#BÜYÜMEYEDEVAM

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru

Komşu_Kızı

Ebeveyn olma süreci, bebeğinizin varlığını hissettiğiniz ilk andan itibaren başlar. Anne veya baba olmak, tüm güzel duyguların yanı sıra birtakım sorumlulukları da beraberinde getirir. Doğduğu andan itibaren bebeğimizin genel durumunun iyi olmasını ve özellikle işitme, görme, duyma gibi temel duyularının sağlıklı olmasını isteriz. Bu nedenle hepimiz, bebeğimizin bizi görmesi ya da duyması konusunda bazı endişelere kapılabiliriz.

Ancak anne karnında başlayan gelişim süreci, bebek doğduktan sonra da hızla devam ederek ilerler. Anne ve babaların merak konularından biri de "Yeni doğan bebekler ne zaman görmeye başlar?" sorusunun yanıtıdır.

Öyleyse başlayalım!

Yeni doğan bebeğin gözleri ne zaman görür?

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru

Yenidoğan bebek ne zaman görmeye başlar? Bu soruya hep birlikte yanıt bulalım. Aylardır beklediğiniz heyecanlı gün sonunda geldi ve minik bebeğinizi kucağınıza aldınız. Gözlerini ilk açtığı anı bekliyorsunuz. Tabii bu sırada herkes göz rengini merak ediyor. Acaba anneye mi benziyor, yoksa babadan mı almış? Ve o mucize an geldi, bebeğiniz gözlerini açtı. Rengi konusunda birtakım fikirler yürütülüyor. Bu sırada aklınıza bir soru daha geliyor ve acaba bebeğim beni görüyor mu diye düşünmeye başlıyorsunuz.

Hemen cevaplayalım: Yeni doğan bebeklerin ilk görüşleri net değildir ve sadece siyah, beyaz ve gri tonlarını görebilirler. Aynı zamanda anne karnından beri ışığa hassasiyetleri vardır. Beyinlerinde görmeyi kontrol eden sinir hücreleri ve retina tam olarak gelişmediği için yakın nesneleri odaklama yeteneğine sahip değillerdir. Yeni doğan bir bebeğin görsel sisteminin gelişmesi biraz zaman alır.

Peki, bebekler kaç aylıkken görmeye başlar?

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru

Bebeğiniz, gün geçtikçe sizi tanımaya, görmeye ve algılamaya başlar. İlk ayını tamamladıktan sonra görsel gelişimi hızla ilerleyeceği için 2-3 aylıkken yakınındaki cisimleri keşfetmeye başladığını anlayabilirsiniz. Bu sayede onu tuttuğunuz ellerinizi görmeye başlayacak ve muhtemelen ellerinizi sık sık inceleyecektir. Görme yeteneği geliştikçe bebeğiniz, yattığı yerden sizi izleyebilir veya dönen cisimleri kolaylıkla takip edebilir.

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru

Üçüncü ayına geldiği zaman, bebeğinizin ışığa olan hassasiyeti yetişkin bir bireyden 10 kat daha fazladır. Bu nedenle tavsiyem bebeğiniz uykudayken mümkün olduğunca ışığı kısmanız olacak. Ayrıca, üçüncü ayını tamamlayan bebekler, renklere ilgi duymaya başlarlar. Özellikle ana renkler bebeğinizin dikkatini çekebilir. Dördüncü ve beşinci aylarda, büyük nesneleri fark etmeye ve düğme, bilye gibi küçük nesnelere dokunmaya başladığına tanık olabilirsiniz.

Altıncı ayında gelişen omurga sistemiyle daha dik oturabildiği için yönleri keşfederek sağa sola bakabilir ve böylece görsel derinlik algısı gelişir. Örneğin; düşen bir cismi takip edebilir, camdan dışarı baktığında kuşların geçişini algılayabilir. Yani yavaş yavaş dünyayı tanımaya başlar.

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru

Sekizinci aya geldiğinde ise görme yeteneği artık bir yetişkine yaklaşır. Uzaktaki nesneleri daha az görüyor olsa da, anne-babasını veya kardeşlerini tanıyabilir. Emeklemeye ve yürüme çalışmalarına başladığında daha fazla şey görür, dokunur, algıları daha çok gelişir ve nihayetinde 12. ayında dünyayı tıpkı sizin gördüğünüz gibi görmeye başlar. Yani aslında bebeğiniz yeni doğduğunda net göremezken aylara göre gelişim göstererek tam 1 yaşına geldiğinde net görmeye başlar.

Bebeklerde görme sorunu nasıl anlaşılır ?

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru

Her şey yolunda ilerledi ve bebeğinizi ilk doktor kontrolüne getirdiniz. Bu aşamada göz muayenesi doktorunuz tarafından muhakkak yapılır. Ancak bazen bebeklerde görme problemi olup olmadığı net olarak anlaşılamayabilir. Bunun için bir ebeveyn olarak sizin takip etmenizi önerdiğim bazı hususları paylaşmak isterim.

Bebeğinizin bir gözü sabitken diğer gözü farklı yönlere bakıyorsa, bakışları bir cisim üzerinde odaklanamıyorsa, parmak takibi yapamıyorsa, gözlerini dairesel hareketlerle çeviriyorsa göz muayenelerini dikkatli takip etmenizde fayda var.

Elbette bunları doğar doğmaz yapmayın evladınıza, sonuçta dünyaya yeni geldi, alışması için ona da zaman tanımak gerek!

Bebeğin görsel gelişimine katkıda bulunmak için neler yapabilirsiniz?

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru

- Uzmanlar, bebek odalarının kontrast, canlı, parlak, eğlenceli renklerle dekore edilmesinin görsel algıyı desteklediğini düşünüyor. Öncelikle işe odayı bu şekilde dekore ederek başlayabilirsiniz.

- Aylar ilerledikçe odaya yeni ögeler ekleyebilir, yatağının yerini değiştirebilirsiniz.

- Görsel ve motor becerilerini artırmak için onu görebildiğiniz zamanlarda karın üstü yatırabilirsiniz.

- İşin teorik kısmı bir yana, en önemlisi anne-baba iletişimi, bebeğinizle sık sık konuşmayı ihmal etmemelisiniz.

Evet kafanızda dönüp duran "bebekler ne zaman görür" ya da "yenidoğan bebek ne zaman görür" sorularının cevabını bulduğumuzu düşünüyorum. Umarım vermiş olduğum tavsiyelerle size ve bebeğinizin hayatına minik bir dokunuş yapabilirim.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Çocuk sahibiyseniz bu süreçte neler yaşadınız, onun etrafını algılamaya başladığını ne zaman anladınız?

Deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum!

Bebekler Ne Zaman Görür? Anne-Babaların En Çok Merak Ettiği Soru
1
3
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
3Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • ƘíηgAятнυя
  sevimli bebişler
  sanırım ani hareketlerde göz kırpmasından filan anlaşılır
  Görüş hala geçerli mi?
 • Psikologman
  anne ve baba duyarlılığı günümüzde abartı durumda. bence sıkıntı olmaz.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Mehhtpppxx
  Güzel paylaşım olmuş :))
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

01
 • Gizli Üye
  Kısa bir süre sonra görmeye başlıyorlar.
YÜKLENİYOR...