25 gü

5 Haftalık Gebelikte Seni Nelerin Beklediğini Biliyor musun?

Pikachu

Artık gebeliğin kesinleşti ve büyük bir ihtimalle sen de bu müjdeli haberi aldın. Hatta henüz kan tahlili yaptırmamış olsan bile bedenin hamileliğin bütün sinyallerini vermeye başladı. Kendini her zamankinden daha halsiz ve yorgun hissederken adet kanamanın gecikmesi, bulantı, kusma gibi şikayetler de birleşince aklına gelen ilk şey muhtemelen eczaneden alabileceğin bir gebelik testi oldu, öyle değil mi? Ki evde yapılan testler de en doğru sonucu bu hafta verir. Yaptığın testin sonucu pozitif çıktığı takdirde bakalım seni bu hafta neler bekliyor olacak?

Bebeğinin kalbini dinlemeye hazır mısın?

5 Haftalık Gebelikte Seni Nelerin Beklediğini Biliyor musun?

İnanmayacaksın belki ama 5 haftalık gebelik döneminde bebeğinin iki tüpten oluşan bir kalbi bile var. Henüz alışılmış şekilde bir düzenle atmıyor olsa da doktorun ultrasonla kalp atışlarını dinlettiği zaman kulaklarına inanamayacaksın. Ayrıca hamileliğin 5. haftası geldiğinde henüz 5 mm boyunda olan bebeğinin hücreleri akıl almaz bir hızla bölünür. Bir susam tanesi büyüklüğünde olan embriyo; ektoderm, mezoderm ve endoderm katmanlarından oluşur. Bu katmanlar bir mucize gibi haftalar içerisinde yavaş yavaş dokulara ve organlara dönüşecek. En üst katman olan ektoderm tabakasında bebeğinin beyni, sinirleri, omurgası gelişmeye başlar. Kalp, dolaşım sistemi, kas, kıkırdak, kemik ve deri alt dokuları mezoderm tabakasında gelişir. Endoderm tabakasında ise akciğerler, bağırsaklar, böbrekler, pankreas ve boşaltım sistemi oluşmaya başlar. 5 haftalık hamilelik döneminde ayrıca hamilelik süresince bebeğine besin ve oksijen sağlayacak olan ilkel plasenta ve göbek bağı göreve başlamıştır. Yani henüz sen farkında olmasan da embriyon hızlı bir şekilde hayata tutunmaya başladı bile.

Hamilelik fikrine alışmaya başladın mı?

5 Haftalık Gebelikte Seni Nelerin Beklediğini Biliyor musun?

Hamilelikte 5. hafta gebeliğini henüz yeni öğrendiğin bir dönem. Ve bu yeni haber seni şaşırtırken bir yandan da yüzlerce farklı duyguyu aynı anda yaşamana ve hissetmene neden olmuştur, eminim. Gebelikte 5. hafta belirtileri arasında en önemlisi bu ay itibariyle artık adet görmemen olacak. Arada bir lekelenme şeklinde görülen yerleşme kanaması yaşanması normal bir durum olsa da yine de doktorundan bir randevu almanda fayda var. Çünkü bu tarz kanamalar aynı zamanda rahim ağzı iltihabı ya da dış gebelik gibi durumların belirtisi olabilir. Gebelik 5. haftası ile birlikte yaşam kaliten biraz düşebilir. Çünkü bu dönemde günlük rutinini bozacak bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bunlardan en önemlisi hamilelik hormonlarından kaynaklı olarak kendini sürekli yorgun ve halsiz hissetmen olsa da bu durum hamileliğin 2. trimesteriyle beraber bedeninin gebeliğe alışması ile birlikte yavaş yavaş ortadan kalkacak. Bunun dışında mide bulantısı, baş dönmesi, mide ekşimesi ve göğüslerinde aşırı hassasiyet hissedebilirsin. Kandaki HCG hormonunun artması nedeniyle her zamankinden daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmen de çok doğal. Fakat bu dönemde sürekli tuvalete çıkma ihtiyacının önüne geçebilmek için kesinlikle sıvı tüketimini azaltmamalısın.

Daha sağlıklı bir hamilelik ve kolay bir doğum için yapman gerekenler

5 Haftalık Gebelikte Seni Nelerin Beklediğini Biliyor musun?

Hamileliğinin kesinleşmiş olduğu bu günlerde yapman gereken en önemli şeylerin başında hayat tarzını baştan ayağa gözden geçirmek geliyor. Uyku düzeninden beslenme alışkanlıklarına ve egzersiz yapmaya kadar birçok şeyi teker teker düşünmelisin. Bu dönemde doktorunla yapacağın görüşmenin ardından tüketmen ve tüketmemen gereken besinlerle yeniden bir diyet listesi yapmalısın. Ayrıca sigara veya alkol kullanıyorsan hemen bu alışkanlıklardan uzaklaşarak bebeğinle beraber yepyeni sağlıklı bir hayata adım atmalısın. Üstelik şu ana kadar sporla ve egzersiz yapmakla aran nasıldı bilmiyorum ama an itibariyle artık bu aktivitelerle iyi bir ilişki kurmalısın. Çünkü hayatına katacağın egzersizler seni bekleyen daha yaklaşık 35 haftalık hamilelik sürecinin daha rahat ve daha konforlu geçmesine yardım edecek. Hatta bu dönemde yapacağın yürüyüş, hamile yogası ve hamile pilatesi gibi egzersizler doğum esnasında da daha kolay bir doğum yaşamana yardımcı olacak.

hamile yogası ve hamile pilatesi
hamile yogası ve hamile pilatesi

Peki, senin için nasıl gidiyor hamilelik? Her ne kadar kendini daha yolun başında hissetsen de sen de hislerini ve yaşadıklarını bizimle paylaşmak istemez misin?

5 Haftalık Gebelikte Seni Nelerin Beklediğini Biliyor musun?
10
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • kesşovu
  Hamile değilim bunları biliyorum biyolojiden ama 6 haftalıkken de fetüs bir nokta büyüklüğünde oluyo
  Görüş hala geçerli mi?
 • GizliyimTatlim
  Bilgi güzel de 5 haftalıkken hamile olduğumu bilir miyim acaba?
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • duygusal olarak zorlanacaksin eşine gebe psikolojisi ile ilgili video izlerdir seni idare etsin
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Sayende öğrendik
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

80
 • Henüz bekarım her şeyin hayırlısı olsun inşallah.
 • semazs
  Thaaankkssss
 • ɐpuɐd
  Hamile olan düşünsün
 • bucar730
  hamilelik her anneye kıza kadına yakışıyor ya çok tatlı duruyor
 • Gizli Üye
  En güzel zamanlar... Doya doya yaşanmalı.
 • Evet biliyorum çok güzel olmuş ellerine sağlık 😊❤️
 • ezginur2
  Teşekkürler güzel bilgi
 • mrv34_
  Evet biliyorum

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...