Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

orangegreysky

Belki planlamadan sürpriz bir şekilde, belki de uzun zaman heyecanla bekledikten sonra güzel haberi aldınız: Tebrikler, hamilesiniz! Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki hayatınız artık eskisi gibi olmayacak. İçinizde atan o minicik kalp, ailenize dahil olduğu andan itibaren hayatınızın merkezine oturacak.

Mucizevi bir şekilde sperm ve yumurtanın birleşip anne rahmine düşmesiyle başlayan hikayede, bebeğin anne karnındaki gelişimine bir bakalım.

1. ay: Mucize içinizde

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

Hamileliğinizin 1. ayında öncelikle spermin yumurtaya ulaşmasıyla döllenme başlıyor. Döllenmiş olan hücre, çoğalıp rahim içine doğru yol alarak oraya yerleşiyor. Minik bir tohum kadar küçük haliyle içinizde yeşermeye başladı, ancak siz muhtemelen henüz farkında değilsiniz.

1. ay öncelikle anne karnındaki bebeğin gelişiminde ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayan yapı, yani plasenta oluşur. Sonrasında sırayla; beyin ve saç derisi oluşmaya başlar. İç organlardan karaciğer ve pankreas ile birlikte tiroit bölümü gelişir. Kalbi oluşturan tabaka ortaya çıkar. Omurilik, kemik ve kas yapıları şekillenmeye başlar. 1. ay sonunda yavru mercimek tanesi kadar olmuştur.

2. ay: Mercimeğin eriğe dönüşmesi

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

5. hafta itibariyle bebeğin anne karnında gelişimi hızlı bir büyümeyle devam eder. Bu haftadan itibaren sizde de hafif baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kusma görülebilir. 12. haftaya kadar her sabah gözünü bulantıyla açan biri olarak söylüyorum, bulantı ve kusmaya karşı hazırlıklı olmak için bu dönem çantanızdan poşetleri eksik etmeyin.

Bebeğin gelişiminde ise; kısa yüzgeçler şeklinde görünen bacak kısımları belirginleşir, aynı şekilde kol kısımları büyür. El ve ayak parmakları oluşmaya başlar, burun ve göz delikleri oluşarak bağırsaklar gelişir. Artık insan görünümüne kavuşarak hareketlenmeye başlamıştır. Ancak hareketleri fark edemezsiniz.

3. ay: Nefes alma egzersizleri

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

3. ayın önemli gelişmelerinden biri; yüz hatlarının yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamasıdır. Parmak izleri de oluşmuş, tüm organ ve kasları işlevlerini yerine getirir hale gelmiştir. Bu dönem vücuduna göre başı oldukça büyüktür. Cinsiyet belirginleşir ancak öğrenmek için biraz daha sabretmeniz gerekir.

Anne karnında bebek 3. ayı tamamlarken siz de daha rahat ve daha enerjik geçirebileceğiniz yeni bir üç aylık döneme başlarsınız.

4. ay: Kız mı, erkek mi?

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

Bebeğin anne karnındaki gelişiminin 4. ayından itibaren artık cinsiyetini öğrenebilirsiniz. El ve ayak parmakları gelişimini tamamlar. El tırnakları da artık tamamen oluşmuştur. Kulakları gelişmeye devam ederken gözleri de yerlerini bulmaya başlar. Böbreklerin idrar üretmeye, karaciğerin de safra salgılamaya başladığı izlenir.

Bu dönemin heyecan verici bir diğer haberi haberi; artık hareketlerini hissedebiliyor olacaksınız.

5. ay: Haydi onunla konuşun!

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

Bu dönem, bebeğin anne karnındaki gelişiminde en önemli detay duyusal olarak yaşanıyor. Beyinde koklama, işitme, tat alma, dokunma ve görme duyuları için özel alanlar belirleniyor. Kulaklar neredeyse gelişimini tamamladığı için sizi rahatlıkla duyarken, kolları ve bacakları orantılı hale geliyor. Emme refleksinin gelişmesiyle parmağını emmeye başlıyor.

Bu dönem kendinizi sık sık, içinizdeki minik canlıyla konuşurken yakalayabilirsiniz. Bu sırada eşiniz, göbeğiniz ile konuştuğunuz için akıl sağlığınızdan endişe edebilir, aldırmayın!

6. ay: 1 kiloya doğru giderken

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

6. ayı tamamlarken bebeğin kilosu 700 gram civarındadır. Görünümü, yeni doğan bir bebek halini almıştır. Solunuma hazırlanmak için ciğerlerinde hava kesecikleri oluşurken, damarlar da büyümeye devam eder. Kirpik, kaş ve saçlar hazır durumdadır. Gözleri açılmış ancak göz rengi belli değildir.

Özellikle yemek sonrası kan şekerinizin yükselmesi, sert tekmelere ve hareketlerin daha çok hissedilmesine neden olabilir. Çikolata gibi tatlı yiyeceklerde bunu oldukça net hissedebilirsiniz.

7. ay: Göz mü kırptın sen?

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

7. ayı tamamlarken bebek artık 1 kilonun üzerine çıkabilir. Üstelik bu dönemden sonra hızlıca kilo almaya devam eder. Görme konusundaki yeteneğinin gelişmesiyle, ışığı görebilir ve sizin sesinizle birlikte eşinizin sesini de duyabilir. Bunun yanında gözlerini kırpmayı başarabilir. Akciğerleri daha da gelişmiştir.

7. ay aynı zamanda son üç aylık dönemin de başlangıcı. Bu dönem bebeğinizin de hızla kilo almasıyla hareketleriniz kısıtlanabilir.

8. ay: Doğum pozisyonuna geçiş

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

Mutlu sona doğru yaklaşırken bebeğiniz gayet bilinçli bir şekilde baş aşağı dönerek doğuma hazır pozisyona geçer. Kafatası kemikleri sertleşmeye devam etse de, hala yumuşaktır. Bebeğin gelişiminde bu dönem kalın bağırsaklarında ilk kakası birikmeye başlar.

9. ay: Doğum

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?

38-39 hafta süren bekleyişte artık ciğerler tamamen gelişimini tamamlamış, bağışıklık sistemi de gelişmiştir. Boyu 50 cm, ağırlığı da 3-3.5 kilo civarındadır. Üreme organlarının oluşumu tamamlanmıştır. Bebeğin anne karnında oluşumunu tamamlamasıyla doğum her an başlayabilir.

9 ay süren bekleyiş sonunda bebeğiniz artık kucağınızda. Bundan sonra uykusuz gecelere hazır olun! Takdir edersiniz ki, çocuğun anne karnındaki gelişimi 9 ay sürdü ve dünyamıza alışması için zamana ihtiyacı var.

Bu mucizevi süreç hakkında siz neler düşünüyorsunuz, hangi ay neler yaşadınız? Düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi merakla bekliyorum.

Anne Karnında Bebek Gelişimi: Ay Ay Neler Oluyor?
5 Görüş