Akıllı Mont Alma Rehberi

Günümüzde fiyatıyla doğru orantıda kaliteye sahip olmayan bir çok marka var.

Peki mont alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi markalardan alınmalı?

Öncelikle mont giymenin amacını anlamak gerekli, soğuk kış günlerinde sizi sıcak tutabilen bir mont edinmelisiniz.Bir çok insan, mont alırken kumaşının kalitesinden ziyade markasına, modeline dikkat ediyor.Yani günümüz tüketicisi, rasyonel değil, mantığıyla karar vermek yerine duygularıyla karar veriyor.Ünlü markalar da, kalitesiz kumaşlara sahip ürünleri pahalıya satarak durumdan yararlanıyorlar.

Montunuzun kumaşı ne olmalı?

İçeriğinde mutlaka yün ve kaşmir veya bu ikisinden birisini içermeli.Bir çok marka polyester kullanır.Polyester sentetik bir kumaştır ve sağlamlığından ötürü tercih edilir.Ancak sıcak tutmaz.İçine hırka vb. giymeniz gerekir.Bu da günlük hayatta size pratiklik sağlamaz.O yüzden mantıklı bir tercih değildir.Onun yerine içinde biraz polyester olan yün ve kaşmir kumaşlar tercih edebilirsiniz.Çoğu markada polyester var, peki yün ve kaşmir mont nereden bulacağız?

İpekyol

Akıllı mont alma rehberi

Genelde klasik tarza hitap ediyor.34-36 bedenden 42 bedene kadar bulabilirsiniz.Kumaşlar yün ve kaşmir içeriyor, bunun yanı sıra polyester gibi kumaşa sağlamlık katan sentetik maddeler de içeriyor.Fiyatlar ise 600-700 TL.

Ben buraya baktığımda kumaşları çok beğendim ama şapkalı bir model istiyordum.Ama şapkalı modelleri yok.Yani sportif tarza kesinlikle hitap etmiyor.

Beymen

Kumaşı %60 yün.Hiç kaşmir içermiyor.Geri kalanı da kumaşa sağlamlık katan polyester, elastan, viskoz gibi sentetik kumaşlardan oluşuyor.Ama daha çok büyük bedene hitap ediyor gibiydi.En düşük 38 bedenden başlıyor ve kalıpları da biraz geniş.Ben bu yüzden almadım sırf.Şapkası fermuarlıydı, çıkarılıp takılabiliyordu.Çok güzeldi ama bedenime uygun değildi.Fiyatlar 500 - 600 TL.

Batik

Dönem dönem indirimler yapan, belirli bir kalitenin altına düşmeyen bir marka bence.Burada kumaşlar çoğunlukla polyester olsa da sizi sıcak tutacak kadar yün de içeriyor.Fiyatlar da sıcak; 200-300 TL.

En güzel yanı da küçük beden bulmakta sıkıntı çekmiyorsunuz.Şapkalı-şapkasız her türlü model de mevcut.

Genç kızların gözdesi Mango ve Zara'ya gelirsek, fiyatıyla doğru orantılı değil kesinlikle.Tamam dikişler kaliteli ve sağlam, uzun süre giyilebilir olabilir.Ama aynı kalitede daha uygun markalarda bulunabilir.Ne de olsa kumaşları yün ya da kaşmir değil.Bunlar çok az markada bulunuyor zaten.Onları da yukarıda yazdım.Adil Işık ve Koton'da da kumaşlar çok kaliteli değil, ama sağlam ve 200 TL'nin altında pek çok model bulunabilir.

Keyifli ve sıcak bir kış geçirmenizi diliyorum :)


0|0
00
  • Bu Bence, görüş paylaşımına kapalı!
Yükleniyor...