Keşfet

Uzmanlık Alanı: Kariyer Danışmanlığı

Psikolojik Danışman Rana Yıldız Kimdir?

1997 İstanbul doğumlu olan Rana Yıldız, Dede Korkut Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kültür Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde iki sene eğitimine devam ettikten sonra 3.80 not ortalaması ile İstanbul Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmıştır. İstanbul Üniversitesi’nden de bölüm üçüncülüğü ile mezun olmuştur.

Üniversite yıllarında birçok gönüllü çalışmalarda yer alan Rana Yıldız; KAÇUV, Yöret Vakfı, Türk PDR Derneği gibi vakıf ve derneklerde projelerde görev almıştır. Benego Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ilk gönüllü stajını yapmıştır. Devamında ise Türk PDR Derneği’nde gönüllü stajyer olarak birçok etkinlikte yer almıştır. YÖRET Vakfı’nda katıldığı Çocuk Mülteci Destek Programı sayesinde; mülteci çocuklarla Theraplay, yaratıcı drama gibi birçok farklı yöntem ile ilgili eğitim alarak çalışma şansı yakalamıştır. KAÇUV ile birlikte hastanelerde gönüllü olarak kanserli çocuklarla ilgilenmiş ve daha birçok etkinliklerinde yer almıştır. Aynı zamanda İSMEK eğitimlerinden Beden Dili ve Diksiyon eğitimlerine de katılarak sertifikalarını almıştır.

YTÜ, İstanbul Üniversitesi, Psikoterapi Enstitüsü gibi birçok kurumda seminerlere katılarak mesleki gelişimine katkı sağlayan Rana Hanım, mesleki gelişimine faydalı olacağını düşündüğü için açık öğretimden Sosyal Hizmetler ve İnsan Kaynakları Yönetimi bölümlerini Anadolu Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Üniversite yıllarında her yaz ve hafta sonları mesleğinden bağımsız birçok kurumda maddi kazanç elde edebilmek için çalışmış olsa da kendi mesleğine ilk kez 2021 yılı Temmuz ayında Barış Ayhan Yayınları’nda adım atmıştır. 6 aylık süreç boyunca hem öğrencilerle online olarak eğitim koçluğu/psikolojik danışmanlık ve rehberlik çalışmalarını sürdürmüş hem de sosyal medya yönetimi konusunda kendisini geliştirmek için çabalamıştır. Özellikle öğrencilerle yüz yüze olduğunda daha fazla mesleki doyum elde edebileceğini düşündüğü için 2022 yılı Şubat ayı itibariyle özel bir kurs merkezinde çalışmaya başlamıştır.

Alanında en sık karşılaştığı soruları şöyle listeliyor:

  • Günde kaç saat ders çalışmalıyım?
  • Hangi bölümlerin önü açık?
  • Üniversite mi önemli yoksa bölüm mü önemli?
  • Meslek tercihimde nelere dikkat etmeliyim?
  • X puanla X bölüm tutar mı?
  • Kaç puan/not ortalamasıyla yatay geçiş yapabilirim?
  • Hangi dersten kaç kaynak bitirmeliyim?
  • Ders programı nasıl oluşturulmalı?
  • Program oluştururken nelere dikkat etmeliyim?
  • X dersten hangi kaynak zor/orta/kolay?

Eğitimi

İstanbul Üniversitesi

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi

Sosyal Hizmetler

İnsan Kaynakları Yönetimi

Sahip Olduğu Sertifikalar

Beden Dili Eğitimi - İSMEK

Diksiyon Eğitimi - İSMEK

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi - İstanbul Üniversitesi

Oyun ve Sanat Terapisi - İstanbul Üniversitesi

Uzmanlık Alanları

Kariyer Danışmanlığı

Eğitim Koçluğu

Psikolojik Danışmanlık

Şehir: İstanbul

Eğitim: İstanbul Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Son Paylaşımlar

Daha fazla detay görebilmek için kaydol ya da giriş yap

940 Xper puan
Moderasyon Başarı Oranı
Çok Süper Cevap Sayısı
YÜKLENİYOR...