Çocuklar İçin Oto Koltuğu Çeşitleri ve Nasıl Seçilecekleri

Merhabalar. Bugün işin uzmanı olarak bir oto koltuğu alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında birkaç bilgi vereceğim. Daha önce de bebek arabaları ile ilgili bir paylaşımım olmuştu. İlgilenen arkadaşlar o paylaşımdan da bilgi edine bilirler.

Asıl konuya gelirsek; 36kg'a kadar bir çocuk ile araç içerisinde seyahat ediyorsanız mutlak suretle oto koltuğu almak zorundasınız. Bunu hem yasa söylüyor (oto koltuğu bulunmayan araçlarda 119 TL para cezası ve 15 ceza puanı kitleniyor) hem de mantıken can güvenliği için olması gereken bir unsurdur.

Oto koltuğu çeşitleri 3 türlü olup bunlar da kendi aralarında sınıflara ayırlamktadır.

1-Yeni Doğan İçin Kullanılan Puset (Güv: 10/8

ÇOCUKLAR İÇİN OTO KOLTUĞU ÇEŞİTLERİ VE NASIL SEÇİLECEĞİ

Yeni doğan bebeklerde birçok fonksiyona sahip olan pusetler aynı zamanda otokoltuğu olarak da kullanıla bilmektedir. Ebeveynler oto koltuğu olarak kullanırken olayın ciddiyetine varmasalar da eğer puseti oto koltu olarak da kullanacak iseniz, mutlaka onaylı olanından satın alınıp ucuzundan kaçınılmalıdır.

Yukarıda Pusetin otomobilde nasıl bağlandığını görüyorsunuz

Aracın emniyet kemeri puseti dıştan sarıp sarmaladığı için yüksek hızda yapılan bir kazada "G" kuvveti ile emniyet kemeri pusete çok fazla yük uygulamakta ve içe doğru katlamaya çalışmaktadır. Piyasada satılan 50-100 TL arası pusetler bu tarz bir durum ile karşılaştığı vakit o G kuvvetine dayanamayıp maalesef kötü sonuçlar doğurmaktadır.

2(a)- Standart Üstten Bağlamalı Oto Koltuğu Güv: ( 10/4)

Bu tarz oto koltukları aracın emniyet kemerine üstten bağlanmaktadır. Yani bir yetişkin emniyet kemerini nasıl bağlıyorsa o şekilde bağlanır ancak çocuk kendi emniyet kemerine bağlanır. Bunların emniyet kemeri genelde 3 nokta olmakla beraber nadiren 5 noktalı da ola biliyor.

Yukarıdaki görselde bağlama şeklini verdim.

Bu oto koltukları fiyat bakımından ekonomik olsa da güvenlik açısından pek faydalı olduğu düşünülmez. Çünkü kaza esnasında omuzdan gelen kemer çocuğun boğazını sıka bilir ve darbele karşı savunmasızdır. Bu oto koltuklarının tek artısı kolay çıkarılıp takıla biliyor olması.

2 (b) - Kasa İçinden Bağlamalı Oto Koltuğu (GÜV:10/10)

Bu oto koltukları kasa içerisinden 4 noktadan aracın emniyet kemerine bağlanarak kullanılmaktadır. Çocuk; koltuğun kendi emniyet kemerine bağlanması sureti ile 5 noktadan kavrar ve güvenliği üst safhadadır. Bunlar aynı zaman da 3 ve 5 kademe geriye doğru yatarak uykusu gelen çocuğa yatağındaymış hissi kazandırır. 6 aylık bir çocuktan 36 kiloya gelinceye kadar rahatlıkla kullanılır.

Çocuk oto koltukları arka koltuğun pencere kenarına bağlanmaktadır. Bu sebeple bazı oto koltuklarında "SPS" yani Yan Darbe Koruma Sistemi bulunmaktadır.

Fiyat olarak yüksek segment ürünlerdir ancak güvenlik açısından son derece güvenlikli ve sağlamdır. Ortalama Fiyatları 400-750 arasında değişmektedir. Tek eksiği araca takıp çıkarması biraz meşaketlidir.

3 - İsofix Oto Koltuğu (Güv: 10/10)

2 (b) de saydığım tüm özelliklerin hemen hemen tamamı bun oto koltuklrı içinde geçerlidir. Aralarında yalnızca bir kaç fark bulunmaktadır.

İsofix oto koltukları her arabaya bağlanamamaktadır. Yalnızca İsofix destekleyen araçlara monte edilebilmektedir. Bu koltuklar 2007 -2012 arası ful araçlarda 2012 sonra tüm araçlarda kullanıla bilmektedir. Bağlantı şekli aracın emniyet kemerine değil de özel isofix yuvalarına monte edilerek sağlanmaktadır. Yani kısacası tak çıkarı çok daha kolaydır.

Araçların arka koltuklarında yukarıdaki şekilde aparatlar bulunur.

İsofixli oto koltuklarının altında araca monte edile bilen iki adet demir ve boyun kısmında bir kanca bulunmaktadır. Bu koltukların tek eksiği yukarıda da belirttiğim gibi her araca monte edilememktedir. Fiyat olarak yüksek fiyatlandırmaları mevcuttur. ortalama 500-1000 TL arası değişmektedir.


0|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...