Anne Adaylarına Özel: Doğum Çantasında Olması Gereken Her Şey

canselcanım

Anne Adaylarına Özel: Doğum Çantasında Olması Gereken Her Şey
Anne Adaylarına Özel: Doğum Çantasında Olması Gereken Her Şey

Selam canlar ve sevgili anne adayları :)

Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü iple çektiğinizi biliyorum. Her şey onun sağlığı için olsun istiyor ve tas tamam bir hazırlık ile onu dünyamıza getirmeyi arzuluyorsunuz. Ben de sizin gibi bu yoldan geçtim ve her araştırmada kafam daha da karıştı zamanında. Eşimin de yardımıyla ideal çantamı hazırlayabildim. Eksiğim varsa affola :)

Her anne adayının aklında olan ve doğumdan önce hazırlanması gereken eşyaları, deneyimlerimle harmanlayıp size liste halinde yazmak istiyorum. E hadi o zaman, başlayalım. 🙋‍♀️ 🙋‍♂️

NOT: Kapı süsüdür şekerlemelerdir o tarz parçalara değinmedim. Çünkü onlar annenin doğum çantasında değil haricen hazırlanması gereken şeylerdir.

1- Çanta veya Valiz

Çanta - Valiz
Çanta - Valiz

Öncelikle bir çantaya veya küçük valize ihtiyacınız olacak. Doğumdan sonra da bebek çantası olarak kullanabilmek için orta boy bir çanta alabilir ya da evdeki küçük boy bir valizinizi de bu amaç için kullanabilirsiniz. Ben de bu resimdeki Kanz çantayı almıştım ki sonra da kullanabileyim diye. Çünkü ilk zamanlarda nereye giderseniz gidin bebeğin eşyalarını mutlaka yanınıza almanız gerekecektir. Bu çanta da işimi oldukça gördü ve epey rahat ettim.

2- Terlik Seti

Terlik Seti
Terlik Seti

Doğumdan sonra hem rahatça gezebilmek hem de misafirlerinizi güzel karşılamak istiyorsanız bu tarz terlik setlerini tercih edebilirsiniz. Mühim olan ayağınızı rahat etmesi ve sağlığınıza kavuşmak için yapacağınız hastane içi yürüyüşlerinizde kolaylık sağlamasıdır. Görünüşe önem veriyorsanız bu tarz setler tam size göre ;)

3- Lohusa Gecelik Takımı

Lohusa Gecelik Takımı
Lohusa Gecelik Takımı

Lohusa geceliklerinin en büyük avantajı; emzirmeyi kolaylaştırmasıdır. Sırf bunun için özel pencereleri bulunan gecelikler aynı zamanda şık da göründükleri için misafirlerinize de güzel bir izlenim bırakabilirsiniz.

Lohusa geceliklerini set olarak almanın avantajı da; hem elbise hem yelek hem de pantolonlu seçeneklerinin bulunmasıyla sadece hastanede değil evde de uzun bir kullanım sağlamasıdır.

Sadece gecelik olarak değil de hastaneden çıkarken de kullanmak isteyebileceğiniz bir takım da tercih edebilirsiniz. Gecelik ile rahat edeceğinizi düşünüyorsanız, o zaman hastane çıkışı için de yanınıza ekstra kıyafet almak durumdasınız.

Not: Pamuklu olmasına ve koyu renk olmasına özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Özellikle de doğumun olacağı mevsimi göz önünde bulundurun ki kışın ortasında üşümeyin misal. Bir de bu takımdan 1 değil en az 2 tane alın, çantada da yedekli olarak bulundurun. Ne olur ne olmaz ;)

4- Baba İçin Eşofman Takımı

Baba İçin Eşofman Takımı
Baba İçin Eşofman Takımı

Anne için bir takım aldık, peki neden baba için de almayalım? Hastanede sizinle aynı odayı paylaşacak ve size refakat edecek olan eşinize de bir takım koymayı unutmayın. Yeni de alabilirsiniz evdekini de koyabilirsiniz, tamamen size kalmış bu. Doğum heyecanıyla zaten üstüne başına dikkat edemeyecekleri ve her işe onlar koşacağı için şık ve rahat bir takım mutlaka çantanıza koyun.

5- Göğüs Ucu Kremi ve Pişik Kremi

Göğüs Ucu Kremi - Pişik Kremi
Göğüs Ucu Kremi - Pişik Kremi

Bu çantanın olmazsa olmazlarından biri de kremlerdir. Özellikle emzirmeye başlayacak anneler için hem yumuşatan hem kalıntı bırakmayan hem de emzirmeye engel olmayan bir göğüs ucu kremi ile birlikte dünyaya gözlerini yenice açan bebeğinizin beze uyum sağlama sürecinde oluşabilecek pişikler için bir pişik kremi çantanızda mutlaka olsun derim. Hastanelerde bu kremler her zaman olmuyor çünkü.

6- Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf Makinesi
Fotoğraf Makinesi

Eğer ki bir doğum fotoğrafçısıyla anlaşmadıysanız çantanızda mutlaka bir fotoğraf makinesi bulundurun, hatta doğuma girerken eşinize verin o tutsun ve çeksin :)

Makine alacaksanız, birkaç gün öncesinde çantanızı zaten kontrol edeceksiniz, o zaman makinenin şarjına veya pilli ise dolu olup olmadığını mutlaka gözetin. En güzel anları kaçırmayın derim :)

7- Hastane Çıkış Seti

7- Hastane Çıkış Seti

Çantada bulunması gereken en önemli şey, hastane çıkış setidir. Özellikle bu çıkış setleri diğerlerine nazaran daha fazla parçaya sahiptir ve bunlar ilk günlerde çok işinize yarayacak parçalardır. Doğumun olacağı mevsimi göz önünde bulundurarak bir seçim yapmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca pamuk veya organik ürünleri kullanmanızı da öneririm. Ha bir de, yedek bir set daha alın.

8- Yenidoğan Bebek Bezi

8- Yenidoğan Bebek Bezi

Bebek bezi sizin eliniz ayağınız olacak resmen. Sadece doğumdan hemen sonra değil belki de yıllarca yanınızda taşımanız gereken bir eşya olacak. Şimdiden içinizi ferah tutun ve aklınıza yatan bir markadan yenidoğan bezinden 5-10 tane çantanıza koyun. Yenidoğan bezlerinde göbek oyuntusuna dikkat edin. Düz tipler, daha göbeği düşmemiz bebeğinizin istemeden canı yanabilir.

9- Hijyenik Ped

9- Hijyenik Ped

Doğumdan sonra mutlaka bir miktar kanamanız olacak ve bunu normal pedler ile absorbe edemeyeceksiniz muhtemelen. Doğumdan sonra hemen alt bezi bağlasalar da anne ayağa kalktığı andan itibaren ped kullanması istenir. Bunun için de aynı alt bezi gibi sizi koruyacak uzunlukta hijyenik pedi çantanıza mutlaka koymalısınız. Şahsi Öneri: Bulabildiğiniz en uzun ve geniş pedi alın.

10- Biberon Seti

10- Biberon Seti

Her ihtimale karşı çantanızda biberon bulundurmanızı öneriyorum. Önceliğiniz tabiki de emzirmek olsun fakat bebeğiniz emmek istemeyebilir veya emzirecek durumda olmayabilirsiniz, o zaman biberon mutlaka çantada olsun ki bir de onun telaşını yaşamayın. Çünkü hastanelerde biberon pek bulunmaz, anne emzirmesi öncelik olduğu için. Ben de ilk günlerde emziremedim ve biberon kullanmam gerekti.

11- Emzirme Südyeni

11- Emzirme Südyeni

Emzireceğinizi göz önünde bulundurarak bu tarz südyenler kullanmanızı öneririm. Özellikle sizin için rahat olan ve pencereleri rahatça açılıp kapanan südyenleri tercih edin derim. Doğumdan sonra da kullanacaksınız çünkü, bunu da düşünün. ;) Çantanızda yedekli olarak emzirme südyeni mutlaka bulundurun.

12- Pamuklu Hamile Kilodu

12- Pamuklu Hamile Kilodu

Hamilelik zamanlarından da aşine olduğunuz bu tarz kilotlardan çantanıza bolca yedekli olarak mutlaka koyun. Özellikle koyu renkli, pamuklu ve bedeninize uygun olmasına dikkat edin. Oturup kalkarken, emzirme esnasında ve giyip çıkarmada kolay olup olmadığını gözetin derin.

13- Müslin Bez Seti

13- Müslin Bez Seti

Hem hastanede hem de evde elinizden düşmeyecek bir diğer parça da müslin bezlerdir. Bu bezlerin envai çeşit versiyonu olsa da müslin bezler çok işinize yarayacak ve kolaylık sağlayacaktır. Gerek bebeğinizin gazını çıkarırken omzunuza koyup gerekse ağzını veya burnunu silmek için kullanacağınız bu müslin bezlerden de çantanızda bulunsun, zaten pek de yer kaplamıyorlar ;)

14- Yenidoğan Battaniyesi

14- Yenidoğan Battaniyesi

Mevsim ne olursa olsun bebeklerin dünyaya alışması için belirli bir süreye ihtiyaçları vardır ve o süre boyunca üşümemeleri için hafif incelikte bir battaniyeyi çantanızda bulundurabilirsiniz. Şayet hastane çıkışı setlerinde battaniye bulunuyorsa, ekstradan bir tane daha almanıza gerek yok tabi. :)

15- Silikon Göğüs Ucu Emzirme Başlığı

15- Silikon Göğüs Ucu Emzirme Başlığı

Doğuma kadar belki farkında olmayabilirsiniz fakat göğüs uçlarınızın emzirmeye uygun olup olmadığını bilmeniz büyük bir avantaj sağlar. Eğer ki bebeğiniz göğsünüzü iyi kavrayamıyorsa, o zaman yanınızda bu silikon başlıklardan bulundurun ki bu tür durumlara anında çözümünüz olsun. Ben de bunlardan kullandım ve ilk aylarda çok rahat ettim.

Anne Adaylarına Özel: Doğum Çantasında Olması Gereken Her Şey
28 Cevap