
 • Eline sağlık güzel ve yararlı güzel bir bence yapmışsın teşekkürler.
 • itugali
  Bana Acimasiz diyenler olacaktir ama, dogal secilim diye birsey var, her kes yadarsa dunya nufusu 7 milyar değil 17 milyar olur. Dogada gucsuzlere yer yok, allahin taktiri demek lazim
  • Yaşamın kanunu gereği doğan elbet bir gün ölecektir ondan şüphe yok, lakin bir normal ecel ile ölmek var birde yanlış seçimlerden ötürü, veya bilmeden iyi niyet ile ölüme sebebiyet vermek var. Bu ikisinin ayrımını iyi yapmak lazım hocam. Örneğin sigara kullanıyorsanız her yerde örneği görüldüğü üzere akciğer kanseri olma riskiniz kat kat yüksek oluyor. Şimdi siz buna doğal seçilim diyebilirmisiniz?

  • itugali

   Kat be kat kime gore yuksek, neye gore yuksek? Hic sigara icmeden akciger kanserinden olen var, sigara icip 90 yasinda olen de var. Nice alkolikler var ayik gezmiyor, karda kista disarda yatiyor, 4 duvar arasinda pamuklara sarili yasayanlar oluyor.

   Duygusal dusunmemek lazim, soyleyecek cok sey var hersey yazilmiyor...

  • Oralara girersek sayfalar yetmez hocam :D Karşılaştığım vakalarda sigara kullanımı veya pasif içiciliği yoluyla dumana maruz kalanlar daha çok kansere yakalanıyor bunlar tıbbi gerçekler. Benim demek istediğim şey, bazı durumlar bazı şeylerin kaçınılmaz sonucu olabiliyor. Sonuçta biyolojik nedenlerle bu tür hastalıklara yakalanan elbet var ama vaka sayısı az. Onlarda altta yatan başka nedenler dolayısıyla hastalığa yakalanabiliyor

 • Seref_xan
  gelde anlat. cocukla oynama vakit geçirme eline telefonu ver sussun.
 • TheExpanse
  çok güzel bir bilgi olmş gercekten
 • Kaan_001
  Malesef hepimiz bu hatayı yapıyoruz
 • Ayarsız-06-
  Çocuk hayattır
 • Eziremsem
  eline sağlık güzel paylaşım olmuş
 • Bluedabadi
  Emeğe saygı güzel yazı
 • isibala
  hele ki de sublumal mesajlar olan oyun ve cizgifilimler. buyuk tehlike
 • gizlidostunuz
  Faydalı bir bence olmuş
 • sincere87
  Ne kadar uzak o kadar iyi
 • mrŞahiin
  Güzel bir konuya değinmiş siniz. gerçekten de zararlı baş ucumda olduğunda sabahları uyandığımda uykusuzluk baş ağrısı falan oluyordu başka odaya bıraktığım da sabah gayet iyi bir şekilde uyanıyor dum
  • Koca koca adamlara böyle yapıyorsa çocuklara neler olur pay biçin işte

  • mrŞahiin

   Ve bunun bilinçli yapıldığını duymuştum. elektronik cihazları bilerek 2500 hz frekans larda mı ne üretiyorlar mis. sayi doğrumu pek emin değilim böyle birşeydi bu frekans ta insan beyninde ki suyu titretmeye yetiyormuş.

  • Bu da çok ciddi elektromanyetik etkiye maruz kalmak demektir ki her türlü zarara yol açar.

  • Hepsini Göster
 • Relax_Mode
  Çok güzel bir paylaşım olmuş
 • zupperzonick
  Bilgilendirici
 • belli bir yaşa gelmeden çocuklar telefona dokunmamalı
 • agresifpanda696
  İlgisiz ailelerin çocuğu baştan savmak için sığınağı durumunda resmen telefonlar
 • ƘíηgAятнυя
  kesinlikle katılıyorum
 • Yapboz79
  malesef çağımızın yeni nesil emziği yapamamız gereken bir şey
 • Pentegrama61
  Bence cocuklara telefon taplet gibi şeyler vermemeliyiz
 • Gizli Üye
  Çok güzel bir bence.
 • coiffeurcan
  Aynen katılıyorum✂️
 • bugencyazar
  çok iyi yazı.
  • Teşekkür ederim, elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık işte 😊

YÜKLENİYOR...