Bebeğinizin İlk Banyosu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Müthişanne

Günaydınlar 💜

Yeni doğan bebeğinizi kucağınıza almaya bile çekinirken ona banyo yaptırma fikrinin sizi korkutması çok doğal. Ama unutmayın; su, bebeğiniz için yabancı bir şey değil😊

Bebeğinizin İlk Banyosu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler!

⭐Bebeğinizin ilk banyosunu yaptırmak için göbek bağının düşmesini beklemeniz gerek. Aksi halde göbek bağı enfeksiyon kapabilir.

⭐Konak; resimde gördüğünüz gibi sarı renkli bir çeşit deri döküntüsüdür.

Bebeğinizin İlk Banyosu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Bu döküntüyü, banyo öncesi bebeğinizin başına zeytinyağı ya da karbonatlı su sürerek geçirebilirsiniz. Konak, bebeklerin yağ bezlerinde ve saç derilerinde çok fazla cilt yağı bulunduğundan meydana gelir. Eğer iltihabik bir durum söz konusuysa lütfen doktorunuza danışın.

⭐Bebeğinizin banyo yaptığı yerin sıcaklığının 22-24 derece arasında olmasına ve ideal banyo süresinin 6-10 dakika arasında olmasına mutlaka dikkat edin.

Ayrıca bebeğiniz açken banyo yaptırın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.

Bebeğinizin İlk Banyosu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler!

⭐Bebeğinizi küvete koyarken sert zeminle temas etmesini engelleyin.

Bebeğinizin İlk Banyosu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Resimdeki gibi bir küvet yoksa yanınızda, mutlaka büyük bir havluyu ikiye katlayıp küvetin içine serin. Tırnaklarınızın uzun olmamasına, saat, yüzük ve bilezik gibi takılarınızı çıkardığınıza emin olun.

⭐Bebekler yüzlerine su gelmesinden hoşlanmazlar. Bu onlarda boğulma hissi yaratabilir.

Bebeğinizin İlk Banyosu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Bebeğinizi yıkarken buna dikkat etmeniz gerekir. Ek olarak bebeğinizin kulağına su kaçmaz, endişe etmeyin 😊. Çünkü ilk aylarda onların kulakları bizimkiler gibi değildir.

Kucağında tuttuğun, tüm evi mis kokusuyla canlandıran o bebek senin. Sağlıklı ve yanında. Allah bağışlasın , sağlığı daim olsun.

Bebeğinizin İlk Banyosu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler!
7
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Faydalı ve guzel bir yazı olmuş. Kısacası ilk banyodan çokta çekinilmemesi gerek.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Oldukça faydalı bilgiler gadası
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Haeso
  Güzel bir yazı olmuş balım 🙃 emeğine sağlık
  Görüş hala geçerli mi?
 • kızGibiYa0p
  Amin isteyenlere de nasip etsin 😊
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

50
 • canselcanım
  Bebeklerin ilk banyosu gerçekten çok önemli. Çünkü dünyayı daha yenice tanıyorlar ve ciltleri henüz suya, sabuna veya kullanılacak ürünlere alışık değil. Göbek bağı da ilk hafta düşmediği için etrafının iyice temizlenmesi gerekiyor.

  Resimdeki küvetin beyazını kullandım ben de ilk 1 yıl, hatta daha fazla bir süre kullandım. Filesi bebek 1. aya girdikten sonra çok işe yaramıyor, bunu söylemem lazım. Çünkü bebeği filede tutup üstüne sürekli ve yavaşça su dökerek bebeğin üşümemesine özen göstermek gerekir. File de ıslandığı için bebeği üşütebilir, nitekim ben de ilk aydan sonra fileyi kullanmadım.

  O konaklar yok mu o konaklar... 1 sene boyunca geçmedi. Geçmesi için çok uğraş verdim ama yine de geçmedi. En sonunda doktorumuz yapısal olabileceğini söyledi ve öyle de oldu. 1,5 yaşında geçti konakları. Tabi bebek rahatsız olmasın diye banyodan sonra bebek tarağı ile konakları temizleyin.
 • drdeğişik
  Çok güzel anlatmışsınız ancak bebekler doğumdan itibaren 24. saatini doldurduktan sonra yıkanabilirler. Tek şartı banyodan sonra göbeği güzelce kurulayıp temiz tutmaktır. Bu konuda göbek bakım kitlerinden faydalanabilirsiniz. Her bebeğin göbeği 1 haftada düşmeyebilir 20 güne kadar uzayabilir. Uzaması durumunda da banyo için bu süreyi beklemek hem anne hem de bebek için rahatsız edici olacaktır.
 • yokkibilmem
  Teşekkürler.
 • Muthis olmuş 😊Allah bağışlasın
 • Çeşm-i_Siyah
  Bebek küveti ve üstündeki aparat yazın yıkamak için uygun, ama kışın ılık suyun içinde yıkanmaları daha uygun.
  Güzel bir yazı olmuş 😊

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...