Gülmenin kısa tarihini biliyor muydunuz?

Her çağda , her kıtada da her kültürde hafif ya da ağır gülmüştür insanoğlu.
Georges Minois'nin "Gülmenin ve İstihzanın Tarihi bu konudaki en derli toplu yayınların başında gelir.
2500 yıllık gülme alay etme tarihi, tepkiler, yasaklar, karşı çıkmalar arasından yolunu bulmuş.

Fransız devrimi sonrası parlamentoda gülmenin yasaklandığını ve ceza konusu olduğunu okumuştum. Nyeseki kalıcılaşmamış bir uygulama.Üzerinden yarımyüzyıl geçmiş Proudhon meclisteki konuşmasını elleri kasıklarında gülerek dinleyen hasımlarına çıkışmış."Bugün sizi güldüren yarın sizi öldürebilir"demiştir.

Descartes , gülmenin ve alayın birininya da birilerinin zayıflıkları zaafları üzerinden gerçekleşmesini hoş karşılamamıştır. Bu durumda kötücül yanı ağır basan bir ifadedir gülme. Aristotales de "gülmek insana özgüdür " der.

Ortaçağ boyunca , kilisede ve manastırlar da başta Albertus Magnus ve Aziz Thomas bir dizi kapsamlı metnin gülmek fiiline odaklandığını , gülmenin kültürel ve ideolojik bir fenomen olarak yasaklandığını çünkü gövdenin alt bölgesinden , dolayısıyla kirlenmiş halde yukarı çıkıp ağıza yerleştiğini söyler.

Bu nokta da bir bilgi daha vereyim.
Charlie Chaplin 1930 larda naziler tarafından "mide bulandırıcı küçük yahudi maskarası"olmakla itham edilmiştir. Filmleri Almanya da yasaklanmıştır.Ünlü komedyen ise cevabını 1940 taki ilk sesli filmi Büyük Diktatör (Great Dictator) ile vermiştir. Adolf Hitlerle dalga geçen Adenoid Hynkel tiplemesiyle politik yerginin zirvesine çıkan filmi Hitler'in iki kez seyrettiği ve bol bol güldüğü söylenir.

Bergson ise Gülme isimli kitabında gülmeyi uygarlık ölçütü sayar.

Unutmadan, Demokritos sürekli gülerek dolaşırmış. İnsanların aptallığıyla açıkca alay eder edermiş.Önemli bir bilim insanı ve atom teorisinin kurcucularından olsa da uzun süre ciddiye alınmamış ve sevilmemiştir.

Peki sizce Mizahın en karasına konu edilemeyecek değer/değerler olmalı mıdır olmamalı mıdır?


0|0
01

En İyi Erkek Görüşü

  • Bence gülmek aslında tehlike içermeyen şaşırmışlığın göstergesidir ve her kahkaha beyinde yeni yollar açma girişimidir mesela bir espiri yapıldığında herkes anlamayabilir bunun sebebi henüz söz konusu şakanın yolunun o kişide açılmamış olmasıdır açıldığında güler bu yüzden yararlı bir eylemdir benim teorim bu bence bile yazılırmış yahu kısa kestim :D

    0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;