Fil Topsy'nin hikayesini biliyor muydunuz?

Siz hiç doğa belgesellerin de amuda kalkan fil , ateş çemberinden atlayan aslan , selma veren at gördünüz mü ? Göremezsiniz çünkü doğa da böyle saçma sapan hayvan davranışları yoktur.

Ama kendini hayvanların efendisi zanneden insan 18. yy dan bugüne kadar süren bir utancın , sirk denen utanç çadırlarının mimarı oldu.

Fil Topsy 19. yy sonlarına doğru popülerliği artan bu sirklerden birin de Forepaugh sirkinde görevliydi.
Tops emirleri yerine getiriyor işini yapıyordu. Kancalı sopalar ve zincirlerle dövülmüş ne yapması gerektiği öğretilmişti.
Ailesindne koparılıp kapalı kapılar ardına kapatılan , gösteri saatini karanlık ve soğuk kafesinde bekleyen , bakıcısının keyfine göre beslenen Topsy zamanla gerginleşti. Artan stresi 3 kişinin ölümüyle sonuçlanın ca suçlu tabiki ona eziyet edenler değildi.

Topsy den hesap sormak Thomas Edison'a düşmüştü. Ampulü icat etmediği halde kendisinden bir yıl önce bu buluşu gerçekleştiren Joseph w. Swan 'a hayatı dareden Edison sonunda rakibiyle ortak olarak doğru akım ve ampul sorununu çözmüştü. Ancak bu kez alternatif akımı bulan Nikola Tesla ile kapışmış ülkeye elektrik dağıtma konusun da amansız bir yarışa girişmişti. Edison2un şeytani planı şuydu.
Topsy'e alternatif akım verirken halka izlettirecek , böylece Tesla'ın icadının ne kadar tehlikeli olduğunu ispatlayacktı.

4 Ocak 1903 te Edison 6600 voltluk alternatif akımı Topsy 'nin vücuduna verirken hayvandan dumanlar yükseldi ve dev fil yere yığıldı. İzleyenkler çılgınla alkışladı.Çünkü onla rkendilerince canlı bir hayvanın acı çekerek ölmesini değil, bir sirk efsanesinin son gösterisini izliyordu.


0|0
10

En İyi Kız Görüşü

  • çok içler acısı. hayvanlar sessiz kullardır

    0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;