Kedi Kumu ve Kedi Tuvaleti Alışveriş Rehberi

Merhaba arkadaşlar. Bu bencemde kedi kumu ve kedi tuvaletleri hakkında biraz detaya ineceğim. Kendi kullandığım ürünleri ve deneyimlerimi anlatacağım. Umarım faydalı olur.

Kedi kumları

Bentonit kum

Ben başından beri bentonit ince taneli kum tercih ediyorum. Yalnız kumun iyi topaklanabilmesi, kokuyu tutması biraz seçeceğiniz markayla alakalı, ona dikkat edin. Bentonit kum daha temiz ve
silikaya göre daha sağlıklı buluyorum çünkü kirlenen kısmı hemen kürek yardımıyla temizinden ayırıp çöpe atabiliyorsunuz.
Eksi yönleri, kumlar etrafa çok dağılıyor ve çok tozutuyor. Dağılmasını bir nebze önlemek
için kapalı tuvalet kabı ve önüne kedi tuvaleti paspası kullanabilirsiniz veya kalın taneli kum seçebilirsiniz. Ancak kalın taneli olan, ince kadar başarılı topaklanmıyor. Tozutma kısmına gelirsek, paketi un eler gibi küçük delikli bir elekte eledikten sonra kullanırsanız daha az tozutacaktır.
Ben kedime eczacıbaşı pisipisi ince taneli bentonit kumunu kullanıyorum.

Silika kum

Bu kumu da mecburen kullanmak zorunda kalmıştım. Kedim ameliyat olmuştu ve bentonite göre daha az tozlu diye 2kg silika almıştım. Aldığıma pişman oldum bu kadar kötü beklemiyordum. Kullanıp memnunuz diyenlere çok şaşırıyorum. Silika kum bildiğiniz üşengeç işidir arkadaşlar. Bentonit gibi sürekli temizleme gereği yok, etrafa dağılmıyor, çok tozutmuyor ama kedi için düşününce iğrenç. Çişli kum sarı sarı dibe çöküyor, temizleyemiyorsunuz, o kumu sararana kadar kullanıyorsunuz karıştırıp karıştırıp, birde o kristalimsi şeyler çok sert ve hayvanın ayağına batıyor. Kedi doğru dürüst eşeleyemiyor, kapatamıyor. Üşengeç kedi sahipleri için harika olabilir ama kesinlikle temiz değil ve silika sağlıklı bir madde de değil zararlı. 2-3 gün kullandım ve çöpe attım hepsini.

Çam peleti

Bu ürünü kullanmadım ama biraz araştırdım. Çam ağacından %100 doğal, sağlıklı bir ürün olarak satılıyor. Ancak kullanıcı yorumları pekte iç açıcı değildi. Kokusu yüzünden kumu kullanmayan kediler varmış, çiş ve kaka kokusunu muhafaza etmede başarısızmış. Örnek bir kullanıcı yorumu bırakıyorum
buraya.

Ben kullandım bu kumdan, markası xxxx ti, benim kedim kum ayırt etmez, kullandı ama ben memnun kalmadım, kum balık yemi şeklinde ve sıvı temas edince incecik kum gibi talaşlaşıyor ve çok dağılıyor, uçuşuyor resmen o yuzden ben memnun kalmadım.

Kedi tuvaletleri

Açık tuvalet

Tecrübesizlikle ilk kullandığım tuvalet kabını açık tercih etmiştim. Böyle bir tuvalet ile dışarı kum dağılımı iki katı oluyor ve koku yapıyor. Hiç memnun kalmadım ve size de önermiyorum. Kediniz daha yeni yeni tuvalete alışan minik bir kediyse o zaman alçak bir açık tuvalet işinize yarayabilir.
Onun dışında işe yaramaz.

Kapalı tuvalet

Kapalı tuvaletten çok memnunum. Bence kedim de memnun çünkü kediler gizlenmeyi sever. Tuvaletini yaparken kapalı alan olması daha rahat hissettiyordur diye düşünüyorum. Kum dağılımı ve koku açısından başarılı ama bizim tuvalet kabının kenarlarında biraz boşluk vardı oralardan kum sızıyordu kedi kazarken. Eğer sizinde böyle bir sorununuz varsa pencere süngerlerinden kullanarak boşlukları doldurabilirsiniz. Ben böyle bir tuvaletin önünde kedi paspası da kullanıyorum. Böylece daha az dağılıyor ama yinede bir süpürmek gerekiyor tabi. Tavsiye ederim bu ürünü.

Teşekkürler.


1|0
20

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Kızlar Ne Diyor 2

 • Tebrik ederim güzel bir bence ama bir kedim bile yok 😭 anneye kedi almayı kabul ettirme yolları diye bir bence rica ediyorum 🙏

  1|0
  0|0
  • Yazabilirdim ama hiç hiç istemeyen ve bu konuda kesin kararlı anne ve baba konusu çok sıkıntılı bir durum. Bazılarını görüyorum ailesini bir şekilde ikna ediyor ama aile gönülsüz kabul ettiği için evde kedi ne yapsa gözlerine batıyor. Özellikle yavruyken kediler çok oyuncu yaramaz olur. Koltuk tırmalar, bişeyleri dökebilir, kırabilir. Çişini, kakasını yapabilir ( bu düşük bir ihtimal ama yapan var) Bu konuda çok sıkıntı çıkıyor sonradan.
   Kendisi çalışmadığı için para konusunda da aileye bağımlı olunca kediyi veterinere dahi götüremeyenler var ve aşıları, kısırlaştırma ameliyatı çok küçük meblalar değil pahalılar. Ekstra cıkabilecek sağlık sorunları...
   Mama olarak ucuz mamalar var ama iyi birşeyler yedireyim dersen en az 5 kilo için en az 150-180TL gibi düzenli harcamaları var. Zamanla aile bu konularda sıkıntı çıkarıyor ve kediyi evden yolluyorlar. Bu gibi durumları bildiğim için bu konuda çokta "zorla aldırma" taraftarı değilim.

 • oyyy cici

  0|0
  0|0
Yükleniyor...